Почетна » Економија » Где се налазе ретки земаљски метали у свету?

Глобална трка за ретким металима: Ко контролише залихе?

Где се налазе ретки земаљски метали у свету?

Новоизабрани председник САД-а, Доналд Трамп, поново је изразио жељу да купи Гренланд, аутономну територију Данске, наводећи националну безбедност као главни разлог за овај експанзионистички циљ.

Гренланд се налази на стратешки важној позицији за САД, како у смислу ракетне одбране, тако и поморске трговине, која ће постајати све значајнија како се арктички лед буде топио, додатно убрзан климатским променама.

Гренланд као ризница ретких земаљских елемената

Ипак, посматрачи истичу да Гренланд поседује и значајне резерве ретких земаљских елемената. Ови ресурси постали су изузетно тражена роба, коришћени у електроници и производњи батерија неопходних за прелазак на зелену технологију.

Подаци Америчког геолошког института (USGS) показују да је Гренланд осми на листи највећих резерви ретких земаљских елемената на свету, процењених на 1,5 милиона тона. Ова количина је слична резервама које поседују Сједињене Америчке Државе (1,8 милиона тона).

Где су светске резерве ретких метала?
Foto: Statista / Svetske rezerve retkih metala

Недостатак рударских активности

Иако Гренланд има значајне резерве, USGS подаци показују да у 2023. години није било рударских активности у циљу експлоатације ретких метала. Иако су гренландске компаније иницијално тражиле кинеске инвестиције за рударење, пројекти су стали након избора у Гренланду 2021. године.

Гласачи су одлучили да би рударење могло бити корак ка већем економском развоју и потенцијалној независности од Данске, али су еколошки трошкови и потенцијални утицај на традиционалне праксе превладали.

Спорни рудник Кванефјелд

Кључна тачка неслагања била је рудник Кванефјелд, у близини града Нарсак, где би се осим ретких метала издвајао и радиоактивни уранијум, што је изазвало страх међу локалним становништвом због потенцијалног радиоактивног загађења.

Рудник Кванефјелд и његова околина
Foto: Mining Technology / Kvanfjeld i njegova okolina

Еколошке мере и забране рударења

Због ових проблема, 2021. године уведена је забрана на рударење уранијума, а пројекти вађења ретких метала су обустављени. Исте године Гренланд је такође прекинуо све планове за будућа истраживања нафте и гаса.

Кина као глобални лидер у ретким земаљским елементима

Према подацима USGS-а, Кина има далеко највеће резерве ретких земаљских елемената, процењене на 44 милиона тона, што чини готово 40% познатих глобалних, светских резерви, преноси Статиста.

Извор: Statista

Превод и припрема: Редакција Компас инфо
Повезани чланци:

Портал Компас Инфо посебну пажњу посвећује темама које се тичу друштва, економије, вере, културе, историје, традиције и идентитета народа који живе у овом региону. Желимо да вам пружимо објективан, балансиран и прогресиван поглед на свет око нас, као и да подстакнемо на размишљање, дискусију и деловање у правцу бољег друштва за све нас.