Kинески стартап Бетаволт је развио батерију којој, како тврди, није потребно пуњење или одржавање 50 година.
Kако је пренео Индепендент, пробој у минијатуризацији атомске енергије значи да је Бетаволт успео да „сабије“ 63 нуклеарна изотопа у модул величине новчицћа.
Kомпанија која стоји иза ове иновације открива да је њихова батерија следеће генерације већ у пилот тестирању. План је да се масовно производи за комерцијалну употребу за уређаје као што су телефони и дронови, али још се не зна када. Бетаволт је објавио да њихов почетни модел нуклеарне батерије испоручује 100 микровата снаге на напону од 3В, са димензијама 15x15x5 кубних милиметара. У будућности, компанија има за циљ да унапреди своју технологију како би до 2025. произвела батерију снаге 1 ват.
Све и да се ово оствари, дуг животни век и „бесконачност“ батерија могу бити проблем за паметне телефоне које обично мењамо сваких неколико година, и који се лако могу напунити.
— rolendimion (@rolendimion) January 12, 2024
Постоји још један угао за разматрање – уз бригу око радиоактивних материјала, већина људи би оклевало да носи нуклеарни уређај у џепу. Ипак, Бетаволт уверава да вишеслојни дизајн њихове батерије спречава да се запали или експлодира.
Нуклеарне батерије раде тако што топлоту из радиоактивног распадања претварају у енергију. Обично користе изотопе као што је плутонијум-238 и познате су по свом дугом веку, који траје деценијама без одржавања.
Савршене су за свемирске мисије и локације где нема струје, али проблем је што нису превише ефикасне, као и то што коришћење радиоактивних материјала потенцијално поставља питања безбедности и животне средине.
Kомпанија, међутим, каже да су „ове батерије еколошки прихватљиве, а након периода распада, 63 изотопа се претварају у стабилан изотоп бакра, који није радиоактиван и не представља никакву претњу или загађење по животну средину“.