Почетна » Спорт » Каква је психа врхунских спортиста

Каква је психа врхунских спортиста

Изразито узнемирени

Различита су мишљења о томе какви су, у ствари, врхунски спортисти. Психолози Мирек Ванек и Гвид Шилинг испитивали су више од 1.000 врхунских спортиста и дошли до закључка да су готово сви „изразито узнемирени”. На скалама „узнемирености” котирају се врло високо, иду чак до 32. јединице, а већ са 33. почиње депресија. „Врхунски спортисти много ризикују – од личне славе до животног стандарда и егзистенције.” Ванек додаје да су још и „тешки, немилосрдни, себични, егоцентрични, често и свирепи”. И у приватном животу желе да покажу доминацију, а уз пословичну агресију показују и параноидне склоности, затим осећање све до маније гоњења, љубоморе, зависти. Често је идеализована слика врхунског спортисте погрешна, закључују ови угледни психолози. Имају нешто вишу од просечне интелигенције (111,8 по Равену).

Психологија спортиста је комплексна област која обухвата различите аспекте менталног здравља, мотивације, самопоуздања и управљања стресом. Спортисти често раде са спортским психолозима како би развили стратегије за суочавање са притиском такмичења и да би побољшали своје менталне вештине. Ово може укључивати технике визуализације, постављање циљева и рад на самопоштовању. Спортски психолози такође помажу спортистима да се опораве од пораза и повреда, што може бити кључно за њихову способност да остану фокусирани и мотивисани. Ментална снага је често оно што разликује добре спортисте од врхунских, и многи врхунски спортисти, као што је Новак Ђоковић, су познати по својој менталној издржљивости.

Спортска психологија није само за професионалце; аматерски спортисти и они који се баве спортом рекреативно такође могу имати користи од рада на својој психи. Спортска психологија може помоћи у развоју позитивних навика и ставова који могу побољшати укупно искуство у спорту и допринети бољем менталном здрављу. Психолошка припрема је подједнако важна као и физичка припрема, јер спортисти морају бити спремни да се носе са различитим емоцијама и стресом који долазе са такмичењем. Улога спортског психолога је да помогне спортистима да развију вештине које ће им омогућити да остваре свој пуни потенцијал.

Истраживања у области спортске психологије су показала да ментални аспекти могу имати значајан утицај на спортске перформансе. Спортисти који су ментално јаки често су у стању да остану мирни под притиском и да се брзо опораве од грешака и пораза. Они такође имају тенденцију да буду више фокусирани и имају бољу контролу над својим емоцијама, што им омогућава да остану концентрисани на своје циљеве. Спортска психологија помаже у развоју ових вештина и пружа алате који спортистима омогућавају да се носе са изазовима који долазе са спортским достигнућима.

У Србији, као и у остатку света, постоји све веће признање значаја спортске психологије. Универзитети и спортске организације све више улажу у образовање и развој спортских психолога, што доприноси бољем разумевању менталних аспеката спорта и пружању подршке спортистима на свим нивоима. Књиге и студије попут „Психологија спорта“ од Јелице Петровић и Јоване Трбојевић пружају детаљан увид у ову област и нуде вредне информације за све који су заинтересовани за психолошке аспекте спорта.

Превод и припрема: Редакција Компас инфо
Повезани чланци:

Портал Компас Инфо посебну пажњу посвећује темама које се тичу друштва, економије, вере, културе, историје, традиције и идентитета народа који живе у овом региону. Желимо да вам пружимо објективан, балансиран и прогресиван поглед на свет око нас, као и да подстакнемо на размишљање, дискусију и деловање у правцу бољег друштва за све нас.