Иако су се мали матуранти распустили у петак, о одласку на одмор нема ни говора. Њих тек чека мала матура и упис у средњу школу. Они који желе да у фото-финишу пред матурски испит додатно обнове градиво из српског језика, математике и трећег предмета који су изабрали, опет су јуче били у школским клупама, јер се у школама одржава припремна настава. Све образовне установе су у обавези да држе припремну наставу, а неки наставници с тим послом почелу су још у септембру. Могућности за понављање градива има доста, јер и градске општине организују бесплатне припреме, а ту су још и збирке са бројним задацима који се из године у годину „врте“ на тестовима. Осим тога, и на сајту Министарства просвете постији е-вежбаоница на којој има 4.200 задатака који се рашавају „на клик“.
Има и родитеља који су, у страху да њихово дете неће имати довољан број бодова за улазак у неку виђенију гимназију или средњу стручну школу, одлучили су да папрено плате припреме које су организоване у гимназијама, а то их је коштало око 77.000 динара за три предмета – српски, математику и изборни предмет.
Неки су се одлучивали и за још скупљу варијанту и плаћали приватне часове, а цена једног часа од 45 минута је 1.500 динара.
Директори гимназија истичу да тестови на малој матури нису тешки, да се бира лакше градиво које је пређено и да деца која су редовно учила неће имати ниакав проблем на завршном испиту.
Међутим, Милорад Антић, председник Форума средњих стручних школа, каже да се приватни часови узимају како би ђаци „покрили рупе“ у знању. – Проблем је што деца не уче редовно, мало раде, па имају рупе у знању, нарочито кад је реч о природним наукама, и онда не могу сами да се изборе са припремама за матуру – рекао је Антић