Иновативном рециклажом опушака, главни град Словачке показује нам да опушци не треба да заврше на улици, већ они сами могу да буду улица.
Када заврше са цигаретом, многи је обично нехајно баце у своје окружење, био то парк, плажа или улица. Тако између једне и две трећине опушака заврши тамо где не би требало, у нашој животној средини уместо у канти или у посудама за рециклажу.
Посебни контејнери за опушке
Али комуналне службе у Братислави подстичу пушаче да пикавце од стандардних цигарета (али и филтере из модерних уређаја попут вејпова) одлажу у посебне контејнере. Акција прикупљања трајаће читаву 2024.
Крајњи циљ није само чистији град, већ и употреба опушака, и то на веома практичан и иновативан начин – пикавци ће, кроз процес рециклаже, оживети у путевима.
Искоришћени филтери од цигарета трансформисаће се у специјална влакна која потом могу да се употребе као додатак за припрему асфалта.
Комуналне службе пројекат спроводе у сарадњи са градским већем и компанијама СПАК-ЕКО и EcoButt.
Пионир оваквог коришћења опушака
Иако је Словачка пионир оваквог коришћења опушака од цигарета у свету, путеви у Братислави неће бити први у земљи који садрже овај „неконвенционалан” грађевински материјал. Први асфалтни пут, дуг 100 метара, направљен је у граду Жјар на Хрону у октобру 2022. и повезује парк са базеном.
Упркос томе што деоница није дугачка, том приликом искоришћено је 150 килограма пикаваца, насталих од преко 10 милиона филтера и дуванских патрона, преносе медији.
Повећање стопе рециклаже отпада од цигарета има позитиван утицај на планету. Уколико се не рециклирају, опушци најчешће завршавају на земљи, ослобађајући токсичне хемикалије које могу да загаде воду и земљиште, као и да угрозе функционисање екосистема.
Сваког дана, човечанство попуши на милијарде цигарета, а њихови остаци често заврше на улици. Ипак, изгледа да постоји знатно срећније решење: да опушци постану улица.