Почетна » Економија » Apple и Google морају да плате 13 милијарди евра

Ирска дала незаконите олакшице

Apple и Google морају да плате 13 милијарди евра

Ирска је незаконито дала олакшице америчким технолошким гигантима Гуглу и Еплу. Пресудио је ово Суд правде ЕУ. Суд је објавио да „Епл“ мора да плати Ирској 13 милијарди евра заосталих пореза. Неколико минута касније „Гугл“ је кажњен са 2,4 милијарде евра због кршења прописа о конкурентности.

Суд је одбацио жалбу „Гугла“ на новчану казну из 2017. године, која је изречена због злоупотребе доминантне позиције истоименог претраживача интернета фаворизовањем сопственог сервиса за онлајн куповину.

Епл“ неће бити много погођен данашњом пресудом. Компанија у 2023. години остварила глобалну продају од 383 милијарде долара и нето профит од 97 милијарди долара.

Комесар ЕУ за тржишну конкурентност Маргрете Вестагер поздравила је пресуде као „велику победу за европске грађане и пореску правду“. Упозорила је да ће ЕУ „наставити да притиска“ и да ће и даље д‌еловати против злоупотребе доминације.

„Епл“ и „Гугл“ су објавили да су „разочарани“ одлукама.

Ирска, у којој се налази сједиште „Епла“ у ЕУ и која је оспорила став Брисела, саопштила је да ће „поштовати“ одлуке суда.

Према прорачунима Европске комисије, Даблин је дозволио „Еплу“ да плати пореску стопу од један одсто на свој европски профит 2003. године, а потом је пореска стопа пала на 0,005 одсто до 2014. године.

Подела Гугла

Министарство правде Сједињених Америчких Држава разматра поделу технолошке корпорације Гугл. И то након што је овомсудском пресудом утврђено да је компанија монополизовала тржиште онлајн претраге.

Европска комисија би могла да захтева сличан сценарио као у САД. Односно подеелу Гугловог пословања, да би се окончао монопол ове компаније у онлајн оглашавању.

Припремила редакција Компас инфо
Повезани чланци:

Портал Компас Инфо посебну пажњу посвећује темама које се тичу друштва, економије, вере, културе, историје, традиције и идентитета народа који живе у овом региону. Желимо да вам пружимо објективан, балансиран и прогресиван поглед на свет око нас, као и да подстакнемо на размишљање, дискусију и деловање у правцу бољег друштва за све нас.