На основу нацрта административног упутства тзв. министарства одбране, официри ће похађати курсеве у команди за доктрину и обуку, али и у Хрватској и Турској
Повратак Доналда Трампа у Белу кућу озбиљно је забринуо албанске сепаратисте, који би могли да остану без отворене подршке за етничко чишћење Космета од Срба, а у том правцу поставља се и питање већ уговореног наоружања за такозвану косовску војску. С једне стране, јасно је да је милитаризација Приштине претња по цео регион и ризик од изазивања новог пожара, али би требало имати у виду чињеницу да су главни покровитељи тзв. Косова већ увелико покренули процес опремања приштинских безбедносних снага и да ова територија за њих има одређени стратешки значај. Преиспитивање досадашњег попустљивог става Вашингтона према Приштини могло би да значи и да ће Косовске безбедносне снаге остати без модерног наоружања које би екстремиста, премијер привремених институција Албин Курти готово извесно употребио против голоруког српског становништва, пре свега жена и деце. Таквог мишљења је стручњак за одбрану и безбедност Иван Милетић, који каже да ће таква једна одлука бити у вези са свеобухватном политиком коју ће САД водити у региону. За „Политику” изражава очекивање да ће Вашингтон озбиљно применити своју политику на Балкану и да ће и наоружавање тзв. косовске војске бити под озбиљнијом лупом САД.
„Тај заокрет ће извесно бити озбиљан уколико Ричард Гренел добије неку врло високу функцију у Трамповој администрацији, као што се спекулише у дипломатским круговима, јер он јако добро познаје тематику и главне политичке играче у региону. Он не крије да је отворено незадовољан свим дешавањима везаним за Косово и Метохију, тако да ће Приштина дефинитивно изгубити статус повлашћеног ’кућног љубимца’. Заиста очекујем да, уколико ми будемо довољно проактивни и пошаљемо довољно информација директно у Вашингтон, убрзаће се и довешће до неког рационалнијег приступа решавању овог проблема код нас”, истиче Иван Милетић.
И док Београд покушава да покрене клинички мртав преговарачки процес с Приштином, на Косову и Метохији се отворено звецка оружјем. Тамо премијер привремених приштинских институција и екстремиста Албин Курти, уз отворену подршку са Запада, врши комплетну милитаризацију албанског друштва. И то Приштина чини очигледно веома ужурбано у последње време, док се ишчекују промене на глобалној сцени. Као део оружаног пакета албански сецесионисти најављују и прављење флоте војних хеликоптера што ће додатно повећати тензије у овом делу Европе. О овоме је на последњој редовној седници Уједињених нација посвећеној стању на Косову и Метохији говорио и руски амбасадор у УН Василиј Небензја, подсетивши у свом говору „да земље НАТО-а настављају да снабдевају тзв. Косово оружјем, укључујући и оклопне транспортере, противтенковске ракетне системе, извиђачке и ударне дронове” и да у року од три године „Приштина очекује да стави у употребу више од 350 оклопних возила и набави сопствену флоту војних хеликоптера”. Амбасадор Небензја подржао је на седници и право Београда да на основу Резолуције 1244 врати на КиМ до 1.000 војника и полицајаца.
Упркос чињеници да су према Резолуцији 1244 СБ УН снаге КФОР-а једина војна сила која може да постоји и оперише на простору јужне српске покрајине, земље НАТО-а годинама већ активно подржавају, опремају и наоружавају тзв. косовске безбедносне снаге и њихову трансформацију у „војску Косова”. У том послу предњаче САД, Турска, Немачка, Велика Британија… И ту се показују двоструки аршини који последњу деценију владају у међународном јавном праву – када је реч о интересима Запада, онда се те земље позивају на слово повеље УН и то се може видети у случају Украјине, али са друге стране не поштују било какве међународне одредбе које се у било ком елементу или садржају супротно односе према њиховим интересима. Пример је управо Србија и очување њене територијалне целовитости и суверенитета у границама у којима је наша земља примљена у УН, а то подразумева и Косово и Метохију.
Крунски доказ са коликим се интензитетом одвија наоружавање и организовање тзв. косовске војске је и чињеница да КБС преузима касарне и војне аеродроме, што је супротно Резолуцији СБ УН 1244. Тако су пре неколико дана тзв. косовско министарство одбране и КБС преузели управљање над имовином некадашњег аеродрома у месту Думош у општини Подујево. Ова локација је, како су навели, стратешка тачка за повећање одбране и безбедности. Наводе да распоређивање припадника КБС-а представља „значајан напредак за безбедност и стабилност у региону”.
„Овај корак јача присуство КБС-а у региону Лабско поље и Гољак, осигуравајући додатну безбедност за становнике ове области, као и бољу и бржу подршку за хитне реакције и операције у случају цивилних ванредних ситуација”, навео је тзв. министар одбране Ејуп Маћедонци у објави на „Фејсбуку”. На апликацији „Гугл мапс”, локација где се налази некадашњи аеродром већ је означена као „ваздушна база КБС”. Тзв. косовско министарство одбране је сачинило и документ у којем је записано да ће „снаге безбедности обучавати борбене вође”. На основу нацрта административног упутства тзв. министарства одбране, официри ће похађати курсеве у Команди за доктрину и обуку, али и у Хрватској и Турској. Министарство одбране је израдило нацрт административног упутства којим се дефинишу образовање, тренинзи, обука и овлашћења за избор припадника Снага безбедности за ове активности, а међу припремним курсевима је и онај за ратне вође.
„Курс борбеног вође развија основне елементе личности наредника као вође у улози вође тима/одреда и задатака у вези са њима, мајстора технике задатака и главног асистента за обуку тима/одреда, те развија комуникацијске вештине и управљање. Напредни курс за вођу развија основне елементе личности штабног наредника као вође одреда, штабне дужности и дужности повезане са њима”, наводи се у документу. Главни циљ је што брже и ефикасније напасти потенцијалног непријатеља, дакле, не одбранити делове Космета. У документу се наводи да опште обуке пружају знање и свест о областима од посебног интереса за КБС, укључујући ратно право, борбу против тероризма, безбедност у операцијама и друге.
„КБС планира, организује и спроводи индивидуалну основну и напредну специјализовану обуку за официрске, подофицирске и војничке чинове. Индивидуалне обуке се спроводе у домену институционалних, оперативних и саморазвојних обука. Ове обуке нуде јединице КБС-а према одговарајућим областима и гранама и подељене су на: војну обуку, индивидуалну пешадијску обуку и индивидуалну специјалистичку обуку”, наводи се у документу. То и јесу припреме за озбиљнији сукоб и милитаризацију, јер праве мобилне тимове у којима ће бити цивилни и војни стручњаци који ће ићи по Космету и обучавати младе људе и подизати свест да постану део КБС-а.
„Та инструкција која је припремљена носи веома велике ризике и може имати озбиљне последице, јер је очигледно припрема за велики сукоб и зато је потребна формација као што је КБС. Планом реструктуирања из 2019. године било је најпре предвиђено да се трансформација КБС-а у војску Косова заврши за десет година, када би стекла пуну оперативну способност. Предвиђено је да се годину дана раније уведе обавезно служење војног рока за младиће узраста од 19 до 34 године”, каже за „Политику” председник скупштинског Одбора за одбрану и унутрашње послове Милован Дрецун.
Додаје да је процењено да ће тада регрутни потенцијал бити 180.000 људи. Подсетимо, Дрецун је раније за Спутњик упозорио да је убрзано распоређивање КБС-а у базама широм Косова, од којих су неке на око 15 километара уз административну линију са Србијом, сигнал да Албанци оружано запоседају целу територију Косова и постају претња и рубним деловима централне Србије. Намера је да се прелива нестабилност и врши дестабилизација, пре свега на истоку КиМ, према Прешеву, Бујановцу и Медвеђи, али и на северу, према рашко-полимској области.
При томе, наводи неких немачких и турских војних стручњака који кажу да КБС добија одбрамбено оружје су ортодоксна лаж. Када се неко наоружава даљински вођеним летелицама (дроновима), противоклопним средствима и хаубицама, јасно је да ту има елемената офанзивних средстава. Почетком следеће године тзв. Косово ће оформити три пешадијска пука у потпуности. Годинама се њихови снајперисти обучавају у Немачкој и Јордану и све што се ради је пре свега припрема за рат. Иако је било предвиђено да имају 5.000 активних војника, они сада већ имају око 800 људи више који су коректно опремљени и обучени, јер читав тај посао ради НАТО са својом логистиком и инструкторима.
Свега два дана после америчких председничких избора, тзв. командант КБС-а генерал-потпуковник Башким Јашари, на позив Удружења војске САД, учествовао је на Годишњој конференцији и сајму одбрамбене индустрије АУСА 2024. у Вашингтону. Како је саопштено из КБС-а, Јашари се најпре састао са начелником Генералштаба америчке војске генералом Рендијем А. Џорџом, где је разговарано о билатералној сарадњи, заједничким вежбама и другим заједничким активностима. „Генерал Јашари је у релевантним активностима истакао велики значај и одличну прилику учешћа у овој међународној активности, као и да цени чињеницу да се поред промене геополитичког контекста унапређује војна технологија и сарадња са савезничком државом”, наводи се у саопштењу. Како се додаје, посета Јашарија је веома важна у процесу развоја КБС-а, пошто улази у завршну фазу процеса транзиције.
Аналитичар Центра за друштвену стабилност Срђан Граовац каже за наш лист, да иако по Резолуцији 1244 УН из 1999. године не постоји могућност за формирање војске на КиМ, иако чак и устав лажне, самопроглашене, државе не предвиђа постојање војних снага, сведоци смо да земље НАТО-а, а посебно САД, Турска, Велика Британија и Немачка, константно наоружавају и обучавају Албанце у јужној српској покрајини. За наш лист наводи да разлоге за то несумњиво противправно деловање можемо пронаћи како у политичким тако и војно-стратешким разлозима.
„Све те земље које су укључене у формирање војске на Космету су признале самопроглашену независност српске покрајине. Самим тим, за њих су Косово и Метохија држава, која мора функционисати у пуном капацитету и која мора имати све прерогативе државности, а војска је један од најважнијих. На овај начин државе политичког Запада шаљу поруку остатку света, а нарочито земљама које нису признале лажну државу или су у једном моменту признале, па се данас колебају, да је тај процес неповратан и да НАТО своје стратешке политичке одлуке по том питању неће ревидирати”, каже Граовац.
Срђан Граовац: Стална претња за Србе на Космету и Београд
Што се тиче војно-стратешког, односно безбедносног сегмента наоружавања косметских Албанаца, требало би истаћи да он постаје све важнији у контексту погоршања безбедносне слике у Европи услед рата у Украјини. Досадашњи страх од ескалације и ширења тог сукоба свакако тера војне стратеге НАТО-а да размишљају о евентуалној потреби да се њихове трупе са КиМ, услед евентуалне ескалације сукоба, пребаце на Исток Старог континента. Ако тако буде и ако се ситуација након промена у САД не пацификује, биће им потребне обучене и опремљене снаге на КиМ, које би попуниле вакуум и чувале тај стратешки важан простор за одржавање линија комуникације и снабдевања између НАТО снага на Западу и Истоку Европе.
„Никако не треба занемарити ни опцију да те албанске снаге, у случају нужде, буду директно послате да ојачају источни бедем НАТО-а. Такође, та албанска војска треба да буде стална претња за Србе на Космету, као и за званични Београд, који се није прикључио НАТО-у у његовом обрачуну са Русијом. Запад тиме шаље јасну поруку да је незадовољан таквим држањем Србије и да је доживљава као потенцијалну опасност. Нешто другачије планове од САД, Британије и Немачке има Турска, која преко наоружавања косметских Албанаца жели да ојача везе са својим стратешки важним и историјским савезницима. Неоосманизам представља темељ турске спољне политике данас, а Балкан је простор који владајуће политичке елите у Анкари сматрају својом зоном утицаја. Посебно ту рачунају на муслимански фактор, како бошњачки тако посебно и албански, који је у експанзији”, закључује Срђан Граовац.