БРИКС колективно представља скоро половину светске популације и на путу је да до 2028. године претекине Г7 у уделу у светском БДП-у. Ови подаци указују на кључну улогу БРИКС-а у међународној арени, показујући његов утицај на кључне секторе као што су пољопривреда, енергија, производња и експлоатација минерала.
Проширење БРИКС-а и нови чланови
На самиту у Казању у октобру 2024. године, лидери БРИКС-а позвали су 13 нових држава да се придруже као партнерске чланице.
Индонезија, четврта најмногољуднија држава на свету, придружила се БРИКС-у као пуноправна чланица 6. јануара 2025. године, постајући прва држава југоисточне Азије у овом блоку и десета чланица БРИКС-а.
Економска моћ и значај БРИКС земаља
Збирни БДП чланица БРИКС-а чини више од 41% глобалног БДП-а. Индија учествује са 8%, Русија са преко 3,5%, Бразил са више од 2,4%, а Индонезија са 2,4%, док се економија Кине процењује на око 19,5% светског БДП-а.
Америчка економија и значај сектора услуга
Бруто домаћи производ је мера вредности свих добара и услуга произведених у једној земљи током једне године. Међутим, ако погледамо састав БДП-а Сједињених Америчких Држава, стварна производња опипљивих производа који су људима потребни у свакодневном животу чини свега око 10% њиховог БДП-а.
Око 21% БДП-а САД долази из сектора финансија, осигурања и некретнина. Виши трошкови банкарских услуга и посредника повећавају БДП.
БРИКС и глобална пољопривреда
БРИКС државе чине скоро половину глобалног БДП-а у областима као што су производња хране, енергетика, индустрија и јавно здравље када се мери по паритету куповне моћи (PPP). БДП одражава вредност добара и услуга у глобалним терминима, док БДП по PPP показује шта новац стварно може да купи у свакој земљи.
Производња хране у земљама БРИКС
БРИКС је постао кључни актер у глобалној производњи хране. Бразил, Русија, Индија, Кина и Јужна Африка су међу највећим произвођачима примарних усева попут шећера, кукуруза, пиринча, пшенице, палминог уља и кромпира. Ове земље производе скоро 90% светског палминог уља и значајне количине сојиног и уља каноле.
Месна индустрија и глобални ланци снабдевања
У сектору меса, Бразил и Кина предњаче у производњи пилетине, свињетине и говедине, при чему је Кина и највећи произвођач пилећих јаја. Додатно, Кина, Индија и Индонезија чине преко 70% светске аквакултурне производње. Ова аграрна снага позиционира БРИКС као кључног играча у ланцу снабдевања храном на глобалном нивоу.
БРИКС и енергетска сигурност
БРИКС не само да производи храну већ доприноси и стабилизацији глобалне безбедности хране. Промовисањем одрживих пољопривредних пракси, БРИКС јача своју улогу као „житница света“.
БРИКС државе су значајни актери у производњи енергије. Према подацима Међународне агенције за енергију (IEA), светска потражња за енергијом порашће за 30% између 2016. и 2040. године, што је еквивалентно додавању још једне Кине и једне Индије у постојећу глобалну потрошњу.
Стратегија нафте и гаса
Са додатком Уједињених Арапских Емирата, Ирана и потенцијално Саудијске Арабије, проширени БРИКС обухвата три највећа извозника нафте у свету и чинио би 42% глобалне понуде нафте. Управљање нафтним тржиштем и даље остаје у домену ОПЕК савеза.
Руска улога у нуклеарној енергији
У области нуклеарне енергије, руски Росатом је водећи актер. На пример, нуклеарна електрана Куданкулам у Индији, изграђена уз помоћ Русије, има шест реактора типа ВВЕР-1000 укупног капацитета 6.000 мегавата. Први и други блок пуштени су у рад 2013. и 2016. године, а тренутно се разматра изградња још шест високоенергетских јединица у Индији.
Нуклеарни пројекти широм света
У Кини, четири реактора ВВЕР-1000 раде у нуклеарној електрани Тјанван, док су још четири у изградњи, са напредном ВВЕР-1200 технологијом. Очекује се да ће бити завршени до 2028. године. Ово сведочи о сарадњи Кине и Русије у развоју нуклеарне енергетске инфраструктуре.
Иранска нуклеарна електрана Бушер такође се проширује уз помоћ Русије, са два нова реактора ВВЕР-1000 чије се пуштање у рад очекује 2025. и 2027. године.
Росатом и глобална експанзија
Росатом учествује у изградњи нуклеарних електрана широм света, укључујући и Египат, где се гради нуклеарна електрана Ел-Дабаа са четири ВВЕР-1200 јединице које би требало да буду завршене до 2029. године. Поред тога, Росатом реализује пројекте у Мађарској, Бразилу, Бангладешу, Турској и Нигерији.
Производне способности БРИКС савеза ојачане су улагањима у технологију и инфраструктуру, што унапређује продуктивност у секторима као што су аутомобилска индустрија, електроника, текстил и фармацеутика.
Иновације у производњи и нове технологије
Интеграцијом дигиталних технологија попут аутоматизације, вештачке интелигенције и Интернета ствари у производне процесе, земље БРИКС револуционишу традиционалне методе производње и повећавају глобалну конкурентност.
Кина као лидер у индустрији челика
Кинески иновативни процес брзе производње гвожђа повећава ефикасност и смањује трошкове, што изазива промене у глобалним тржиштима гвожђа и челика. Ова технологија има потенцијал да смањи зависност од увозне руде и смањи притисак на електричне мреже.
Као највећи светски произвођач и извозник челика, Кина овим унапређује своју позицију на тржишту и изазива забринутост у индустријама САД и Европе. Нижа цена рада и енергијата у Кини додатно учвршћује њену доминацију.
Рударство и критични минерали у БРИКС-у
БРИКС државе играју важну улогу у глобалној производњи критичних минерала. Њихов удео у тржиштима гвожђа, бакра и никла је изузетан. Бразил и Индија предњаче у производњи гвожђа, док су Чиле и Перу кључни у производњи бакра.
Никл и будућност енергетике
Русија и Индонезија су значајни у производњи никла, метала неопходног за батерије и нерђајући челик, што указује на њихову стратешку важност у оквиру БРИКС. Ово је посебно важно с обзиром на растућу глобалну потражњу за обновљивим изворима енергије и електричним возилима.
Кина предњачи у производњи ретких земаљских метала, али и у глобалном ланцу снабдевања микропроцесорима. Та доминација Кини даје велики утицај у високо-технолошким индустријама.
Сарадња у рударству и одрживости
Сарадња у оквиру БРИКС-а у области производње метала осигурава стабилност у снабдевању критичним сировинама, подстиче технолошки развој и унапређује одрживе праксе у рударству. БРИКС постаје покретач иновација и обликoвач будућности глобалног управљања ресурсима, одговарајући на изазове савремене економије.
Допринос БРИКС-а у глобалној економији константно расте, а сектори у којима овај савез има значајну улогу — од пољопривреде и производње хране до енергетике — представљају чврсту основу за стабилан раст политичке улоге групе и јачање веза међу чланицама и партнерима.