Почетна » Наша Србија » Манастир Рмањ: Чувар православља и Срба на тромеђи Лике, Далмације и БиХ

Симбол Крајине

Манастир Рмањ: Чувар православља и Срба на тромеђи Лике, Далмације и БиХ

Манастир Рмањ у Мартин Броду, у живописном пределу ушћа Унца у Уну, важно је духовно средиште на тромеђу Далмације, Лике и БиХ.

Посвећен је Светом Николају Мирликијском.

Народна традиција приписује његово подизање Катарини Бранковић, ћерки српског деспота Ђурђа Бранковића, а жени грофа Урлиха II Цељског.

Према имену њиховог сина Хермана објашњава се и порекло имена манастира.

Први записи

Први поуздани подаци о битисању манастира Рмањ воде нас у 1498. годину, када су му војводе „Петар, Петрашин и Вукдраг“ даривале скупоцену Богородичину икону.

Српске сеобе са исходиштем из околине Срба, Гламоча и долине Унца, биле су предвођене војводама, а зауставиле су се у Жумберку, на граници Крањске и Хрватске.

Услед турских притисака, у овом кретању становништва узели су учешће и монаси из Рмња. Манастир Рмањ је постојао и пре обнове Српске Патријаршије у Пећи 1557. године, о чему сведочи печат са угравираном годином (1553).

Значајан административни центар

Након обнове, манастир постаје значајан административни центар, пошто се у њега премешта столица дабробосанских митрополита.

Рмањ остаје седиште дабробосанске митрополије за време дуже од једног века.

Најзначајнија су имена ових архијереја из тог времена: Гаврила Аврамовића и Теодора, који је 1615. године основао богословско училиште у далматинском манастиру Крка.

Митрополити који су столовали у Рмњу потписивали су се као „дабробосански, клишки и лички“.

На прелазу из XVI у XVII век манастир Рмањ је бројао и до стотину монаха, о чему постоје поуздана историјска сведочанства.

Један његов игуман, Сава Станиславић, постаје 1648. године епископ „марчански и вретанијски“.

Расадник духовне и националне елите

У првој половини XVII века манастир Рмањ је био жариште сликарског и преписивачког рада, једном речју расадник духовне и националне елите.

Рмањски калуђери су потпомагали и духовно солидарисали све ослободилачке покрете српског народа и његове Цркве.

Манастир Рмањ
Манастир Рмањ

Тако је манастир страдао и био рушен од стране Турака 1638. и 1661. године.

Тада се братство исељавало на територију Хабсбуршке монархије, где су основали манастир Лепавину и обновили Марчу.

Више од 580 година чува српску културу

Манастир већ 581 годину чува од заборава историју и културу српског народа.

Владика бихаћко-петровачки Сергије, који столује у овом манастиру, рекао је да иза манастира Рмањ бурна и мучна историја.

Према његовим речима, на овим просторима су се кретале разне миграције и империје, због чега је манастир доживио мученичку судбину.

„Сви су поносни на манастир Рмањ. Људи га посјећују и помажу нам у обнови, како православци, тако и муслимани и Хрвати и ми овде живимо у миру и слози, без икаквих међунационалних проблема“, каже владика Сергије.

Владика Сергије рекао је да се народ Крајине борио и војевао за истину, правду, љубав, слободу и мир.

„То је хришћанска и људска дужност да се боримо за све те истинске вриједности којима свједочи овај манстир“, рекао је владика Сергије.

Припремила редакција Компас инфо
Повезани чланци:

Портал Компас Инфо посебну пажњу посвећује темама које се тичу друштва, економије, вере, културе, историје, традиције и идентитета народа који живе у овом региону. Желимо да вам пружимо објективан, балансиран и прогресиван поглед на свет око нас, као и да подстакнемо на размишљање, дискусију и деловање у правцу бољег друштва за све нас.