Изнад манастира Студеница, на обронцима планине Чемерно, вековима одолева Савина испосница. Сведочанство о животу династије Немањић, овај споменик кутуре од изузетног значаја, место је где су настале прве књиге исписане ћирилицом. У овој испосници Свети Сава је написао Житије Светог Симеона и Студенички типик.
Смештене на око 12 километара од манастира Студеница, Горња и Доња Савина испосница део су манастирског комплекса који је по предању направио Свети Сава по повратку са Свете Горе.
Старија од метеора
Ове две целине које се заједнички зову Испосница Светог Саве. Сматра се да су настале у исто време када и манастир Студеница.
„Горња Савина испосница је нешто између грчких Метеора и Острога. Aли је и од Метеора и од Острога старија неколико векова. Заиста би и у данашње доба био озбиљан архитектонски подухват направити нешто такво. Поред тога, прелепи пејзажи кроз које се пролази на путу до испоснице, али и сам мир и тишина који се ту осећају стварају посебан доживљај Хришћанства“, каже Игор Тешић, ПР Туристичке организације Краљево.
Значајна духовна баштина и споменик културе
Савина Испосница не само да је један од најзначајнијих споменика културе, већ представља и значајну духовну баштину, јер су поред усамљеничког начина живота у испосници монаси вредно радили и на преписивању књига.
„Та преписивачка делатност је једна од најважнијих чинилаца овог дела биографије Светог Саве, где је он, по свему судећи, написао Житије Светог Симеона. Ми знамо да је ту састављен и Студенички типик. Имамо, чак, и препис Студеничког типика и Житија Светог Симеона из 1619. године. То показује колико је Србија већ од тог 12. или 13. века постала културна ризница и значајно место у југоисточном делу Европе“, појашњава Драгољуб Даниловић, председник Друштва историчара Рашког округа.
До испоснице се може доћи само пешачењем. На 10 километара од манастира, прво се стиже до Доње испоснице. До Горње је потребно још педесетак минута пешачења уз високу литицу, кроз густу шуму. Горња Савина испосница представља јединтвени пећински комплекс, који се састоји од више нивоа, а легенда каже да се овде дешавају и чудесна исцељења.
„Када се стигне до Горње испоснице Светог Саве човек заиста има утисак као да је над небом. Посебно када се служи литургија имате осећај као да су ту са вама анђели и Господ. Легенда каже да се овде дешавају и чедесна исцељања. Долазе хроми, убоги, слепи и умивају се чувеном водом из Савине каце или бунара који је веома познат у ћитавом свету“, каже Даниловић.
Последњи стални становник испоснице био је монарх Гаврило, који је трагично страдао у пожару 1981. године.