Друштво и цивилизација данас су достигли дно. А сада нам је једина нада да постоји двоструко дно, рекао је славни редитељ Емир Кустурица, пола у шали, пола у истини, на представљању своје нове књиге „Кад мртве душе марширају” у Нишу.
Збирка есеја
У препуној сали Културног центра отворио је многе теме из друштвеног миљеа, о којима је писао у овој збирци од 15 есеја, који трагају за суштином људског живота. Ово је његова пета књига по реду.
– Давно ме је у Херцег Нови возио човек који је претходне ноћи пио. Са нама је у колима био и сада успешан столар. И овај човек је, возећи ауто, кренуо да претиче, али је залетео иза камиона и ми смо избегли смрт. На то је овај столар узвикнуо: „Па, идиоте, зар ћеш да ме убијеш сад кад сам богат!“ У тој реченици се јасно види да је процес вестернизације малих народа завршен крајем прошлог века, а сада се исушују њихови природни, минерални и други ресурси. Када човек дође у Шангај, не зна да ли је у Сан Франциску, Лос Анђелесу или неком другом западноевропском граду. Питање је како се сналазимо у свему томе – рекао је Кустурица.
Он је истакао да је идеја ове глобализације планете да се минимизира идеја побуне.
– Спортиста који узме 100 или 200 милиона не помишља да се побуни. Мислим да је тачно да смо Ђоковић и ја најпознатији у свету са ових простора, морао бих да додам и Јокића. Њега је Си Ђинпинг на гала вечери поменуо као неког ко је глобално познат. С тим што је интровертни бунтовник. Он то не изражава, али стално показује да му је важније да овде мази коње него да шета црвеним теписима. То је тако. За разлику од многих мојих колега филмских стваралаца који, када почну да снимају филм, прво размишљају како да сашију одело и прошетају тим црвеним тепихом. А ту је и обмана. Превара је у напуштању својих особина које су одређене, пре свега, религијом. У данашњем свету, у коме се појављује најмлађи убица у историји Европе, поставља се питање брзине ове вестернизације. Питање је да ли смо сви ми саучесници у том трагичном догађају. Кад млади не могу да упијају цео овај наметнути свет, онда то негде мора да се манифестује, а тај дечак је изабрао најгори вентил – рекао је Кустурица у Нишу.
Осврнуо се на тему хришћанства, рекавши „да је то једини прави одговор свих постојећих религија који човеку пружа коначну срећу“.
– Ако смо погрешили, морамо да признамо да смо погрешили. А онда после покајања долази опроштај. Човек не може да тражи спас у материјалном свету, зато се окрећем хришћанству. Имате причу о Косову које нам се полако краде већ 20 и више година, али на посебан начин, као кувана жаба. То се дешава када ставите жабу у лонац на шпорет и она не види да се ништа дешава, али не схвата да се, у ствари, кува. У овој књизи има много осврта на то како су народи југоисточне Европе упали у разне невоље. Поготово на тему када човек падне у стање размишљања да ништа не може бити боље. Човек не мора да умре да би престао да живи, потребно је само да тако хипнотизован уђе у ту улогу посматрача и да ништа не ради.
Осврнуо се и на недавни разговор са председником Русије Владимиром Путином на тему хришћанства и културе.
– Разговарали смо о свему, али и о кинематографији, где се може закључити да ову област не чине само успешни филмови, већ велики број дела која не иду тако добро. Биоскопи у Русији су пуни. А исто сам доживео у Кини, где сам био члан жирија. Код нас и у многим деловима света биоскопи се налазе у појединим тржним центрима, на аутобуским станицама, на аеродромима, па ако одете да купите патике, можете погледати и филм. Нема више оног усхићења или ходочашћа пред великим екраном, где се фикција очекује више од стварности. У Холивуду се мислило да се од филма направи религија, а то је прешло дуг пут. Тамо нико не зна ко је Свети Нектарије, али сви знају ко је Бред Пит. Тако су глумци преузели улогу светаца. И морам да признам, најгоре о нама мисле тамошњи богаташи и други који имају много новца. Не могу да нас виде очима, ми смо им чисти вишак. Они се уједињују на том глобалном нивоу и чуде се што нас још нису истребили – коментарише ауторка филмова „Сећаш ли се Доли Бел“, „Андерграунд“ и других.
Борба на утакмици
Рекао је да обичан човек мора стално да се брани од разних простаклука.
– Био сам на утакмици мог унука који се бави ватерполом. Судија је нешто пресудио, након чега су се две групе људи међусобно убиле. Не може свако бити успешан, али је неопходно имати представу о животу. Свакодневно смо изложени некој простаклу и треба да тражимо неки одбрамбени механизам – приметио је он. Коначно, професор Кустурица је имао своје запажање о мобилним телефонима. Он је публици показао свој мали телефон који може да стане у руку.