У последњим годинама, питање фертилитета постаје све значајније у нашој земљи. Бројне породице суочавају се са изазовима у остваривању жеље за потомством, а ова тема постаје кључна у савременом друштву.
Неки од фактора који су утицали на свест о фертилитету у Србији укључују демографске промене, економске услове, образовни ниво становништва, доступност информација о репродуктивном здрављу, као и културне и социјалне норме.
У многим земљама, укључујући и Србију, постоји тенденција одгађања родитељства из различитих разлога, укључујући каријеру, финансијску стабилност и образовање. Ово може утицати на укупни фертилитетски ниво у земљи.
Иницијативе које подстичу свест о фертилитету и пружају информације о репродуктивном здрављу, планирању породице и доступним опцијама, могу играти клучну улогу у обликовању перцепције и одлука људи о родитељству.
Разлози смањења фертилитета у свету
Смањење фертилитета, односно броја деце које пар има, може бити резултат различитих фактора и комплексне комбинације социјалних, економских, здравствених и културних чинилаца. Ево неколико опших разлога који се често повезују са смањењем фертилитета у Србији и широм света:
Економска Несигурност: Економски притисак може имати значајан утицај на одлуку парова о проширењу породице. Високи трошкови образовања, стамбених кредита, здравствене заштите и општено живота могу одвратити људе од одлуке да имају више деце.
Животни Стил и Радне Обавезе: Модерни начин живота често подразумева дуг радни дан, стрес и убрзан ритам живота. То може отежати паровима да пронађу време и енергију за бригу о породици или се одлуче за већи број деце.
Образовање и Каријера: Повећање образовања жена и њихов улазак на тржиште рада често доводи до одгађања одлуке о рађању деце. Жене често желе постићи одређени ниво образовања и успоставити каријеру пре него што се посвете мајчинству.
Урбанизација: Селидба становништва из руралних подручја у градове може променити традиционалне образце понашања у погледу величине породице. У урбаним срединама, често се фаворизује мањи број деце због боље прилагођености градском начину живота.
Здравствени Фактори: Проблеми са репродуктивним здрављем, односно потешкоће у зачећу, такође могу утицати на смањење фертилитета. То укључује и повећање броја парова који касно одлучују да започну породицу, што може довести до смањења плодности.
Културолошки Фактори: Промене у културним и друштвеним нормама могу утицати на перцепцију породичног живота и улоге родитеља. У друштвима где се више цени индивидуализам и самосталност, може се приметити мањи број деце по породици.
Србија и фертилитет у протеклих 11 година
Иако смо ми Срби као народ, прилично скептични по овом питању, бројке у протеклих 11 година говоре нешто сасвим друго. Не тако далеке 2012. године, стопа фертилитета у Србији је била 1,45, док је десет година касније, односно 2022. године, она износила 1,63. Стопа укупног фертилитета израчуната је на основу података базираним на попису становништва Републике Србије из 2022. године.

Стопа укупног фертилитета за 2023. годину може још више да охрабри наше становништво а она се попела на 1,68. Према подацима Birth Gauge и њиховим подацима са друштвене мреже X, Србија се налази на другом месту стопи укупног фертилитета, омдах иза Црне Горе, која је на стопи од 1,82.

Фактори који су довели до повећања стопе фертилитета у Србији
Можда и најучесталији фактор који је довео до оваквих резултата у протеклих неколико година јесте рехристијанизација српског становништва. Враћање коренима, својој вери и традицији променило је перцепцију погледа на свет и живот, поготово код млађе популације.
Вероватно ће многима ово бити чудно и тражиће неке друге разлоге зашто је дошло до ових резултата, међутим, Јужна Кореја, земља која има можда и најиздашније субвенције за бебе на свету има стопу фертилетета од 0,72, што је чини једном од најлошијих земаља по овом питању. Дакле, доста тога има у систему вредности, идентитету и традицији, иако новчана средства које издваја Република Србија доста значе и не треба их занемарити.
Као други фактор би смо навели и сасвим пристојна средства које наша држава издваја у виду подстрека наталитета у нашој земљи. Од 1. јула 2023. године родитељски додатак за прво дете износи 366.122,62 динара, наведено је у Решењу о номиналним износима родитељског додатка, паушала за набавку опреме за дете, једнократне помоћи за рођење другог и трећег детета и дечијег додатка и цензуса за остваривање права на дечији додатак, које је потписала министарка за бригу о породици и демографију Дарија Кисић.
Како је саопштило Министарство за бригу о породици и демографију, родитељски додатак за друго дете, који се исплаћује у 24 рате, сада износи 324.772,08 динара, за треће дете, који се исплаћује у 120 рата, 1.948.632,48 динара, а за четврто дете 2.922.948,72 динара у 120 рата.
Једнократна помоћ за рођење другог и трећег детета за децу рођену од 1. јула 2023. године и касније износи 122.040,87 динара, док паушал за набавку опреме за дете износи 6.766.09 динара. Новчани износи који се у ове сврхе исплаћују „новопеченим“ родитељима од 1. јануара 2024. године и даље нису приказани на сајту Министарства за бригу о породици и демографији у Републици Србији.
Субвенционисање бејби робе, екстремно повољни стамбени кредите по узору на Мађарску као и већа доступност вртића, сигурно би довели до још веће стопе фертилитета у нашој земљи.
Свакако је један од фактора и напредак медицине и технологије које све више кореспондирају. Решавање проблема плодности у Србији подразумева различите медицинске опције, а избор терапије зависи од узрока неплодности. Основне провере, лечење здравствених проблема, емоционална и психолошка подршка за парове, ин витро оплодња (IVF), инсеминација, донација јајних ћелија/сперме и супортивне терапије су неки од приступа. Парови треба да се консултују са стручњацима за репродуктивно здравље. У Србији постоје центри за вантелесну оплодњу који пружају подршку паровима у овом процесу.

Едукација и свест играју битну улогу
Едукација и свест играју такође јако битну улогу у превенцији проблема са фертилитетом. Ево како ове компоненте могу допринети:
- Разумевање репродуктивног здравља:
- Едукација о репродуктивном систему, менаструалном циклусу, овулацији и другим факторима који утичу на плодност помаже појединцима да боље разумеју своје тело.
- Свест о значају редовних медицинских прегледа и одржавања репродуктивног здравља може допринети правовременом препознавању потенцијалних проблема.
- Здрав начин живота:
- Едукација о здравим животним навикама, укључујући исхрану, физичку активност и одржавање здраве телесне масе, може позитивно утицати на репродуктивно здравље.
- Свест о негативним ефектима пушења, конзумирања алкохола и употребе дрога може мотивисати људе да избегавају ове штетне навике које могу утицати на фертилитет.
- Правовремено тражење медицинске помоћи:
- Едукација о томе када и како тражити медицинску помоћ у вези са репродуктивним питањима може помоћи паровима да се обрате стручњацима на време.
- Свест о доступним медицинским процедурама и третманима за лечење проблема са фертилитетом може олакшати доношење информисаних одлука.
- Смањење стреса:
- Едукација о вези између стреса и фертилитета може мотивисати људе да траже начине за смањење стреса у свакодневном животу.
- Свест о техникама опуштања и управљања стресом може имати позитиван утицај на репродуктивно здравље.
- Планирање породице:
- Едукација о планирању породице, контрацепцији и здравим интервалима између трудноћа може помоћи у очувању репродуктивног здравља.
- Отворена комуникација:
- Свест о важности отворене комуникације између партнера о репродуктивним циљевима, очекивањима и евентуалним проблемима може допринети јачању веза и олакшати заједничко суочавање са изазовима фертилитета.
Укупно, едукација и свест доприносе стварању информисане популације која је способна препознати, превентиву и, ако је потребно, тражити помоћ од стручњака ради решавања проблема са фертилитетом.
Фертилитет је комплексна тема која захтева целокупни друштвени приступ. Рад на разумевању проблема, пружање подршке паровима, подстицање едукације и промовисање традиционалних вредности очигледно има позитиван утицај на фертилитет у нашој држави, те сматрамо да је комбинација свих ових фактора рецепт за опстанак нашег народа.