БРИКС алијанса званично додаје 13 нових нација као партнерске земље, према саопштењу на БРИКС самиту. Према изворима са самита, следеће земље су позване да се придруже блоку као партнери:
JUST IN: BRICS officially adds 13 new nations to the alliance as partner countries (not full members).
🇩🇿 Algeria
🇧🇾 Belarus
🇧🇴 Bolivia
🇨🇺 Cuba
🇮🇩 Indonesia
🇰🇿 Kazakhstan
🇲🇾 Malaysia
🇳🇬 Nigeria
🇹🇭 Thailand
🇹🇷 Turkey
🇺🇬 Uganda
🇺🇿 Uzbekistan
🇻🇳 Vietnam pic.twitter.com/n1jIDcKega— BRICS News (@BRICSinfo) October 23, 2024
Први извештаји са самита
Извештач WIO News-а, Сидхант Сибал, први је објавио нову листу партнерских земаља БРИКС-а. Самит 2024. године већ је дао доста наслова, укључујући увид у долазећу валуту блока. Једна од највећих тема о којој се расправља на дневном реду БРИКС самита јесте проширење.
На прошлогодишњем самиту, неколико нових земаља је позвано да се званично придруже блоку. Још увек није јасно да ли ће ове нове БРИКС партнерске земље заменити очекиване позивнице за чланство.
БРИКС у рапидном расту
БРИКС блок ужива невиђени раст у последње две године. Тежи да повећа своје присуство на глобалном нивоу и поремети доминантну улогу Запада.
Током протекле године, интензивирали су напоре ка де-доларизацији како би смањили ослањање на амерички долар. Један од главних делова овога је укључивање више заинтересованих земаља како би подржали блок и свргнули амерички долар.
Како је година одмицала, све више земаља је трговало са чланицама БРИКС-а без коришћења долара, што је додатно појачало напоре на де-доларизацији. Сада, са ексклузивним партнерским земљама, блок наставља да шири свој утицај широм света.
Јуриј Ушаков о новим партнерским земљама
Поред тога, тринаест земаља води консултације о добијању статуса партнерске државе БРИКС-а, рекао је саветник Кремља Јуриј Ушаков за руску државну медијску кућу ТАСС. Јуриј Ушаков је напоменуо: „Зато што ће бити неопходно разговарати са њима о томе колико су спремни за пуноправно или било које друго чланство у БРИКС-у.”
Разлика између БРИКС чланова и партнера
Према Ушакову, питање добијања статуса партнерске земље „је предмет консултација између делегација, а о њему ће расправљати лидери” држава БРИКС-а, известио је и ТАСС.
Такође, важно је разликовати чланове БРИКС-а и партнере БРИКС-а. За разлику од партнера БРИКС-а, званични чланови имају право гласа у пословима блока, пуно учешће на самитима и састанцима, као и потпуну посвећеност и заступање блока.
БРИКС партнерима је дозвољено само селективно укључивање и учешће у пословима БРИКС-а, док остају учесници и у другим међународним иницијативама без потпуне посвећености БРИКС-у.
Ипак, сви нови БРИКС партнери имају потенцијал да постану пуноправни чланови у будућности, али тренутно нису одмах примљени из одређених разлога познатих само блоку.