Почетна » Слободна зона » Како сачувати новац у јануару?

Најдужи месец у години

Како сачувати новац у јануару?

Када неколико дана после дочека Нове године и Божића спласне празнична еуфорија и сви се врате својим пословима, уз често и који килограм вишка, јављају се нови проблеми. Јануар је често познат као „најдужи“ месец у години, не само што има 31 дан већ што треба сачувати и који динар од пензије или плате до фебруара, у тренутку када су новчаници испражњени због куповине поклона и свега потребног за празничну трпезу.

Други део месеца често нам служи за убацивање у неку малу спорију брзину, простор где се мало „стиснемо“ и приштедимо.

Британски сајт за проналажење послова Рид објавио је савете Службе за саветовање о новцу – како финансијски најлакше пребродити јануар, они тврде да постоји много начина да се растегне буџет.

Почните буџетирање

Ако донесете само једну новогодишњу одлуку, нека то буде одлука о буџетирању, пише овај портал.

Веома је лако брзо потрошити више него што имате, што доводи до неизбежних трошкова. Британска Служба за саветовање о новцу процењује да 15 одсто људи никада не планира своје финансије кроз буџет, што може довести до бројних проблема ако су средства са којим располажете ограничена.

Вероватно сте прочитали неке чланке и ТВ емисије или слушали стручњаке на радију који говоре о предностима буџетирања, а можда сте одбацили оно што сте чули као – неизводљиво. У стварности, постоје заиста једноставне ствари које можете учинити да одржите своје финансије стабилним.

Планер буџета би могао да буде први корак.

Израда финансијског плана

Постоје трошкови које морате покрити – куповина намирница, хипотека или кредит за стан или кирија, рачуни за комуналне услуге и порез на имовину су најважнији. Други трошкови се лако могу ставити по страни.

У ову категорију вероватно спадају осигурање за кућу и аутомобил. Уз јасно дефинисан буџет лакше је покрити ове трошкове и живети у оквиру својих могућности. Наравно, увек је добра идеја уштедети мало више за непредвиђене трошкове, попут проблема са водоводом, грејањем или рођенданских прослава.

Прва ствар коју свако ко жели да уведе буџет мора да уради јесте да пронађе начине да смањи трошкове. Ово може бити тешко, али није немогуће. Куповина хране је велики трошак који многи од нас могу смањити, а да се не изгуби на квалитету.

Често можете уштедети новац бирајући производе робних марки у трговинама, пише овај портал и опомиње – постоји разлог зашто супермаркети постављају посластице поред каса – знају да ћете тамо чекати, досађивати се и бити у искушењу да узмете чоколадице.

Уместо тога, можда је боље да купите мало више поврћа или меса у ринфузу и правите чорбе, варива и слично. Овај приступ би могао да уштеди право богатство.

Продајте, продајте…

Док смањујете своје недељне трошкове за куповину, можете зарадити додатни новац продајом ствари које вам више нису потребне.

Онлајн аукције и платформе за продају половних ствари вероватно су најлакши начин да се решите предмета који вам само заузимају простор, али постоје и многе друге опције за оне који желе темељно рашчишћавање.

Наравно, можете сачекати лето, пробудити се са првим зрацима сунца у недељу и продавати своје непотребне ствари на бувљаку. Али зашто чекати када све то можете обавити из удобног кревета? Рано устајање је ионако прецењено…

Пређите на јефтиније опције

Јануар је традиционално миран месец, са знатно мање друштвених обавеза него децембар. Ово је савршен тренутак да прегледате своје финансије и размислите да ли бисте боље прошли променом банке, на пример. Вреди размотрити и колико месечно трошите на претплате, попут ТВ услуга, и избегавати јануарске распродаје – које често наводе људе да купују ствари без којих могу.

На крају, немојте подлећи злослутним новогодишњим одлукама да се учланите у теретану. Многи људи виде Нову годину као прилику да смршају и побољшају кондицију, али док ће чланство у теретани сигурно смањити ваш новчаник, није сигурно да ће смањити и килограме – поготово ако не можете да одолите чоколадицама поред касе.

Припремила редакција Компас инфо
Повезани чланци:

Портал Компас Инфо посебну пажњу посвећује темама које се тичу друштва, економије, вере, културе, историје, традиције и идентитета народа који живе у овом региону. Желимо да вам пружимо објективан, балансиран и прогресиван поглед на свет око нас, као и да подстакнемо на размишљање, дискусију и деловање у правцу бољег друштва за све нас.