Иако је често озлоглашен, холестерол је заправо потребан организму за производњу хормона, витамина Д и течности за варење. Међутим, превише једног типа холестерола може допринети кардиоваскуларним болестима и ризику од можданог удара.
Холестерол је воштана супстанца која се налази у вашој крви и у ћелијама, а јетра чини већину холестерола у вашем телу. Остало је пореклом од хране коју једете, а холестерол путује кроз крв у пакетима који се називају липопротеини. Постоје две врсте и то су липопротеин ниске густине (ЛДЛ) познат као „лош” нездрав холестерол. ЛДЛ холестерол се може накупити на бочним странама ваших крвних судова, што води ка задебљању зидова крвних судова.
На тај начин смањује се проток крви. Липопротеин високе густине (ХДЛ) је „добар”, здрав холестерол. Он транспортује вишак холестерола из ваших артерија у јетру, која га уклања из вашег тела. Ипак, превише једног типа холестерола може допринети кардиоваскуларним болестима и повећати ризик од можданог удара.
Ефекти високог холестерола на кардиоваскуларни и циркулаторни систем
Када имате превише ЛДЛ холестерола он се може накупити у артеријама, чинећи их мање флексибилним и потенцијално их зачепљујући. Стврдњавање артерија се назива атеросклероза. Крв не тече тако добро кроз укочене артерије, тако да срце мора више да ради да би прогурало крв кроз њих. Накупљање плака у артеријама може утицати на све органе, али тачније, може утицати на срце, мозак и доток крви у стомак, ноге или стопала. Када се плак накупи у коронарним артеријама, то може пореметити проток крви богате кисеоником до вашег срчаног мишића. Ово може изазвати бол у грудима који се зове ангина. Срчани удар се обично јавља када се комад плака одломи и формира угрушак, тромб који блокира целу артерију. Ово омета проток крви у делу срца, што може довести до срчаног удара.
Ако се овај процес јавља у мозгу, назива се мождани удар. Постоје различите врсте можданог удара, а ово је један од узрока. Плак такође може блокирати проток крви до артерија које снабдевају крвљу ваш цревни тракт, ноге и стопала. Ово се назива периферна артеријска болест (ПАД).
Ефекти високог холестерола на ендокрини систем
Жлезде које производе хормоне користе холестерол за производњу хормона као што су естроген, тестостерон и кортизол. Хормони такође могу утицати на ниво холестерола, а истраживања су показала да како нивои естрогена расту током менструалног циклуса жене, нивои ХДЛ холестерола такође расту, а нивои ЛДЛ холестерола опадају. Ово може бити један од разлога зашто се ризик од срчаних обољења код жена повећава након менопаузе, када нивои естрогена опадају.
Смањена производња тироидних хормона (хипотиреоза) доводи до повећања укупног и ЛДЛ холестерола. Вишак тироидног хормона (хипертиреоза) има супротан ефекат. Терапија депривације андрогена, која смањује нивое мушких хормона како би се зауставио раст рака простате, може повећати нивое ЛДЛ холестерола. Недостатак хормона раста такође може повећати ниво ЛДЛ холестерола.
Ефекти високог холестерола на нервни систем
Холестерол је есенцијална компонента људског мозга. У ствари, мозак садржи око 20 одсто поузданог извора целокупне телесне залихе холестерола. Ова маст је неопходна за развој и заштиту нервних ћелија, које омогућавају мозгу да комуницира са остатком тела. Иако вам је потребан мало холестерола да би ваш мозак функционисао оптимално, превише га може бити штетно. Вишак холестерола у артеријама може довести до можданог удара – поремећаја у протоку крви који може оштетити делове мозга. Мождани удар може негативно утицати на бројне когнитивне функције, узрокујући:
- губитак памћења
- поремећено кретање
- отежано гутање
- тешкоће са говором
Висок ЛДЛ холестерол такође је повезан са ризиком од васкуларне деменције, врсте деменције која утиче на памћење, размишљање и понашање. Заокружили смо неколико хранљивих рецепата које ћете испробати следећи пут када вам затреба инспирација у кухињи. Придружите се нашем билтену о здрављу срца за своје бесплатне рецепте и стручна упутства једном недељно, пише HealthLine.
Утицај високог холестерола на пробавни систем
У систему за варење, холестерол је неопходан за производњу жучи, супстанце која помаже вашем телу да разгради храну и апсорбује хранљиве материје у цревима. Али ако имате превише холестерола у жучи, вишак се може формирати у кристале, а затим у тврдо камење у жучној кеси, звано жучни камен.
Праћење нивоа холестерола уз препоручене тестове крви и смањење ризика од срчаних обољења помоћи ће побољшању укупног квалитета живота.