Почетна » Историја » Како је Пашић сазнао за почетак Првог светског рата?

Телеграм стигао у Ниш

Како је Пашић сазнао за почетак Првог светског рата?

У тренутку кад је Аустроугарска 1914. објавила рат Србији, председник Министарског савета Никола Пашић био је у познатом нишком хотелу где му је уручен злокобни телеграм.

О почетку Првог светског рата много се тога зна. О његовом трајању и исходу објављено је безброј књига, сачуване хиљаде докумената. А све је почело телеграмом који је тадашња Аустроугарска упутила нашој земљи, 28. јула 1914. године.

Дуго се веровало да је председник Министарског савета Никола Пашић телеграм примио у нишком хотелу „Оријент”. То се, ипак, догодило у другом градском хотелу „Европа” који се налазио на месту где је сада пошта. Ниш је тада био ратна престоница Србије. Трагајући за документима из тог периода, историчари Историјског архива у Нишу, Бобан Јанковић, Никола Арсић и Душан Андрејевић дошли су до нових сазнања.

„Забелешка о судбини телеграма потиче из 1934. године и појашњава где се у том тренутку налазио Пашић. У сали хотела „Европа” било је много људи из Београда, што је и разумљиво, јер се ехо ратних бубњева увелико назирао“, рекао је Бобан Јанковић у разговору за „Магазин”.

Телеграм је стигао између 12 и 13 сати, а Пашићев коментар био је одвише кратак: „То смо и очекивали.”

Измишљене оптужбе

Иако је у списима назначено да је телеграм, заправо својеврсни ултиматум послат из Беча, приликом посете бањи Бад Ишл, водичи ће вам показати зграду поште, с објашњењем да је историјски телеграм из ње послат, по наређењу цара Фрање Јосифа.

У телеграму дословно пише:

„Краљевска влада Србије није на задовољавајући начин одговорила на ноту датирану 23. јула 1914. коју јој је предао аустроугарски посланик у Београду. Зато царско-краљевска влада налази да је принуђена да се ослони на силу оружја ради очувања својих права и интереса. Аустроугарска сматра да се од овог тренутка налази у рату са Србијом.”

Убиство престолонаследника Франца Фердинанда, којим почиње Први светски рат, Аустроугарску затиче у ратном заносу. Иако је Србији објавио рат, увек прорачунати и проницљиви цар Јосиф ће за своје сународнике једног тренутка рећи: „Сада вичу и захтевају рат, а сутра ће плакати.”

Историја даље бележи да је телеграм у Нишу примио писар Момчило Дурашковић, али смо у монографији „Век ПТТ музеја” пронашли фотографију телеграфисткиње Ружице Петровић Црепић, с објашњењем да је она примила телеграм о објави рата 1914. године. То упућује на претпоставку да је из Бад Ишла телеграм најпре приспео у Београд, а потом је прослеђен у Ниш, где су се злокобној вести и надали.

Концерт „преко жице”

Нова сазнања о телеграму нису променила ток историје, али су појасниле чињенице где се и шта дешавало тог, засигурно судбоносног дана. Проистиче, заправо, да је један од највећих сукоба у историји цивилизације почео у Нишу. За овај град, заправо за његов хотел „Европа” везан је још један историјски тренутак, овога пута у телефонском саобраћају.

Бранислав Ђ. Бујдић био је телеграфиста и управник Главне поште у Београду. Добио је задужење да 1894. организује пренос програма и концерта између Београда и Ниша, а све у част Николе Тесле.

Одобрено је коришћење дворске телефонске линије за везу између дворова у Београду и Нишу. За слушаоце у београдском „Коларцу” наступило је нишко Певачко друштво „Бранко”, а из пивнице у „Коларцу” преношен је концерт хора „Станковић”. Сале у Београду и Нишу су, за оно време, посебно припремљене. Звук се примао преко великих труба, смештених на плафонима, а публици су на располагању биле слушалице. Штампане су и посебне, пригодне дописнице, уступљене ПТТ удружењу.

Грех би био не посветити неколико редова и већ споменутом хотелу „Европа”, кога су Нишлије звале и кафана. Важио је за један од малобројних у централном језгру града с краја 19. и у првим деценијама 20. века. После Другог светског рата у њему је једно време радио биоскоп, а онда је срушен.

Извор: Политика магазин

Припремила редакција Компас инфо
Повезани чланци:

Портал Компас Инфо посебну пажњу посвећује темама које се тичу друштва, економије, вере, културе, историје, традиције и идентитета народа који живе у овом региону. Желимо да вам пружимо објективан, балансиран и прогресиван поглед на свет око нас, као и да подстакнемо на размишљање, дискусију и деловање у правцу бољег друштва за све нас.