Глобална потражња за нафтом ће расти најмање до 2034. године, наводи се у најновијој прогнози аналитичара њујоршке банкарске корпорације Голдман Сакс. У прогнози се наводи да ће потражња за нафтом у 2030. години порасти на 108,5 милиона барела дневно и достићи врхунац у 2034. када ће износити 110 милиона барела дневно, преноси Ројтерс. Голдман Сакс наводи да ће и наком тога потражња за нафтом бити висока до 2040. године.
Поред тога, њујоршка корпорација наводи да продаја електричних возила на батерије (БЕВ) успорава на глобалном нивоу, док је истовремено интересовање за хибриде (ХЕВ) и плуг-ин хибриде (ПХЕВ) веће него што се очекивало.
Удружење европских произвођача аутомобила (АЦЕА) је 22. маја објавило да је број регистрованих електричних возила на батерије у априлу порастао за 14,8 одсто међугодишње, на 108.552 аутомобила, а тржишни удео ових возила је остао стабилан на око 12 одсто.
Удео хибрид-електричних возила (ХЕВ) је истовремено осетно порастао на међугодишњем нивоу, пошто је у априлу 2023. износио 24,9 одсто. Неке компаније су већ најавиле да ће се у будућности више фокусирати на производњу хибрида уместо на потпуно електрична возила на батерије, преноси Танјуг.
Нафта игра кључну улогу у светској економији као један од основних извора енергије за транспорт, производњу електричне енергије и индустријске процесе. Она је значајан фактор у глобалној трговини и има утицај на макроекономске услове кроз цене нафте. Геополитичке тензије могу узроковати флуктуације у ценама, што директно утиче на инфлацију и економски опоравак. Нафта чини велики део глобалног БДП-а и може се наћи у свему, од личне заштитне опреме, пластике, хемикалија и ђубрива, до аспирина, одеће, горива за транспорт и чак соларних панела. Покреће наше аутомобиле, авионе и бродове, омогућавајући ефикасно кретање људи и робе широм света.
Поред тога, нафта је кључни улаз у производњу пластике, хемикалија и других основних производа. Светски покрет ка одрживости може на крају променити ниску еластичност потражње за нафтом. Међутим, док енергетска транзиција наставља својим темпом, важно је разумети како фактори понуде и потражње утичу на цену нафте и самим тим на ширу економију.