Почетна » Друштво » Аустралија забранила друштвене мреже млађим од 16 година: Чека ли Европу исто?

Једна од најстрожијих контрола на свету

Аустралија забранила друштвене мреже млађим од 16 година: Чека ли Европу исто?

Аустралија је забранила друштвене мреже деци млађим од 16 година. Закон о забрани усвојен је након парламентарне дебате која се протегла дубоко у ноћ.

Очекује се да ће закон ступити на снагу крајем 2025. године. Он представља једну од најстрожих контрола друштвених мрежа на свету.

Аустралијски премијер Ентони Албанезе рекао је посланицима да се „свака озбиљна влада“ бори са утицајем друштвених мрежа на младе људе. Лидери са којима је разговарао, како каже, поздравили су иницијативу Аустралије по том питању.

„Знамо да друштвене мреже могу бити оружје за насилнике, платформа за притисак вршњака, покретач анксиозности, возило за преваранте. И што је најгоре, алат за онлајн предаторе“, рекао је он у парламенту у понедељак.

Бранећи старосну границу од 16 година, он је рекао да деца у том узрасту боље уочавају „лажи и опасност“. Доњи дом аустралијског парламента усвојио је јуче закон са 102 гласа „за“ и 13 „против“.

Закон налаже друштвеним мрежама да примене систем верификације узраста, уз могућност увођења казне од 32 милиона долара за непоштовање законске одредбе.

Иако су компаније Гугл и Мета затражиле одлагање закона до завршетка тестирања система провере узраста, јавност већином подржава закон, док га родитељске групе виде као кључну меру заштите деце од сајбер насиља.

Анкете су показале да 77% Аустралијанаца подржава забрану, док се противници закона позивају на питања приватности и слободе изражавања.

Слично се спрема и у Европи?

За овим примером се, иначе, повела и француска министарка образовања Ан Женте. Она је недавно изјавила да жели да коришћење друштвених мрежа за млађе од 15 година буде забрањено на целој територији ЕУ.

Иако Француска већ има закон који забрањује приступ друштвеним мрежама особама млађим од 15 година, Париз сада жели да тај закон постане обавезујући на нивоу ЕУ и тражи подршку од других земаља чланица за увођење заједничке европске регулативе, пише Политико.

Женте је на маргинама састанка министара ЕУ за образовање и младе у понедељак оценила да би ЕУ требало да следи пример Аустралије.

Женте је нагласила да је ово питање постало хитно с обзиром на забринутости у вези са утицајем друштвених мрежа на ментално здравље младих.

Премијерка Данске Мете Фредериксен подржала је француски предлог. Председница Европске комисије Урсула фон дер Лајен предложила да ЕУ спроведе истраживање о утицају друштвених мрежа на ментално здравље младих.

Извор: Агенције

Припремила редакција Компас инфо
Повезани чланци:

Портал Компас Инфо посебну пажњу посвећује темама које се тичу друштва, економије, вере, културе, историје, традиције и идентитета народа који живе у овом региону. Желимо да вам пружимо објективан, балансиран и прогресиван поглед на свет око нас, као и да подстакнемо на размишљање, дискусију и деловање у правцу бољег друштва за све нас.