Почетна » Наша Србија » Манастир Никоље – сведок векова у срцу Србије

Манастир Никоље – сведок векова у срцу Србије

Манастир Никоље, један од најзначајнијих духовних центара Овчарско-кабларске клисуре, смештен је у селу Рошци близу Овчар Бање, на падинама планине Каблар. Са својом богатом историјом и значајем, Манастир Никоље заузима важно место међу осталим манастирима овог подручја, познатим и као „Српска Света Гора“.

Према сачуваним изворима, тачан ктитор манастира није познат, али се зна да је манастирска икона настала у 1489. години, чувајући тајну о настанку ове светиње. Манастир је у својој историји био уточиште многим православним верницима, а према записима Вука Караџића, некада је у њему живело чак 300 монаха.

Током бурних историјских догађаја, манастир је страдао од турских освајача, али је био и место склоништа за Милоша Обреновића и његову породицу. У знак захвалности, Обреновић је 1817. године у порти подигао конак који и данас носи његово име и манастиру даровао воденицу и земљу у селу Пријевор.

Никољска црква, као најстарији део манастирског комплекса, чува значајне фреске из 16. и 17. века, као и вредне рукописе и друге црквене старине у својој ризници. Међу најпознатијим реликвијама је Никољско јеванђеље, рукописна књига са минијатурним илустрацијама која је током Првог светског рата нестала, али се касније појавила у Ирској.

Од 1954. године Манастир Никоље функционише као женски манастир, настављајући вековну традицију духовног живота и чувајући своје богатство историје и културе. Данас се у манастиру обележава празник Пренос моштију Светог Николе, који се слави 22. маја.

Манастир Никоље, са својим културним и историјским наслеђем, и даље привлачи бројне вернике и туристе који траже духовни мир и додир са прошлошћу, у једном од најлепших предела Србије.

Повезани чланци:

Портал Компас Инфо посебну пажњу посвећује темама које се тичу друштва, економије, вере, културе, историје, традиције и идентитета народа који живе у овом региону. Желимо да вам пружимо објективан, балансиран и прогресиван поглед на свет око нас, као и да подстакнемо на размишљање, дискусију и деловање у правцу бољег друштва за све нас.