Почетна » Економија » Европска ауто-идустрија у озбиљној кризи

Европска ауто-идустрија у озбиљној кризи

Шта су могући разлози кашњења масовне производње у Крагујевцу и да ли у европском реструктурирању има места и за Србију, објашњавају стручњаци МАТ-а. Још се чека почетак масовне производње модела „фијат гранде панда” у крагујевачкој фабрици аутомобила. Производња је за Србију изузетно важна јер је уграђена у пројектовани раст БДП-а за ову годину и раст робног извоза, објављено је у последњој мартовској анализи МАТ-а.

Иако су овог месеца из фабрике у Крагујевцу мање испоруке кренуле ка европском тржишту, производња није у пуном капацитету, а стручњаци објашњавају шта су могући разлози кашњења. Европска аутомобилска индустрија суочава се с озбиљном кризом. Индустрија, која је деценијама била мотор економског раста и запошљавања, сада се налази под претњом пада производње, смањења радних места и губитка тржишног удела у корист азијских – истиче се у извештају. Напомињу да однедавно постоји и страх од увођења високих царина на извоз аутомобила у САД. Повећање трошкова производње, смањење конкурентности на америчком тржишту и потенцијална премештања производње ван Европе могли би променити структуру и динамику аутомобилске индустрије.

Брендови као што су „Фолксваген”, „Бе-Ем-Ве”, „Мерцедес” и „Стелантис” би се суочили са смањеном потражњом због повећања цена возила. Амерички потрошачи осетљиви су на цене и то би могло довести до смањења продаје, наводи се у извештају и додаје да је „Стелантис” већ присутан у САД са великим фабрикама, тако да би могућност даљег ширења производње у Америци могла да буде опција, али би то за компанију знатно увећало укупне оперативне трошкове и логистичке изазове.

Економисти сматрају да кључни стратешки изазов за европске произвођаче аутомобила транзиција ка електричним возилима (ЕВ), која је убрзана строгом еколошком регулативом ЕУ. Традиционални произвођачи, попут „Фолксвагена”, „Реноа” и „Стелантиса” суочавају се са огромним улагањима потребним за развој батеријске технологије, док истовремено губе предност над кинеским компанијама (SAIC, BYD, „Nio”, „Xiaomi”, „Chery”, BAIC, „Geely”) које нуде јефтиније и технолошки напредније моделе.Високи трошкови енергије у Европи чине производњу скупљом у поређењу с конкуренцијом. Проблем представља и успоравање економског раста у ЕУ – што смањује куповну моћ потрошача и доводи до пада продаје нових возила.

– Посебан изазов за „Стелантис” је смањење потражње за његовим моделима, посебно у Европи. Слабија продаја електричних возила, делимично условљена смањењем државних субвенција и конкуренцијом јефтинијих кинеских модела, довела је до ревизије пословне стратегије. Зато кашњења у производњи нових модела, попут модела „гранде панда”, која је првобитно била планирана за крај 2024. године, додатно успоравају пословање компаније, што је навело менаџмент да разматра оптимизацију производних капацитета, што укључује могуће затварање неких фабрика и реструктурирање радне снаге – наводи МАТ.

Како се истиче, занимљива је још једна тенденција на коју указују аналитичари Европске комисије. У источној Европи забележен је последњих година раст производње аутомобила, нарочито у државама попут: Чешке, Пољске и Мађарске.

Стручњаци напомињу да источна Европа постаје улазна тачка за стране компаније на тржиште ЕУ, а овај тренд би могао да се настави укључујући и производњу електричних возила. – У оваквом европском реструктурирању производње сигурно има места и за Србију. Посебно са најавом још агресивнијег уласка кинеских компанија у наш регион као што је новоизграђена фабрика кинеског гиганта BYD почиње с радом ове године у Сегедину. – Будућност европске аутомобилске индустрије зависи од способности компанија да се прилагоде новим тржишним условима и пронађу одржива решења за растуће изазове – закључак је анализе коју је објавио МАТ.

Повезани чланци:

Портал Компас Инфо посебну пажњу посвећује темама које се тичу друштва, економије, вере, културе, историје, традиције и идентитета народа који живе у овом региону. Желимо да вам пружимо објективан, балансиран и прогресиван поглед на свет око нас, као и да подстакнемо на размишљање, дискусију и деловање у правцу бољег друштва за све нас.