Почетна » Култура » Цртани филмови које смо обожавали и њихов утицај на културу

Класици који су обележили једну епоху

Цртани филмови које смо обожавали и њихов утицај на културу

Иако су данас популарни неки нови анимирани ликови као што су Елза и Ана из Залеђеног краљевства или Патролне шапе, постоје ликови и цртани филмови којих се многи радо сећају.

Анимирани класици из 80-их и 90-их година обележили су детињство и одрастање генерација, пружајући им незаборавне авантуре, смех и забаву.

Који су најбољи стари цртани филмови?

Неки ликови из старих цртаних филмова данас су стекли култни статус и постали су део популарне културе. То су свакако бројне Дизнијеве креације, пре свега Мики и Мини Маус, Паја Патак, као и цели “универзум” Looney Tunes-а из којег су проистекли ликови попут Душка Дугоушка, Патка Даче, Брзог Гонзалеса, Твитија и других, али и Морнар Попај, Нинџа корњаче, Штрумфови и многи, многи други стари цртани филмови.

Looney Tunes цртани филмови настали су под окриљем продукцијске куће Ворнер Брос. Од свог првог појављивања освојили су срца гледалаца широм света својим јединственим хумором, незаборавним ликовима и авантурама које су забављале генерације.

Овај анимирани свет Looney Tunes-а створио је неке од најиконичнијих ликова који су постали неизоставни део поп културе, као што су Душко Дугоушко, Патак Дача, Твити, Брзи Гонзалес, Силвестер, Птица тркачица, Петао Софроније, Тасманијски ђаво и бројни други.

У Србији су овим ликовима гласове позајмљивали неки од најпознатијих глумаца тог доба попут Николе Симића и Ђузе Стоиљковића.

Волт Дизни компанија основана је 1923. године, а поставила је темеље за револуцију у свету анимације. Њихов први велики успех био је Мики Маус који је дебитовао 1928. године, а убрзо је постао симбол компаније и омиљени лик широм света. У деценијама које су уследиле, Дизни је створио неке од најзначајнијих и најлепших цртаних филмова свих времена.

Многи познати цртани филмови, као што су Супермена и Бетмена, настали су и из стрипова врло брзо освојивши мале екране, али и срца гледалаца широм света.

Са мањком технологије, за разлику од данас када имамо обиље компјутера, таблета и мобилних телефона, стари цртани филмови су служили и као инспирација и подстицај машти за смишљање игара и дружење међу децом.

Који су најпознатији југословенски цртани филмови?

Један од најпознатијих и најпопуларнијих југословенских цртаних филмова јесте „Чудесна шума“ из 1986. године. Снимљен је у сарадњи продукцијске куће Кроација филм и америчке Fantasy forest филм.

Сценарио за филм је адаптирао Фред П. Шарки, према истоименој књизи за децу списатељице Сунчане Шкрињарић, а режирали су га Миклан Блаженковић, Иво Шкарабало и Доро Владо Хрељановић.

Прича се одвија у Чудесној шуми, необичном месту на којем живе бројне срећне животиње које штити чаробни храст.

Карактеристике цртаних филмова из 80-их и најпопуларнији наслови из тог периода

Цртани филмови из 80-их година били су препознатљиви по једноставнијој анимацији и живописним бојама које су привлачиле пажњу гледалаца.

Многе серије имале су незаборавне уводне песме које су постале класици, док су ликови често били јасно подељени на хероје и зликовце.

Осим забаве, ови цртани филмови често су садржавали моралне лекције, промовишући вредности као што су пријатељство, храброст и тимски рад. Најпопуларнији дугометражни цртани филмови из 80-их година су свакако: Мала сирена, Оливер и компанија, Земља пре времена, Сви пси иду у рај, Лисица и пас и бројни други.

Велику популарност током 80-их година стекли су и цртани филмови који су се емитовали на телевизији.

Трансформерси из 1984. године су прва икада емитована цртана серија у свету Трансформерса. Добро познати наранџасти мачак Гарфилд се такође појавио на малим екранима током осамдесетих година, иако је у Србији премијерно приказан тек 2009. године.

Морамо да споменемо и Хајао Мијазакија, јапанског креатора анимираних филмова, који је стекао велику популарност током осамдесетих година. Његови цртани филмови попут: “Замак на небу”, “Мог комшије Тотора”, “Кикиног сервиса за доставу” неки су од ванвременских класика.

Како су се цртани филмови мењали током 90-их?

Током 90-их година цртани филмови су доживели значајне промене у стилу анимације, темама и продукцији. Дигитална револуција омогућила је унапређење визуелне привлачности цртаних филмова. Поред техничких напредака, цртани филмови из 90-их имали су и већу разноврсност и инклузивност, са ликовима и причама које су боље одражавале различите културе.

Поред анимираних филмова, 90-е су биле златно доба за цртане серије на телевизији, које су представиле сложеније приче и ликове, као и иновативне стилове анимације.

Комерцијализација је такође играла велику улогу са великим франшизама као што су „Покéмон“ које су користиле цртане серије за промоцију играчака и других производа.

Најзначајнији цртани филмови из 90-их и њихов утицај на поп културу

Сунђер Боб, који је и дан данас један од најомиљенијих ликова, настао је управо 90-их година. То није једини анимирани филм иза којег стоји Ницкелодеон. Међу популарнијим су свакако били и Хеј Арнолд, Трнавчевићи у дивљини и други.

Током 90-их година, Cartoon Network се афирмисао као један од кључних канала за цртане филмове. Канал је стекао популарност захваљујући својству да комбинује класичне цртаће са новим, експерименталним серијама које су нудиле оригиналан и често необичан садржај. Најпознатији цртани филмови на овом каналу су били Courage the Cowardly Dog, Моћне девојчице, Декстерова лабораторија и бројни други.

Нинџа корњаче су створене 1984. године од стране Кевин Еастман-а и Питер Laird-а као стрип серија. Постали су глобално препознатљиви током 90-их захваљујући успешној анимираној серији.

Када је реч о дизнијевим дугометражним анимираним филмовима, деведесете године су биле „златно“ доба и ове продукцијске куће када су настали неки од најупечатљивијих остварења попут: Краља лавова, Аладина, Тарзана, Приче о играчкама, Херкулеса, Мулан, Звонара Богородичине цркве, Анастасије, Фантазије и других.

Као оштра конкуренција Дизнију, током деведесетих је изашао и анимирани филм “Принц Египта” који је био похваљен због своје импресивне анимације, музике коју је компоновао Ханс Зимер, укључујући песме попут „When You Believe,“ коју су изводиле Мараја Кери и Витни Хјустон, као и емотивног приповедања.

Филм је био критички и комерцијално успешан, те је освојио награду Оскар за најбољу оригиналну песму.

Вредност поменутих цртаних филмова огледа се и у томе што су и данас остали у сећању многих који су на њима одрасли, као и у чињеници да се данас покушавају бројне рекреације и наставци ових ванвременских класика

Повезани чланци:

Портал Компас Инфо посебну пажњу посвећује темама које се тичу друштва, економије, вере, културе, историје, традиције и идентитета народа који живе у овом региону. Желимо да вам пружимо објективан, балансиран и прогресиван поглед на свет око нас, као и да подстакнемо на размишљање, дискусију и деловање у правцу бољег друштва за све нас.