Почетна » Геоаналитика » Како Си Ђинпинг гради нове односе у свету?

"Циглу по циглу"

Како Си Ђинпинг гради нове односе у свету?

Док свет пролази кроз нови период турбуленција и трансформације, лидер највеће земље у развоју Си Ђинпинг спреман је да помогне БРИКС-у водећи ешалон глобалног југа, да игра већу улогу у изградњи боље заједничке будућности за човечанство.

БРИКС на кинеском се дословно назива “златне цигле”. То указује на оптимизам у погледу његовог великог потенцијала и блиставе будућности.

У том погледу истакнут је ангажман кинеског председника Си Ђинпинга. Он је доследно стављао БРИКС високо на дневни ред кинеске спољне политике. Његово прво појављивање на мултилатералној сцени као шефа кинеске државе било је на самиту БРИКС-а 2013. у Дурбану у Јужној Африци. Током прве две године свог председничког деловања посетио је и остале четири земље БРИКС-а.

Захваљујући заједничким напорима његових чланица, златна вредност БРИКС-а стално расте. Подаци Светске банке показују да је удео БРИКС-а у глобалном БДП-у порастао са 18 одсто у 2010. на око 26 одсто у 2021. години, уз пораст у свим годинама. Међу покретачима његовог значајног раста је снажна оријентација на стварне резултате.

„БРИКС није говорница, већ радна група која обавља ствари“, једном је нагласио Си Ђинпинг.

БРИКС превазилази економске оквире

„Јединствена вредност сарадње земаља БРИКС-а превазилази економске оквире. Иновација је у међународној сарадњи, која је у изразитој супротности са неким протекционистичким, ексклузивним, политичким, војним или економским савезима на Западу“, рекао је Ванг Леи, директор Центра за истраживање сарадње БРИКС на Пекиншком универзитету.

Дана 24. августа 2023. конгресним центром “Сандтон” у Јоханесбургу проломио се аплауз након најаве историјског ширења БРИКС-а. То, рекао је Си Ђинпинг тада медијима, показује “одлучност земаља БРИКС-а и земаља у развоју да се уједине”.

Током година, са дубоким променама које су преобликовале свет у степену ретко виђеном у историји, кинески председник је непоколебљиво заговарао отвореност и сарадњу.

„У новим околностима све је важније да земље БРИКС-а наставе развој отворених врата и јачају сарадњу отворених руку“, рекао је Си на 14. самиту БРИКС-а 2022. године.

Годину дана касније више од 60 земаља окупило се у Јоханесбургу на самиту БРИКС-а.

„Окупљање није вежба тражења од земаља да заузму страну, нити вежба стварања блоковске конфронтације. То је настојање да се прошири архитектура мира и развоја“, навео је Си.

Осим земаља које су постале нове пуноправне чланице 1. јануара 2024, више од 30 земаља је такође формално поднело захтев за придруживање БРИКС-у. Многе друге земље у развоју траже дубљу сарадњу са групом.

„Постоји разлог зашто се ове земље одлучују за придруживање БРИКС-у. Зато што виде будућност, виде потенцијале и могућности унутар БРИКС-а“, рекао је Мекхри Алијев, директор одбора иновацијске базе БРИКС-а у Шијамену.

Не чекају шта ће рећи Запад

Три месеца након одлуке о проширењу, БРИКС је сазвао ванредни заједнички самит о ситуацији у Гази са лидерима позваних чланица, као и генералним секретаром УН-Антониом Гутерешом. Био је то први састанак ове врсте за групу. Састанак, како је рекао Си, означава “добар почетак” за већу сарадњу БРИКС-а након његовог проширења.

Коментаришући овај самит, Ал Џазира је навела да водеће земље глобалног југа траже “већу реч у глобалном поретку којим доминира Запад”. Стевен Грузд, аналитичар Јужноафричког института за међународне послове, објашњава:

“То се одражава на растуће поуздање и поверење групације БРИКС, које не чека шта ће рећи Запад”.

Као што је Си приметио, јачање глобалног управљања је прави избор ако међународна заједница намерава да подели могућности развоја и да се ухвати у коштац са глобалним изазовима.

„Економски гледано, незападне нације – са БРИКС-ом на челу – гурају планету у нову реалност. Нови економски, друштвени и монетарни статус кво који преокреће оно што је свет прихватио као нормално готово осам деценија – приметио је Џеф Д. Опдајк, глобални стручњак за инвестиције.

Гуан Џаоју, истраживач са Института за евроазијске студије на Универзитету Ренмин у Кини, каже да сарадња БРИКС-а “није ни антизападна ни усмерена на рушење постојећег глобалног поретка, већ на конструктивну реформу његових неправедних аспеката како би се дало више могућности свету у развоју”.

Извор: Синхуа

Припремила редакција Компас инфо
Повезани чланци:

Портал Компас Инфо посебну пажњу посвећује темама које се тичу друштва, економије, вере, културе, историје, традиције и идентитета народа који живе у овом региону. Желимо да вам пружимо објективан, балансиран и прогресиван поглед на свет око нас, као и да подстакнемо на размишљање, дискусију и деловање у правцу бољег друштва за све нас.