Почетна » Наука » Како маслиново уље утиче на регенерацију можданих ћелија?

Полифеноли из маслиновог уља подстичу стварање можданих ћелија

Како маслиново уље утиче на регенерацију можданих ћелија?

Маслиново уље је од давнина познато као еликсир здравља, а његова улога у исхрани Медитерана повезује се са дуговечношћу и смањеним ризиком од многих болести. Међутим, једно од најзначајнијих открића савремене науке јесте његов благотворан утицај на здравље мозга.

Екстра девичанско маслиново уље богато је полифенолима, моћним антиоксидансима који не само да штите мозак од дегенеративних промена већ могу и допринети регенерацији можданих ћелија и побољшању когнитивних функција.

Како полифеноли утичу на мозак

Полифеноли су биоактивна једињења која помажу у борби против оксидативног стреса и упалних процеса, два главна фактора одговорна за старење мозга и развој неуродегенеративних болести попут Алцхајмерове и Паркинсонове болести.

Њихова моћ лежи у способности да неутралишу слободне радикале, чиме штите неуроне од оштећења. Посебно су важни за подстицање неурогенезе, односно стварања нових неурона, процес који је кључан за очување меморије, учења и целокупне когнитивне функције.

Полифеноли из маслиновог уља, а посебно олеокантал, доказано делују на смањење накупљања бета-амилоидних плакова у мозгу, који су један од главних узрочника Алцхајмерове болести.

Олеокантал има и снажно антиинфламаторно дејство, слично ибупрофену, па редовно конзумирање маслиновог уља може допринети заштити мозга од хроничних упала које убрзавају његово старење.

Осим што смањују оксидативни стрес и упале, полифеноли побољшавају функцију митохондрија, енергетских центара ћелија, што директно доприноси бољој енергији и виталности можданих ћелија. Ова једињења такође подстичу производњу неуротрофних фактора, протеина који стимулишу раст и преживљавање неурона, што је кључно за регенерацију мозга и очување менталне оштрине.

Доказано дејство кроз научна истраживања

Неколико студија је показало да редовна конзумација маслиновог уља може побољшати памћење, способност учења и чак смањити ризик од когнитивног опадања. Истраживања спроведена на животињским моделима сугеришу да полифеноли из маслиновог уља могу убрзати неурогенезу у хипокампусу, делу мозга одговорном за меморију и оријентацију.

Једна студија Универзитета Темпл у САД-у показала је да исхрана богата екстра девичанским маслиновим уљем побољшава синаптичку активност у мозгу и смањује појаву токсичних протеина повезаних са Алцхајмеровом болешћу.

Друга истраживања спроведена у медитеранским земљама указују на то да људи који редовно користе маслиново уље у исхрани имају бољу когнитивну функцију у старијем добу у поређењу са онима који га не користе.

Како укључити маслиново уље у исхрану?

Како би се искористиле све благодети полифенола, препоручује се конзумација висококвалитетног екстра девичанског маслиновог уља, јер садржи највећу концентрацију ових корисних једињења.

                                     

Најбољи начин да се оно користи јесте у хладним јелима, као прелив за салате, додавање готовим јелима или конзумирање кашике уља дневно на празан стомак.

Осим маслиновог уља, важно је укључити и друге изворе полифенола у исхрану, попут боровница, црног грожђа, зеленог чаја и тамне чоколаде, који такође доприносе заштити мозга и подстицању његове регенерације.

Моћан савезник у очувању мождане функције

Маслиново уље није само основни део здраве исхране, већ и моћан савезник у очувању мождане функције. Његови полифеноли не само да штите неуроне од оштећења већ активно подстичу раст нових можданих ћелија, чиме доприносе бољој меморији, бољој концентрацији и дуговечности мозга.

Редовно конзумирање маслиновог уља може помоћи у превенцији неуродегенеративних обољења и успорити когнитивно пропадање, што га чини неизоставним делом сваке исхране усмерене на дуг и здрав живот.

Припремила редакција Компас инфо
Повезани чланци:

Портал Компас Инфо посебну пажњу посвећује темама које се тичу друштва, економије, вере, културе, историје, традиције и идентитета народа који живе у овом региону. Желимо да вам пружимо објективан, балансиран и прогресиван поглед на свет око нас, као и да подстакнемо на размишљање, дискусију и деловање у правцу бољег друштва за све нас.