MMA као концепт спорта је релативно нов када су широке народне масе у питању.Човек као биће, одржао је своју егзистенцију тако што је ловио и борио се како би постао најдоминантнија врста у природи. Поред напретка у свим животним сферама, није могао да потисне ту жељу за борбом и режимом „Бори се или бежи“.
Двобоји су одувек били показатељ праве мушкости, а тај феномен се одржао и до данашњег дана. Оличење борбе прса у прса били су сукоби истакнутих војсковођа, гладијатора, каубоја, кнежева па чак и песника. Због свог крајњег исхода и интензитета који се одвија у њој, борба је увек привлачила пажњу гледалаца.
Као што су гладијаторске арене биле испуњене до последњег места, тако су данас арене где се одвијају најпопуларније ММА приредбе на свету. Знајући све ово, популарност ММА спорта у данашњем свету не би требало да буде нешто што треба да нас изненађује. Међутим, зашто је баш овај концепт мешовитих борилачких вештина постао толико популаран? Навешћемо неке од разлога:
ММА је бизнис
Као и сваки спорт и ММА је за власнике организација унутар овог спорта постао средство до бржег капитала. Фактор који покреће овај спорт су потрошачи ММА садржаја. У финасијском смислу, спорт је успешан онолико колико има публике, односно људи који прати исти. У ММА број гледалаца експоненцијално расте и приходи највећих светских организација (UFC, Bellator, One Championship itd.) достижу енормне цифре. Разлог томе јесу и чувени PPV, односно могућност да гледате ту борбу на сајту одређене организације преко видео линка.
Маркетиншки план водећих организација
Свака организација у ММА спорту има свој карактер и своје специфичности. Игром случаја, или добрим маркетиншким планом, UFC je постао водећа светска организација овог спорта. Ко је стари фан UFC-a, зна врло добро кроз какву еволуцију је ММА прошао конкретно кроз ову организацију. Доласком најпопуларијег Ирца на свету, Конорa МекГрегора UFC je доживео рапидан напредак. Слободно можемо рећи да је он заслужан са популаризацију ММА спорта на глобалном нивоу. Ексцентрична личност, „дугачког језика“ и специфичне физичке појаве постао је „идол“ публике широм света. Човек који је живео од социјалне помоћи док није постао шампион дао је просечном човеку мотивацију да он то исто може да учини. На тај начин он је изградио репутацију „човека из народа“. Исто то, учинио је Оne Championship кроз личност Родтанга Јитмуангнона. Дајући наду хиљадама малих азијата који тренирају тајландски бокс, Родтанг је овој вештини дао епитет најсвестраније у борилачком свету.
Концепт упаривања стилски различитих бораца
Најбољи пример је вероватно борба „века“ између Конора и Хабиба Хурмагомедова. Чак неколико месеци пре саме приредбе, атмосфера је била узаврела. Једни су били на страни МекГрегора, истичући његову стојку, контра-гард и најбољу леву руку у ММА спорту. Други су пак говорили да је Хабиб кондицијски моћнији, да ће га срушити и доминирати у партеру. Резултат борбе је победа Хабиба који је издомонирао Ирца чак и у стојци! То је одличан показатељ колико је овај спорт напредовао и колико се борци труде да буду што свестранији. Ова борба је прекретница у овом свету и опомена многим борцима да раде на свим аспектима борбе.
Комплексност данашњег ММА спорта
ММА спорт је у почетку био прилично једнодимензионалан. Међутим, еволуцијом спорта, борци су све више радили на својим вештинама. На самим почецима, било је бораца који су изразито јаки у „стојци“, партеру или су добри као греплери. Данас, борац који није свестран и није добар у свим аспектима често није релевантан на светској позорници. Најзаслужнији борац за померање лествице у ММА-у је амерички тешкаш Џон Џонс. Многи га сматрају најбољим ММА борцем свих времена.
Ривалитет међу навијачима
Као и у фудбалу, кошарци или било ком спорту, одређена група људи фаворизује свог миљеника. Прес конференције које се одржавају неколико дана пре приредбе често одликују прозивкама, комешањима па често и физичким сукобима. Сви ови аспекти, дижу рејтинг и популарност одређеним борбама. Публика воли да види сукоб, коментарише га на друштвеним мрежама, навијачи се свађају па често и вређају. Ово чини борбу још интересантнијом и атмосферу доводи до врхунца. Ту је присутан и национални идентитет, па се тако нпр. бразилци везују за Чарлса Оливеиру или пак дагестанци за Ислама Махачева.
Појава центара за тренинг и бенeфити ММА спорта
Све већи број људи се окреће ММА тренинзима и детаљнијем изучавању овог спорта. Неки људи раде то због здравља и редовне физичке активности, а неки улазе у професионалне воде. Трећи пак, улазе у ММА свет како би били јачи на „улици“. Чести су овакви случајеви и не треба занемарити овај социолошки проблем. Међутим, у последње време и сами тренери и власници клубова праве селекцију међу члановима својих клубова. Тако су и „ови лоши“ момци често лако препознати, јер је спорт нешто сасвим супротно од улице и лоших избора. Што се тиче здравствених бенефита тренирања ММА-а, они су вишеструки. Свакако је то већа издржљивост, кондиција, боља моторика, покретљивост итд.
Рекреативни ММА је спорт за свакога, учиниће вас снажнијим, вештијим и психички релаксиранијим. Самопоуздање, које је честа бољка модерног човека, биће на много већем нивоу након неколико месеци тренирања овог спорта. Ови бенефити могу да имају велик одраз и на остале аспекте вашег живота. С’тога долазимо до закључка да је ММА спорт који ће вас учинити бољом индивидуом и дати такмичарски дух вашој свакодневици.