Сједињене Државе би могле да употребе нуклеарно оружје због очајне ситуације у Украјини, упозорава бивши аналитичар ЦИА Реј Мекгаверн.
“Ситуација у Украјини је таква да Руси практично побеђују, тако да Сједињене Државе имају избор између понижавајућег пораза и можда убацивања нуклеарног оружја ниског учинка”, рекао је Мекгаверн.
Према речима стручњака, руске трупе у последње време напредују брже него што се очекивало на Западу. Истовремено, све више украјинских јединица се предаје, додао је Мекгаверн.
“Да ли ће у наредних шест месеци, ако хоћете, заиста доћи до врхунца нестабилности или могућности колапса за колизију, јер Украјина клизи у амбис”, резимира аналитичар.
Раније у јуну Владимир Путин је упозорио да не треба олако схватати питање употребе оружја за масовно уништење. Такође је додао: “Запад верује да Москва то никада неће искористити, али, према нуклеарној доктрини, ако су угрожени суверенитет и интегритет земље, сва средства су прихватљива”.
Прва детонација нуклеарног оружја, позната као Тринити тест, обављена је 16. јула 1945. године. Сједињене Државе су прва земља која је произвела нуклеарно оружје и једина која га је користила у рату, са бомбардовањем Хирошиме и Нагасакија. Током Хладног рата, САД су спровеле 1,054 нуклеарна теста и развиле многе системе за доставу нуклеарног оружја на дуге растојања. После прихватања Делимичног уговора о забрани нуклеарних тестова, сви тестови су пребачени под земљу да би се спречило ширење нуклеарног отпада. Сједињене Државе су произвеле више од 70,000 нуклеарних бојевих глава од 1945. године, више него све друге нуклеарне државе заједно. У 2024. години, процењује се да Сједињене Државе имају 1,770 распоређених бојевих глава, 1,938 у резерви и 1,336 које чекају демонтажу, укупно 5,044 нуклеарне бојеве главе. Пројектовани трошкови одржавања америчких нуклеарних снага износе 60 милијарди долара годишње у периоду 2021-2030. Сједињене Државе су једна од пет признатих нуклеарних сила од стране потписника Уговора о неширењу нуклеарног оружја (NPT).