Почетна » Наука » Компанија „Figure“ представила најновији модел хуманоидног робота

Највећа предност овог робота је способност да се брзо снађе у комуникацији са људима

Компанија „Figure“ представила најновији модел хуманоидног робота

Figure је представио свој најновији хуманоидни робот, Figure 02. Систем је – као што име сугерише – наследник Figure 01 робота представљеног 2023. године. Почетни тизер видео је сличан онима које смо видели код других хуманоидних робота, подсећајући на видео записе потрошачке електронике, а не на сирови демо робота у акцији.

 Најзначајнији додатак овог пута долази захваљујући дугогодишњем партнерству са OpenAI, које је помогло Figure-у да прикупи 675 милиона долара у Серији Б у фебруару, вреднујући фирму из Саут Беја на 2,6 милијарди долара.

Експлозија неуронских мрежа била је примамљива за индустрију роботике у целини, али су се развојни инжењери хуманоидних робота посебно заинтересовали за ову технологију.

Кључне продајне тачке овог робота

Једна од кључних продајних тачака овог облика је његова способност да се ефикасно уклопи поред људских колега на фабричком поду – наравно, након што се поставе одговарајуће сигурносне мере. Figure 02 је опремљен звучницима и микрофонима за комуникацију са људима на раду.

Модели попут ChatGPT-а и Google Gemini-ја су цењени због својих могућности природног језика, уводећи нову еру паметних асистената и четботова. Опремање ових система таквим способностима је логичан потез: То помаже људима да инструирају роботе, док истовремено додаје ниво транспарентности у погледу онога што робот ради у било којем тренутку.

 Комуникација попут ове је двоструко важна када се ради о хуманоидним роботима, јер су системи дизајнирани да се слободно крећу без заштитне ограде. Упркос свом људоликом дизајну, важно је не заборавити да су и даље велики, тешки и потенцијално опасни делови покретног метала. Комбиновани са сензорима за вид и близину, говор може бити важан сигурносни алат.

АI за побољшање комуникације између људи и робота

Figure свакако није једини који ради на овоме. Крајем прошле године, Agility је представио рад на коришћењу генеративне AI за побољшану комуникацију између људи и робота.

Употреба неуронских мрежа била је кључни фокус за Google-ов Everyday Robots тим пре него што је угашен. Илон Маск, у међувремену, формално води и Grok AI и Optimus – два пројекта која ће се несумњиво ускоро спојити.

Илон Маск
Foto: Analytics Vidhya

Што се тиче OpenAI, они су се делимично кладили у овој категорији. Пре своје инвестиције у Figure, GPT фирма је подржала норвешку фирму 1X. Међутим, током прошле године, Figure је постао далеко популарнији у индустрији. Њихова поменута Серија Б такође је укључивала друге велике технолошке фирме попут Microsoftа, Amazona, Nvidie и Intel Capitalа.

Figure је недавно започео пилот пројекте са BMW-ом

У јуну, компанија је објавила видео који приказује ранију, везану верзију робота како аутономно обавља задатке на терену, уз помоћ неуронских мрежа.

Компанија напомиње да је робот 02 већ посетио BMW-ов објекат у Spartanburгу, Јужна Каролина, ради обуке и прикупљања података. Још увек смо у раној фази ових партнерстава.

Још неке фирме су најавиле сличне пилоте са произвођачима аутомобила

Agility, Apptronik и Sanctuary AI су најавили сличне пилоте са произвођачима аутомобила. Рад на Teslama био је кључни фокус за Optimus од пре него што је постао Optimus, а власник Boston Dynamicsа, Hyundai, има своје циљеве за хуманоиде у својим фабрикама.

Комуникација је један део онога што Figure назива “редизајном хардвера и софтвера од темеља” између 01 и 02. Листа такође укључује шест RGB камера, повезане са уграђеним моделом визуелног језика, побољшано CPU/GPU рачунање и побољшане руке, са 16 степени слободе.

Руке су биле ужарена тема у свету хуманоидних робота. Постоје различита мишљења о томе колико би дизајнери требало да се држе људских пандана.

Много се може рећи за окретност и спретност наших удова, иако су људски инспирисане руке критиковане због своје деликатности и перципиране прекомерне инжењерске сложености. Figure, са своје стране, посвећен је коришћењу људоликих руку као крајњих ефектора свог система.

Немамо временски оквир за ширу имплементацију Figure 02, иако компанија наговештава ширу будућност изван складишта/фабричког пода. “Figure-оv робот комбинује спретност људског облика са напредном AI како би обављао широк спектар задатака у комерцијалним апликацијама и, у блиској будућности, у домовима,” пише компанија.

Извор: Tech Crunch

Превод и припрема: Редакција Компас инфо
Повезани чланци:

Портал Компас Инфо посебну пажњу посвећује темама које се тичу друштва, економије, вере, културе, историје, традиције и идентитета народа који живе у овом региону. Желимо да вам пружимо објективан, балансиран и прогресиван поглед на свет око нас, као и да подстакнемо на размишљање, дискусију и деловање у правцу бољег друштва за све нас.