У оквиру антитрaст тужбе против компаније Google, Министарство правде САД-а предложило је решење које би одвојило Android и Chrome од Google-а. Разлог за то је што је током суђења у августу 2024. године утврђено да је Google злоупотребио монополску моћ.
Да ли Google злоупотребљава своју моћ?
Слажемо се да Google злоупотребљава своју моћ и да би компанији требало увести озбиљне санкције. Google није ваш пријатељ нити „добрица“; то је само још једна технолошка компанија која контролише софтвер који покреће седам од десет телефона на свету и све гледа из бизнис перспективе и профита на крају дана. Мора бити под контролом.
Са друге стране, наше мишљење вреди исто колико и ваше: ништа. Министарство правде и судство САД контролишу ову ситуацију.
Такође, желимо да сви разумеју да тренутно ово има исту тежину као и прошли пут када смо чули да ће Google бити подељен. Док се то не деси, после свих жалби и исцрпљених алтернатива, све ће остати као и пре.
Ако се то ипак деси, вероватно би требало да купите iPhone јер ће Android усахнути и нестати.
Финансијски ефекат Android-а на Google
Google не зарађује директно од Android-а. Не кажем да постојање Android-а није профитабилно за Google, али трошак изградње, одржавања, хостовања и дистрибуције бесплатног оперативног система за паметне телефоне је огроман, а профит од тога је нула.
Android као средство за већи профит кроз рекламе
Google зарађује више новца зато што Android постоји. Android је платформа за Google-ове бесплатне апликације и услуге, које се користе за израду свеобухватних рекламних профила за свакога ко их користи. Имајући такве корисничке податке, Google може наплатити високе цене за рекламне услуге и имати довољно клијената.
Сви које можете да замислите оглашавају се преко Google-а, од технолошких производа до намирница и одеће. Google-оve рекламе функционишу боље од било које друге компаније, великим делом због милијарди Android телефона који се свакодневно користе, a за то је заслужан алат Google Ads који беспрекорно ради.
Android је користан за Google, али за кога још?
На крају, када се сви финансијски показатељи саберу, Android је нето корист за Google. Али не би био користан за било кога другог.
Вероватно би неколико великих технолошких корпорација могло да одржава Android довољно добро да остане конкурентан. Једна нам пада на памет: Microsoft.
Microsoft и Android: Зашто није заинтересован?
Можда би Apple могао, можда Mozilla, можда IBM или Oracle, али Microsoft има и развојну инфраструктуру и искуство за „контролу“ огромног софтверског пројекта који се дистрибуира на хиљаде различитих хардверских конфигурација. И Microsoft то не би желео.
Microsoft би радије волео да Android (и Chrome) нестану јер би њихово власништво довело до истих антитраст проблема какве сада видимо са Google-ом. Microsoft зна понешто о томе.
Не мислимо да би Apple могао успешно да управља Android-ом јер има сасвим другачију филозофију у вези са софтвером. Чак и ако би могао, Apple би такође волео да види да Android нестане.
Мање компаније и њихове амбиције
Било која мања компанија која би имала амбицију, као Mozilla, не би могла то себи да приушти без милијарди долара од Google-а. Ти долари би имали додатне услове који би изазвали нову истрагу Министарства правде.
Очигледан одговор, бар на први поглед, је Samsung. То је најгора опција од свих.
Питајте било ког софтверског инжењера који је погледао Tizen изворни код може ли Samsung да одржава и развија Android. Рећи ће вам „Не,“ вероватно док се смеје. Софтвер није нешто у чему је Samsung посебно добар.
Samsung као произвођач хардвера и његова улога у развоју Android-а
Samsung је сјајан произвођач хардвера за телефоне. Људи погрешно говоре да Samsung не иновира, али Samsung је самостално направио Android онаквим какав је данас и подстакао његов раст јер су телефони које прави веома добри.
Као корејска (а не кинеска) компанија, гради одређено поверење, али људи знају за име Samsung и знају да производи вероватно неће разочарати.
Проблеми са софтвером код Samsung-а: One UI као најбољи пример
Када је у питању софтвер, Samsung се мучи. Android телефони са One UI су његов најбољи софтверски производ, а нека друга компанија обавља 90% посла и помаже им са завршних 10%. Samsung би могао да инвестира милијарде у запошљавање правих људи и промену културе компаније, али неће.
Motorola, OnePlus и кинески произвођачи
Motorola или OnePlus немају довољно средстава за развој и одржавање Android-а. Кинески произвођачи телефона (да, знам да је Motorola технички један од њих) одмах би се суочили са противљењем ако би чак покушали, јер се САД више боје Кине него монопола.
Google је најбољи за будућност Android-а
На крају, Google је компанија која треба да настави да се брине о Android-у ако се жели његов даљи напредак. Google је сада у многим аспектима „зло,“ али је врло способан када је реч о вођењу софтверског пројекта као што је AOSP.
Ако се Google-у одузме подстицај да води Android, вероватно неће хтети то да ради. Google жели Android само са Gmail-ом, Play Store-ом, Google Play Services-ом и свим другим Google-овим додацима у њему. Ако се то Google-u одузме, Android ће постати терет уместо прилике.