Николас Мадуро поново је победио на председничким изборима у Венецуели, према првим резултатима званичних органа.
На основу 80 одсто пребројаних гласова, Мадуро је освојио 51,20 одсто, а његов ривал, Едмундо Гонзалес 44,02 одсто, саопштио је шеф Националног изборног већа (ЦНЕ) Елвис Аморосо.
Опозиција тврди да је било великих нерегуларности и да саопштени резултати нису тачни, најављујући да их неће признати.
Николас Мадуро је на функцији председника од 2013. и смрти његовог ментора Уга Чавеза.
❤️🇻🇪 Celebrating President Maduro’s VICTORY tonight in n VENEZUELA! pic.twitter.com/iKGd4zjDEQ
— Jackson Hinkle 🇺🇸 (@jacksonhinklle) July 29, 2024
Анкете уочи гласања показале су да је Гонзалез има солидну предност над Мадуром. И избори 2018. на којима је Мадуро освојио други мандат критиковани су као непоштени.
Уочи ових избора, опозиција је указала на могући сличан исход, указујући да је Мадуро рекао присталицама на једном предизборном скупу да ће победити „на овај или онај начин“.
После саопштавања прелиминарних резултата, Мадуро је присталицама у Каракасу рекао да је његов поновни избор „тријумф мира и стабилности“.
Похвалио је венецуелански изборни систем, описавши га као транспарентан. Ругао се опозицији за коју је рекао да на сваким изборима „рони сузе и каже да је преварена“.
Посматрачи
Пошто је био ограничен број међународних посматрача избора – само четири из Америке – опозиција је распоредила хиљаде посматрача на бирачка места широм земље како би могла да објави сопствене резултате.
Позив посматрачима из Европске уније повукао је шеф изборне комисије. Бившем председнику Аргентине, Алберту Фернандезу, такође је ускраћен позив пошто је изјавио да би председник Мадуро требало да прихвати пораз уколико до њега дође. Посматрачи из Бразила одбили су да присуствују изборима пошто их је венецуелански председник критиковао.
Портпаролка опозиционе коалиције коју предводи Гонзалес рекла је да су њихови посматрачи били „приморани да оду“ са многих бирачких места. Опозиција је позвала присталице и да мотре у бирачким центрима, поготово „у одлучујућим сатима“ после завршетка гласања, плашећи се да ће власт покушати да украде гласове.
Упозорења
Мадуро је уочи гласања имао агресивну реторику, упозоравајући да би могло да дође до „крвопролића“ ако изгуби.
Због те изјаве добио је и критике Луиз Инасија Луле да Силве, председника Бразила, који је рекао да би Мадуро требало да научи да „ако победи, остаје на власти, али ако изгуби, да треба да оде“. Симбол Мадурове кампање је борбени петао и цела кампања је спроведена уз борбени тон.
„Пребродили смо хиљаде олуја. Не могу да нас победе, нити ће то моћи“, рекао је на крају митинга, алудирајући на бројне изазове токо 11 година на власти.
Реакције Запада
Сада већ стандардно, резултате избора оспоравају САД и западне земље. Председник Аргентине чак је „изразио наду да ће оружане снаге одбранити демократију“.
Argentinian President Javier Milei has declared that he will NOT recognize a Maduro victory and has even hinted at an invasion.
„Argentina will not acknowledge another fraud and hopes that the Armed Forces will defend democracy and the popular will this time.“
In June,… pic.twitter.com/vwdZJh5ZYw
— DD Geopolitics (@DD_Geopolitics) July 29, 2024
Државни секретар САД Ентони Блинкен изразио је „озбиљне сумње“ у тачност изборних резултата у Венецуели.
„Озбиљно страхујемо да објављен резултат не одражава вољу или гласање венецуеланског народа“, рекао је Блинкен.
Он је додао да међународна заједница блиско прати ситуацију и да ће сходно томе реаговати.
Потпредседница САД Камала Харис рекла је да „САД стоје уз народ Венецуеле“, те да се воља народа мора поштовати.
„Упркос бројним изазовима, наставићемо радити према демократичнијој, просперитетнијој и сигурнијој будућности за Венецуелу“, казала је Харис.
The United States stands with the people of Venezuela who expressed their voice in today’s historic presidential election. The will of the Venezuelan people must be respected. Despite the many challenges, we will continue to work toward a more democratic, prosperous, and secure…
— Vice President Kamala Harris (@VP) July 28, 2024
Према мишљењу многих аналитичара, САД калкулишу, чекајући да виде даље кораке Мадура. Циљ је, према њиховом мишљењу, нафта. Они се надају да ће се Мадуро окренути против Русије и Кине, те да ће попустити пред америчким притисцима.
Путин честитао Мадуру
Руски председник Владимир Путин честитао је данас Николасу Мадуру поновни избор за председника Венецуеле. Потврдио је спремност Москве за наставак заједничког рада на актуелним питањима билатералне и међународне сарадње двије земље, саопштено је из Кремља.
Он је додао да су руско-венецуелански односи по својој природи „стратешко партнерство“ и да је уверен да ће Мадурове активности на челу државе и даље доприносити прогресивном развоју односа двије земље у свим правцима.
„Желео бих да потврдим нашу спремност да наставимо конструктиван заједнички рад на актуелним питањима билатералне и међународне агенде. Не заборавите да сте увек радо виђен гост на руском тлу“, наводи се у честитки Путина, а преноси РИА Новости.
Осујећен покушај Гваида
Пре избора 2018. године, Мадуро је осујетио покушај опозиционог лидера Хуана Гваида да га свргне са власти пошто је прогласио себе легитимним председником. Иако је Гваида подржало више од 50 земаља, међу којима су Америка и земље Европске уније, Мадуру су остале верне венецуеланске снаге безбедности.
На крају је паралелна влада коју је водио Гваидо распуштена, а Мадуро је то искористио да себе представи као „браниоца суверенитета Венецуеле“, што је поменуо и на последњем митингу уочи овогодишњих избора.
„У недељу ћемо показати фашистима и империјалистима. Викаћемо: ‘Живела Венецуела, наша вољена домовина'“, рекао је Мадуро. Новоизабрани председник ће положити заклетву 10. јануара 2025. године.