О чему размишља мађарски премијер Виктор Орбан док путује у Вашингтон након посета Кијеву, Москви и Пекингу? Можда о савезништву с Доналдом Трампом, ако он у новембру буде изабран за америчког председника?
Неколико дана након што је Мађарска преузела шестомесечно ротирајуће председавање Савета Европске уније, мађарски премијер Виктор Орбан боравио је у Кијеву, Москви и Пекингу. Сада је стигао и у САД.
У видеу који је објавио у понедељак (9. јул) на платформи Икс, Орбан је поздравио Кину као једину светску силу „јасно посвећену миру“ између Русије и Украјине. Себе је приказао као човека у мировној мисији, након састанка с кинеским председником Си Ђинпингом.
President Xi made it clear to me today that #China will continue its efforts aimed at creating the conditions for #peace. We are not alone!
Peace mission to be continued… pic.twitter.com/TNz1GcwIgB— Orbán Viktor (@PM_ViktorOrban) July 8, 2024
„Ово је важно за Мађарску и читаву Европску унију“, рекао је у истом видеу који је на свом налогу објавио с писте у Пекингу и додао: „Наставићемо наш рад.“
Кога је представљао?
Иако није експлицитно рекао да представља Европску унију, неки сматрају да је желео да остави такав утисак.
Каја Калас, следећа висока представница ЕУ за спољну политику, раније је оценила да Орбан „искоришћава“ мађарско председавање Саветом и покушава „посеје збрку“ када је реч о политици Европске уније према Украјини.
У ранијој објави на Иксу од 5. јула, Орбан је признао да није имао мандат за преговоре у име ЕУ. Међутим, послао је помешане сигнале када је додао:
„Не можемо да седимо скрштених руку и да чекамо да се рат неким чудом заврши. Ми ћемо послужити као важан алат у прављењу првих корака ка миру.“
Европска унија најстроже га је укорила након састанка с руским председником Владимиром Путином. Из Брисела је је речено да он „не представља ЕУ ни у ком облику“.
Немачки вицеканцелар Роберт Хабек рекао је да на Орбанове састанке треба гледати као на билатералну ствар, а не као званични ангажман ЕУ.
Међутим, Орбан се још једном показао као „ђаволак“ у блоку од 27 чланица. Стручњаци кажу да је најновија Орбанова егзибиција део дугорочног плана. Наводно, жели да се прикаже као вођа деснице у Европи. Он рачуна на повратак америчког републиканског кандидата Доналда Трампа на власт.
Који су Орбанови политички циљеви?
Нема ништа ново у подршци мађарског премијера Орбана Русији или кокетирању са Кином. Током последње две године противио се санкцијама ЕУ против Москве и покушавао је да блокира помоћ Украјини.
Уједно, у време када ЕУ покушава да диверзификује трговину са Кином и смањи ризике критичних ланаца снабдевања, Будимпешта је унапредила трговину с Пекингом. У мају ове године ушла је у свеобухватно стратешко партнерство.
Џулијен Хоез, политички саветник у Бриселу и добар познавалац структура Европске уније, каже да су Орбанове „најновији трикови“ усмерени на постизање поена код куће након што је његова странка Фидес прошлог месеца у Мађарској на изборима за Европски парламент забележила најлошији резултат у историји.
Иако су Орбанова странка и њени савезници добили 44 одсто гласова, изгубили су од Петера Мађара. Реч је о инсајдеру који је постао супарник владајућих и којег многи виде као озбиљну претњу Орбану.
Али, то је само једна од ствари које Орбан жели да постигне. Он такође жели и да се представи као вођа растуће крајње деснице у Европи и да изгради „нелибералну осовину“ од САД до Европе, сматра Хоез.
„Он покушава да се позиционира као вођа оних у Европи који су евроскептични. Који су више заинтересовани за односе са Кином или Русијом или генерално показују изолационистичке тенденције какве видимо у САД“, каже Хоез.
У понедељак је Орбанова странка Фидес ушла у нову десну групацију у Европском парламенту под називом „Патриоте“. Блок је формирао заједно са француском десничарском лидерком Марин Лепен.
Осим што се појавио као водећа фигура десног „еко-система“ у Европи, Орбан такође жели и да се прикаже као „сродна душа“ Доналду Трампу.
Трампов посредник у Европи?
Пјер Харош, ванредни професор европске и међународне политике и сарадник на Институту Жак Делор, каже да Орбан тренутно „врши припреме“ како би имао спреман договор за Трампа ако и када он поново заузме место председника САД.
„Орбан ради на договору за који мисли да ће га Трамп прихватити“, каже Харош.
„Трамп је рекао да жели да оконча сукоб (рат у Украјини) у року од 24 сата. Орбан жели да буде у стању да каже: ’Гледајте, већ сам разговарао са заинтересованим странама’ и да тако себе учини незамењивим посредником. То што ће имати утицај у ЕУ кроз ту групу учиниће га кориснијим за Трампа.“
Орбанове акције уздрмале су Брисел. Касније ове седмице, када се састану стални представници држава-чланица ЕУ, вероватно ће се расправљати о улози ротирајућег председништва. Али и о томе да ли Мађарска уопште може да буде „поштен посредник“.
Стручњаци кажу да ЕУ не може да учинити много и да казни Орбана. Иако се често шушкало о тзв. „нуклеарној опцији“, односно ограничавању права Мађарској према члану 7 Уговора о Европској унији, мало је вероватно да ће се она бити искоришћена.
У међувремену, у одговору на горе споменуту Орбанову објаву на Иксу, Трампов син, Доналд Трамп Јуниор, величао је мађарског лидера као миротворца – „попут мог оца“.
Орбанова нова станица је Вашингтон. И спекулише се да ли ће се он у САД састати и са Трампом. Или ће, пак, само присуствовати самиту НАТО на којем се обележава 75. годишњица од оснивања тре алијансе.