Google DeepMind покреће нову иницијативу за развој модела вештачке интелигенције способних да симулирају физички свет.
Тим предводи Тим Брукс, бивши ко-лидер OpenAI-jevog видео генератора Sora, који је најавио ову вест путем објаве на X платформи. Циљ тима је креирање генеративних модела који могу симулирати реалистична окружења и решавати кључне изазове у области вештачке интелигенције.
DeepMind has ambitious plans to make massive generative models that simulate the world. I’m hiring for a new team with this mission. Come build with us!https://t.co/pqvALtAvLs https://t.co/vtwgeXl9Dl
— Tim Brooks (@_tim_brooks) January 6, 2025
Ослонац на постојеће AI пројекте компаније Google
Тим ће се ослонити на постојеће AI пројекте компаније Google, као што су Gemini (генерисање текста и слика), Veo (генерисање видеа) и Genie (симулација 3D окружења).
Према Бруксовим речима, скалирање обуке вештачке интелигенције на видео и мултимодалним подацима кључно је за постизање опште вештачке интелигенције (AGI).
Фокус тима обухвата:
Развој алата за интеракцију у реалном времену, интеграцију са мултимодалним моделима попут Gemini-а и побољшање визуелног расуђивања, симулација и интерактивна забава у реалном времену.
Примене и изазови у индустрији
Иницијатива циља на примене попут интерактивних медија (видео игрице и филмови) и реалистичних симулација за обуку робота. Међутим, изазови попут етичке употребе, усклађености са ауторским правима и потенцијалног губитка радних места у креативним индустријским гранама остају нерешени.
Растућа конкуренција на пољу симулација света
Док компаније попут Odyssey и Decart такође раде на моделима симулације света, Google-ов потез указује на растућу трку за доминацију у овој области. Иако неке стартап фирме заговарају сарадњу са креативним професионалцима, забринутости око губитка радних места и етичких последица и даље су присутне. Недавно истраживање процењује да ће AI до 2026. године значајно пореметити тржиште рада у филмској, телевизијској и индустрији анимације.
Контроверзе око података и ауторских права
Google тврди да користи податке са YouTube-а у складу с његовим условима коришћења за обуку модела, али није открио детаље о конкретним изворима видеа, што додатно отвара питања о лиценцирању и ауторским правима.
Иновација и етичка одговорност
Ова иницијатива означава још један корак напред Google ка општој вештачкој интелигенцији, док истовремено истиче контроверзни потенцијал AI у креативној и индустријској примени. Како се развој буде настављао, пажљиво ће се пратити равнотежа између иновација и етичке одговорности, преноси TechCrunch.