Почетна » Наука » Како да сазнате да ли вам телефон прислушкује ваше разговоре

Како да сазнате да ли вам телефон прислушкује ваше разговоре

Имате ли утисак да некада споменете само једну реч, па сутрадан на исту тему видите огласе и садржај везан за њу на друштвеним мрежама? Ово није случајност, а сада то можете и да докажете. Стручњаци за сајбер безбедност направили су једноставан тест који ће вам рећи да ли неко прислушкује ваше разговоре преко телефона. Тест се састоји од четири корака, а за почетак треба да одаберете тему коју никада раније нисте претраживали на интеренету. Требало би да то буде нешто о чему заиста никада не причате, јер ће то бити најбољи мамац. Ако је потребно, запишите је на папир, да не бисте случајно изустили реч која има везе са њом у близини уређаја.

Затим покушајте да водите што више разговора у близини телефона о тој теми. Смислите речи које се лако могу пронаћи у огласима. На пример, ако је то одређена земља, разговарајте о томе како желите тамо да путујете, да посетите највеће знаменитости у њој, да сте чули који ланац хотела је тамо најбољи, да познајете некога ко је тамо ишао…

Следећи врло важан корак је да наставите да користите свој телефон на исти начин као пре теста – никако немојте тражити информације и садржај који се односи на тему коју се одабрали! На крају ћете сачекати да видите колико је времена потребно да се иста тема појави у огласима на вашим друштвеним мрежама и то покушајте да забележите.

Према истраживачима технолошке компаније Норд Ви-Пи-Ен (NordVPN) која је уједно креирала и испробала овај тест, било је потребно само неколико дана да се теме о којима никада раније нису разговарали појаве на њиховим мобилним уређајима. Закључили су да је ово велики показатељ да наши уређаји имају превише приступа нашим личним подацима.

Да би видели колико је ова врста шпијунирања уобичајена, један истраживач је одабрао Саудијску Арабију као тему и неколико дана је разговарао о томе колико би волео да је посети. Три дана касније, почео је да добија рекламе за туристичке аранжмане за ово место.

Други истраживач је одабрао да му кључна фраза буде ‘орангутан’, па убрзо је почео да добија рекламе за добротворне организације за заштиту орангутана након само једног дана разговарања о овим животињама, преноси „Дејли мејл“. Иако је очигледно незаконито шпијунирати некога без његовог пристанка, не постоји ништа незаконито у томе што технолошки уређаји користе аудио информација за препоручивање циљаних огласа – а то је зато што већина корисника телефону даје дозволу за то, а да није свесна.

На пример, ако сте пристали на услове коришћења виртуелног асистента, очекивано је да ће Гугл помоћник или Сири продавати податке које прикупљају од вас. Пошто се ови дигитални помоћници активирају гласом, они увек слушају шта говорите да би чули своју фразу за активацију.

Иако је ово корисно ако желите да приступите свом уређају без употребе руку, то такође значи да увек постоји надзор. Многе друге апликације такође могу имати дозволе за микрофон у својим подешавањима, посебно када расејано пристанете на услове коришћења апликације.

Ако желите да будете сигурни да ниједна апликација не прислушкује ваше разговоре, једна од најједноставнијих ствари које можете да урадите је да деактивирате виртуелног помоћника. Осим тога, пробајте да промените дозволе за све апликације које имате у телефону. Ово се ради у „Подешавањима“ уређаја, где се могу деактивирати приступи камери и микрофону за апликације у којима ове функције нису потребне.

Чак и наизглед безазлене апликације могу имати укључен приступ микрофону, што може значити да вас снима кад год се апликација отвори. Будите опрезни које апликације инсталирате и колики приступ им дајете, посебно онима које вас питају за дозволу коришћења микрофона или камере, а да претходно нисте прочитали услове коришћења.

Извор: РТ Балкан

Повезани чланци:

Портал Компас Инфо посебну пажњу посвећује темама које се тичу друштва, економије, вере, културе, историје, традиције и идентитета народа који живе у овом региону. Желимо да вам пружимо објективан, балансиран и прогресиван поглед на свет око нас, као и да подстакнемо на размишљање, дискусију и деловање у правцу бољег друштва за све нас.