Почетна » Геоаналитика » Кина преузима примат: Све више земаља набавља кинеско оружје

Борбени авиони Ј-10 све траженији

Кина преузима примат: Све више земаља набавља кинеско оружје

Кина је спремна да испоручи своје борбене авионе Ј-10 „пријатељским земљама“, саопштило је кинеско министарство одбране, након извештаја да Иран жели да набави овај вишенаменски борбени авион.

То долази након разорног израелског напада прошлог месеца који је отворио питања о застарелим иранским, претежно руским, системима противваздушне одбране.

Док Иран настоји да ојача своју одбрану, може се осврнути на успех кинеске авијације током сукоба између Индије и Пакистана у мају, када су кинески борбени авиони показали своју ефикасност у борби, а пакистанске снаге тврдиле да су обориле индијске авионе, пише Нењсњеек.

Више медијских кућа известило је да се ирански војни званичници налазе у разговорима на високом нивоу о набавци кинеских вишенамјнских борбених авиона Цхенгду Ј-10Ц. Један израелски званичник позвао је Кину да изврши притисак на Иран како би обуздао своје војне амбиције.

Портпарол кинеског Министарства народне одбране, коментаришући извештаје да „неколико земаља“ води преговоре о набавци оружја, укључујући и авион Ј-10, рекао је да је Кина спремна „да подели достигнућа у развоју своје војне опреме с пријатељским земљама“, наводи се у саопштењу кинеског министарства.

Портпарол Јианг Бин није именовао Иран нити друге земље које преговарају о куповини Ј-10, али је изјаву дао након више медијских извештаја да је Иран у преговорима о куповини кинеског оружја, укључујући и борбени авион Ј-10.

Кина постаје конкурентна Русији

Кина, која је некада била снажно ослоњена на руски увоз, сада је прешла на развој властитих напредних летелица – што, према мишљењу стручњака, показује њену растућу самодовољност и конкурентност која би могла надмашити Русију.

Земље које желе набавити савремене борбене авионе све чешће се окрећу Кини, која тежи повећању извоза и стратешких партнерстава, истовремено приказујући своје летелице у војним вежбама.

Недавна анализа Међународног института за стратешке студије (ИИСС) открила је да су Мијанмар, Пакистан, Тајланд и Уједињени Арапски Емирати (УАЕ) били главни купци кинеског оружја. УАЕ је раније био заинтересован за америчке авионе Ф-35.

Портпарол кинеског Министарства народне одбране Јианг Бин рекао је: „Кина је спремна да подели достигнућа у развоју своје војне опреме с пријатељским земљама“.

Иако је Иран позвао Сједињене Америчке Државе да разлике реше дипломатским путем, тензије између Ирана и Израела остају високе услед спекулација да би Израел могао поново да напасне ако поверује да су одређени елементи иранског нуклеарног програма преживели израелске и америчке ударе.

Припремила редакција Компас инфо
Повезани чланци:

Портал Компас Инфо посебну пажњу посвећује темама које се тичу друштва, економије, вере, културе, историје, традиције и идентитета народа који живе у овом региону. Желимо да вам пружимо објективан, балансиран и прогресиван поглед на свет око нас, као и да подстакнемо на размишљање, дискусију и деловање у правцу бољег друштва за све нас.