Одлазећи амерички председник Џозеф Бајден није само помиловао свог сина Хантера за незаконито поседовање ватреног оружја, због чега је осуђен, и за пореске прекршаје, које је признао. Отац је помиловао сина и за сва могућа недела која је учино или у којима је учествовао последњих десет година, а због којих би могао да одговара. Тако је Хантер стекао имунитет за сва подмићивања, незаконита лобирања, недела начињена као резултат зависности од дроге… а која се последњу деценију пришивају уз његово име.
Одлука о помиловању није изненађење само зато што је Бајден обећавао како неће користити председничка овлашћења да би помиловао свог сина, већ представља потпуни заокрет за човека који је политичку каријеру, дугу пет деценија, добрим делом градио и на идеји да не треба ометати рад правосудног система.
Али сада, на излазу из Беле куће, Бајден пева другачију песму – тврди да је Хантер жртва политичких непријатеља свога оца и да га треба заштити од неправедних судских процеса.
„Постојала је намера да се сломи Хантер који је већ пет и по година чист, чак и суочен с непркидним нападима и селективним процесуирањем. У покушају да сломе Хантера, покушали су да сломе мене – и нема разлога да верујем да ће се овде зауставити. Доста је било“, објашњава Бајден у саопштењу.
Бајденово „потпуно и безусловно помиловање“ сина намерно је неодређено. Одлазећи председник страхује да би Трамп могао да испуни своје обећање из кампање – да током свог другог мандата истражи и процесуира чланове Бајденове породице. И не само то. Хантера прогони дух његовог лаптопа, заборављеног на поправци у Делаверу.
Пред саму кампању за председничке изборе 2020, на страницама „Њујорк поста“ објављен је текст „Бајденови тајни мајлови“ у којем су били подаци пронађени у Хантеревом лаптопу, а који су указивали на корупцију. Наиме, Хантер је познато презиме користио за пословне аспирације док је његов отац био потпредседник САД. Поред тога, његов отац је утицао на украјинску владу да смени тужиоца који је истраживао рад тамошње енергетске фирме у чијем је борду Хантер седео и то за месечну плату од 50.000 долара.
Иако су многи доводили у питање веродостојност података и тврдили да је и то део руске пропаганде, форензичка анализа потврдила је њихову аутентичност. И не само то, на основу информација из лаптопа подигнуте су и кривичне оптужнице. А да Бајденове и то брине указује датум важења помиловања – 1. јануар 2014, три месеца након што је Хантер постао члан управног одбора украјинске гасне компаније „Буризима холдингс“.
Бајденова одлука изазива критике не само међу републиканцима, већ и међу правницима који у овом потезу виде злоупотребу председничких овлашћења и нарушавање владавине права. Стручњаци за питање помиловања истичу да је само још једна особа добила опрост овако широког обима – Ричард Никсон од Џералда Форда 1974. године.
„Никада нисам видела овакав језик у документу о помиловању који изгледа опрашта и дела за која чак неко није ни био оптужен, осим у случају помиловања Никсона“, изјавила је за „Политико“ Маргарет Лав, која је од 1990. до 1997. била адвокат за помиловања у америчком Министарству правде и са те позиције помагала председнику у питањима помиловања.
Бајденово помиловање Хантеру готово је идентично Фордовом помиловању Никсона – није покривало само аферу „Вотергејт“, већ „све прекршаје против Сједињених Америчких Држава“ које је Никсон „починио или је могао починити“ у периоду од 20. јануара 1969. до 9. августа 1974. Онолико колико је Никсон провео на челу Америке.
„Чак су и најшира Трампова помиловања била специфична у вези с тим шта се опрашта“, додаје Лав.
А и сам Трамп помиловао је неког из круга породице, додуше шире – оца свог зета Џареда Кушнера. Чарлса Кушнер био је осуђен на двогодишњу затворску казну због приказивања лажних пореских и донаторски извештаја, али и због осветничког понашања.
Иначе, помиловање је моћан правни алат који омогућава председнику да исправља грешке правосудног система, а сада се можда најјасније виде и ризици од политичких злоупотреба. Ово уставно овлашћење омогућава да председник некога потпуно помилује и тако уклони све правне последице осуде, укључујући казну и кривични досије. Дакле, као да злочин никада није ни почињен. Поред потпуног помиловања постоји и само умањење казне, где се смањује њено трајање или тежину. Али у том случају трагови осуде остају. Трећа опција односи се најчешће на случајеве смртне казне, где председник може привремено да одложи њено извршење. Постоји и условно помиловање – када се пружа помоћ осуђенику под специфичним условима које мора да испуни.
Једном дато помиловање не може да се повуче, па тако ни Трамп када ступи на дужност неће моћи да га поништи.
Спас за Хантера стиже у последњи час и дан након што је Трамп номиновао Кеша Патела за директора ФБИ. Управо он је, прошле године, када се чинило да је несташни Хантер близу постизања нагодбе како би решио своје правне проблеме, критиковао договор као неуобичајено благ.
„Као бивши федерални јавни бранилац и тужилац за националну безбедност, могу рећи да је овај случај нанео више штете правосудним институцијама него било шта што сам видео у животу“, критиковао је Пател договор који је касније пропао.
А критичарима Бајденовог потеза мање смета то што је отац помиловао сина, колико их брине то што је Трампу дао изговор за помиловање осуђених за учешће у нападу на Капитол 6. јануара 2021.
Вишња Аранђеловић