Почетна » Геоаналитика » Кинеске патроле у Јужном кинеском мору

Кинеске патроле у Јужном кинеском мору

Кинеске поморске и ваздушне снаге спроводе данас патроле борбене готовости у близини подручја острва Панакот у Јужном кинеском мору, саопштила је кинеска војска, а реч је о подручју на које и Кина и Филипини полажу право.

У саопштењу објављеном на друштвеним мрежама наводи се да би патроле требало да „још више ојачају контролу над релевантним морским и ваздушним простором“.

Истиче се да Кина одлучно брани свој суверенитет и безбедност у Јужном кинеском мору, пренео је Ројтерс.

И Кина и Филипини полажу право на острво Панакот у Јужном кинеском мору, а тензије су почеле 8. априла 2012. године након што је филипинска морнарица покушала да задржи осам кинеских рибарских чамаца у близини острва, након чега је Кина преузела контролу над атолом. Геополитички односи у Јужном кинеском мору представљају једно од најкомплекснијих питања у међународним односима. Регион је од кључног значаја за глобалну економију и стратешке интересе због чињенице да се кроз њега одвија око 30% светске поморске трговине, а богат је природним ресурсима попут нафте, гаса и рибе. Кина игра централну улогу у овим односима, полажући право на већину Јужног кинеског мора на основу историјских претензија, познатих као „линија девет тачака”. Ова линија обухвата бројна спорна острва, гребене и атоле, укључујући архипелаге Спратли и Парасел. Кина је значајно инвестирала у изградњу вештачких острва и њихову милитаризацију, што јој омогућава пројекцију војне и политичке моћи.

Односи са суседним државама често су затегнути. Са Филипинима, Кина се сукобљава око права на Спратли острва. Иако је Међународни арбитражни суд у Хагу 2016. године пресудио у корист Филипина, Кина је одбацила ову одлуку и наставила своје активности. Слично, Вијетнам има територијалне спорове са Кином око Парасел и Спратли архипелага, а јачање вијетнамске сарадње са Сједињеним Америчким Државама и другим силама сведочи о њиховој тежњи да се супротставе кинеском утицају. Малезија и Брунеј имају умереније спорове са Кином, али су и они погођени територијалним претензијама. Индонезија, иако није директно укључена у спор око линије девет тачака, често има проблема са кинеским риболовним бродовима у својим ексклузивним економским зонама.

У овом сложеном окружењу, Сједињене Америчке Државе играју важну улогу, изводећи операције „слободе пловидбе” како би оспориле кинеске територијалне претензије и подржале своје савезнике у региону. Јапан и Аустралија такође су активно укључени, подржавајући напоре да се очува међународни поредак базиран на правилима. Све ово доприноси расту тензија у региону, где се геополитички интереси локалних и глобалних сила преплићу, стварајући простор за потенцијалне конфликте, али и дипломатске иницијативе за решавање ових сложених питања.

Повезани чланци:

Портал Компас Инфо посебну пажњу посвећује темама које се тичу друштва, економије, вере, културе, историје, традиције и идентитета народа који живе у овом региону. Желимо да вам пружимо објективан, балансиран и прогресиван поглед на свет око нас, као и да подстакнемо на размишљање, дискусију и деловање у правцу бољег друштва за све нас.