Кина је у уторак увела царине на увоз из САД-а као брзи одговор на нове америчке царине на кинеску робу, обнављајући трговински рат између две водеће светске економије док је председник Доналд Трамп покушавао казнити Кину јер није зауставила доток недозвољених дрога. Подсећамо, Трампов додатни царински намет од 10% на сав кинески увоз у САД ступио је на снагу у уторак.
У року од неколико минута, кинеско Министарство финансија саопштило је да ће увести намете од 15% за амерички угаљ и ЛНГ и 10% за сирову нафту, пољопривредну опрему и неке аутомобиле. Нове царине на амерички извоз почеће 10. фебруара, саопштило је министарство.
Одвојено, кинеско Министарство трговине и његова Царинска управа саопштили су да земља намеће контролу извоза волфрама, телура, рутенијума, молибдена и предмета повезаних с рутенијумом како би „заштитила интересе националне безбедности“.
Суспендоване царине Мексику и Канади, али не и Кини
Трамп је у понедељак суспендовао своју претњу царинама од 25% за Мексико и Канаду у последњи тренутак, пристајући на 30-дневну паузу у замену за уступке на граници и контроли криминала са две суседне земље. Међутим, таква одгађања за Кину није било, а портпарол Беле куће рекао је да Трамп неће разговарати с кинеским председником Си Ђинпингом до краја недеље.
Током свог првог мандата 2018. године, Трамп је покренуо брутални двогодишњи трговински рат с Кином због њеног огромног трговинског суфицита у САД-у, с изједначеним царинама на стотине милијарди долара вредну робу која је уздрмала глобалне ланце снабдевања и нанела штету светској економији.
Како би окончала тај трговински рат, Кина је 2020. године пристала потрошити додатних 200 милијарди долара годишње на америчку робу, али је план избачен из колосијека због пандемије COVID-19 и њен се годишњи трговински дефицит повећао на 361 милијарду долара, према подацима кинеске царине објављеним прошлог месеца. О томе извештава саудијски медиј Ашарq Ал-Аwsат.
„Трговински рат је у раној фази па је вероватноћа даљих царина велика“, рекао је Оксфорд Економикс у белешци након што је смањио своју прогнозу економског раста Кине.
Трамп је упозорио да би могао додатно повећати царине за Кину ако Пекинг не заустави доток фентанила, смртоносног опиоида, у Сједињене Америчке Државе. „Надајмо се да ће нам Кина престати слати фентанил, а ако не, царине ће бити значајно веће“, рекао је у понедељак.
Кина је фентанил назвала америчким проблемом и рекла да ће оспорити царине у Светској трговинској организацији (СТО) и предузети друге протумере, али је такође оставила отворена врата за преговоре.
Олакшање у Канади и Мексику
У Отави и Мексико Ситију, као и на глобалним финансијским тржиштима, осетило се олакшање након договора за избегавање великих царина за Канаду и Мексико. И канадски премијер Џастин Трудо и мексичка председница Клаудија Шењбаум изјавили су да су се сложили појачати напоре за надзор границе као одговор на Трампов захтев да се сузбије имиграција и кријумчарење дроге. То би паузирало царине од 25% које су требале ступити на снагу у уторак на 30 дана.
Канада је пристала распоредити нову технологију и особље дуж своје границе са Сједињеним Државама и покренути заједничке напоре у борби против организованог криминала, кријумчарења фентанила и прања новца. Мексико је пристао појачати своју северну границу са 10.000 припадника Националне гарде како би зауставио проток илегалне миграције и дроге. Сједињене Државе такође су се обавезале спречити трговину оружјем велике снаге у Мексико, рекла је Шењбаум.
„Као председник, моја је одговорност осигурати сигурност СВИХ Американаца и управо то чиним. Врло сам задовољан овим почетним исходом“, поручио је Трамп на друштвеним мрежама.
Након телефонског разговора с обоје челника, Трамп је рекао да ће током наредног месеца покушати преговарати о економским споразумима с два највећа америчка трговинска партнера, чија су привреда постала тешко испреплетена са Сједињеним Државама откако је постигнут значајан споразум о слободној трговини 1990-их.
ЕУ следећа мета?
Трамп је у недељу сугерисао да ће 27-чланица Европска унија бити његова следећа мета, али није рекао када. Челници ЕУ-а на неформалном самиту у Бриселу у понедељак су рекли да ће Европа бити спремна узвратити ако САД уведе царине, али су такође позвали на разум и преговоре. САД је највећи трговински и инвестициони партнер ЕУ-а.
Трамп је током викенда признао да би његове царине могле проузроковати краткорочну бол америчким потрошачима, али каже да су потребне за сузбијање имиграције и трговине наркотицима те за подстицање домаће индустрије.
Царине, како је првобитно планирано, покриле би скоро половину целокупног америчког увоза и захтевале би од Сједињених Држава више него удвостручење сопствене производне производње како би покриле јаз – што је неизводљив задатак у краткорочном периоду, написали су аналитичари ИНГ-а.