Формирање странке бизнисмена Самвела Карапетјана, ако бирачи стану иза те суверенистичке опције, може бити шанса за Јерменију да изађе из ћорсокака у који су глобалисти кренули да је воде јер је све оно чему стално говоримо – држава, нација, вера, породица на удару неолиберално-глобалистичких снага, каже за Спутњик адвокат Горан Петронијевић.
Бизнисмен Самвел Карапетјан који је ухапшен у Јерменији најавио је да ће формирати нову политичку снагу у земљи. Против њега је власт Николе Пашињана покренула кривични поступак и одредила му притвор од два месеца након што је јавно стао у одбрану Јерменске апостолске цркве.
Адвокат и председник Центра за обнову међународног права Горан Петронијевић каже да је талас суверенизације који је захватио све земље у којима су својевремено спроведене обојене револуције од стране неолиберално-глобалистичког Запада, захватио сада и Јерменију. По његовом мишљењу, било је и крајње време јер је Јерменија под Пашињаном почела да се растаче под његовим неолиберално-глобалистичким режимом.
Карапетјаново оснивање странке је, по мом мишљењу, легитимни и легалани начин да се спречи даље растакање Јерменије, уништење јерменске нације и Јерменске апостолске цркве, која је једна од најстаријих цркава у православном свету. Дакле, то је свеопшти рат у том правцу, рекао је Петронијевић за Спутњик.
Природни процес суверенизације који је захватио био Румунију, Молдавију и Грузију, сада је дошао до Јерменије, међутим, он није само карактеристичан за ове земље, каже наш саговорник. Суверенизација је полако почела да захвата поједине земље Европске уније, па чак и саме Сједињене Америчке Државе и то је тенденција која неће моћи да се заустави.
Петронијевић у том контексту види и најаву формирања Карапетјанове странке, а не искључује да су напад и хапшење овог бизнисмена и филантропа одрађени „превентивно“.
Очигледно је да се све оно што се у овим околностима ради, ради на штету сопствене држане, сопственог народа и сопствене вере. Читав случај Самвела Карапетјана можда је чак унапред припремљен. Можда је то заправо било превентивно хапшење јер су сазнали за његове намере да оснује политичку странку и учествује у политичком животу.
Куцнуо је прави час да се воља народа артикулише на политичком плану, како не би дошло до тежих последица попут грађанских сукоба и томе сличног, пред којима је Јерменија недавно била веома близу у време губитка Нагорно Карабаха, објашњава Петронијевић. Управо је под притиском неолибералне глобалистичке политичке клике која сада влада Јерменијом и дошло до једног од највећих пораза јерменског народа, подсећа он. Иако је сувише рано давати прогнозе и пројекције о томе како ће Карапетјанова странка проћи у будућности и да ли ће он делити судбину румунског политичара Калина Ђорђескуа који је насилно уклоњен са политичке сцене, Петронијевић је оптимистичан.
Убеђен сам у то да ће Јермени успети да се одупру притисцима, без обзира на тенденције Пашињана и оних који њега подржавају, а који су наравно са Запада подржавани и плаћани. Мислим да се све ово и дешава у овом тренутку због тога што слаби подршка Америке.
Овај и слични догађаји у другим државама везани су за САД и њихове интересе на том простору. Америчка подршка очигледно слаби јер се америчке државе полако окрећу себи и све мање дају простора, енергије и новца другима којима су до сада, како они кажу, „помагали“. Зато за јерменски народ има наде, закључује Петронијевић.