Почетна » Слободна зона » Фактори који утичу на развој деменције

Повезано и са стилом живота

Фактори који утичу на развој деменције

Деменција, болест која погађа милионе људи широм света, сада се све више повезује не само са генетиком и стилом живота, већ и са одређеним особинама личности. Најновије истраживање спроведено у САД анализирало је више од 20.000 одраслих старијих од 50 година како би се проценио ризик од развоја ове болести.

Деменција је губитак претходне менталне способности у бар две области (на пример памћење и вешти научени покрети, памћење и говор, понашање и говор, оријентација у простору и опажање) са дањим погоршавањем.

Научници су открили да одређене карактеристике личности могу играти улогу у смањењу или повећању ризика од деменције. Људи који су изразито савесни, на пример, показали су мањи ризик од деменције током четири године праћења, али не и током краћег двогодишњег периода.

Бављење хобијима и учењем нових ствари показало се као заштитни фактор против деменције током две године. Али не и након дужег периода.

Стидљивост

Нова истраживања указују на то да одређене карактерне особине личности, а посебно стидљивост, значајно утичу на ризик од развоја деменције и Алцхајмерове болести. Иако генетика и старост остају кључни фактори, и психолошке карактеристике играју важну улогу у очувању когнитивног здравља.

Стидљиве особе често се суочавају са тешкоћама у социјалним интеракцијама. То може довести до социјалне изолације повезане са вишим ризиком од когнитивног пада, јер мањак интеракције смањује стимулацију мозга.

Стидљиве особе, такође, често осећају анксиозност у друштвеним ситуацијама, што може да доведе до хроничног стреса, познатог окидача за неуродегенеративне болести.

Нека истраживања сугеришу да људи који су интровертни или склони повлачењу у себе имају већи ризик од развоја Алцхајмерове болести. Ово може бити повезано са мањим ангажовањем у активностима које подстичу мозак, попут учења нових вештина или учествовања у друштвеним догађајима, као и осећањем усамљености, који је према студијама повезан са убрзаним смањењем когнитивних функција.

Променљиви фактори ризика

Поред особина личности, кључну улогу у развоју деменције играју и променљиви фактори ризика који се могу контролисати. Истраживање објављено у јулу указује да би готово половина случајева Алцхајмерове болести могла да буде спречена смањењем утицаја 14 животних фактора, међу којима су висок холестерол и губитак вида (који чине 10% случајева деменције глобално). Затим пушење, недостатак физичке активности, прекомерна конзумација алкохола, социјална изолација и загађење ваздуха, који заједно доприносе за 40% свих случајева.

Стручњаци подвлаче важност предузимања превентивних корака, подизања свести о променљивим факторима ризика и прилагођавања начина живота, јер је тада могуће значајно смањити шансе за развој деменције. Иако генетика и старење остају неизбежни фактори, наш карактер и свакодневне одлуке могу играти кључну улогу у заштити мозга и очувању менталног здравља.

Извор: Политика

Припремила редакција Компас инфо
Повезани чланци:

Портал Компас Инфо посебну пажњу посвећује темама које се тичу друштва, економије, вере, културе, историје, традиције и идентитета народа који живе у овом региону. Желимо да вам пружимо објективан, балансиран и прогресиван поглед на свет око нас, као и да подстакнемо на размишљање, дискусију и деловање у правцу бољег друштва за све нас.