Почетна » Наука » Апликација која је не зависи од интернета: Шта је Bitchat?

Aпликација која не зависи од интернет инфраструктуре

Апликација која је не зависи од интернета: Шта је Bitchat?

Суоснивач Твитера, Џек Дорси, објавио је покретање нове децентрализоване peer-to-peer апликације за размену порука под називом Bitchat. Апликација је тренутно доступна преко Apple-ове бета платформе TestFlight.

У недељу увече, Дорси је поделио whitepaper апликације Bitchat, заједно са линком ка TestFlight-u, позивајући све заинтересоване да је испробају.

Џек Дорси
Foto: AInvest / Džek Dorsi

Навео је да је током викенда радио на овом пројекту како би научио више о „Bluetooth мрежама у облику мреже (mesh), релејима, моделима складиштења и прослеђивања порука, моделима енкрипције и још неким стварима”.

Bitchat функционише без интернета

Према техничком документу, апликација не зависи од интернет инфраструктуре. Она користи Bluetooth Low Energy (BLE) мрежу у облику мрежне структуре, која омогућава пролазну и шифровану комуникацију. Такав систем осигурава да апликација остане функционална чак и у случајевима прекида интернета или цензуре.

Када неко пошаље поруку другом кориснику, она је end-to-end шифрована и остаје у меморији уређаја. Ниједан податак се не чува на серверу. Такође, коришћење апликације не захтева унос броја телефона или адресе електронске поште, што Bitchat чини приватнијом у односу на популарне апликације као што је WhatsApp, која зависи од сервера компаније Meta.

Сваком уређају двојна улога: и клијент и сервер

Пошто Bitchat користи BLE мрежу, сваки уређај делује и као клијент и као сервер. Уређаји у оквиру 30 метара формирају кластере. Када неки уређај из једног кластера уђе у домет другог кластера, он постаје мост који повезује две групе. Ово омогућава порукама да „прескачу“ са кластера на кластер док не стигну до примаоца.

Технички документ апликације детаљно објашњава архитектуру система, комуникационе протоколе и безбедносне механизме.

Како Bitchat побољшава приватност?

Апликација насумично убацује лажне (dummy) поруке у интервалима од 30 до 120 секунди и додаје кашњење од 50 до 500 милисекунди на праве поруке. То статистички онемогућава трећим лицима да утврде која је порука аутентична или да пореде време слања са понашањем корисника.

Поруке се не чувају заувек у меморији уређаја. Апликација у децентрализованом режиму чува поруке до 12 сати за обичне контакте, док се поруке од „омиљених” корисника чувају неограничено. Чак и ако неко дође у посед телефона, неће моћи да претражује године старе поруке.

Нема метаподатака и централизованих сервера

Bitchat не оставља метаподатке јер нема централних сервера или провајдера услуга који могу да виде поруке или комуникационе партнере. Уместо тога, сваки чвор (node) само проверава TTL (време живота поруке) и ID поруке. Чворови не чувају податке о пошиљаоцу, примаоцу нити о времену слања — имају само довољно информација да знају када да престану са прослеђивањем.

Непрекидив канал комуникације у ванредним ситуацијама

Bitchat омогућава непрекидиве комуникационе канале у условима као што су протести или природне катастрофе, када интернет можда не ради, преоптерећен је или је блокиран.

Дорсијева визија децентрализованог интернета

Поред тога што је основао Twitter и сада ради на развоју Bitchat-а, Џек Дорси је и суоснивач и бивши директор компаније Block (раније Square). Подржао је децентрализоване социјалне протоколе као што су Bluesky и Nostr. У последњим годинама активно је радио на развоју Web5 и других децентрализованих апликација, истовремено се залажући за шире усвајање Биткоина.

Извор: cryyptopolitan.com

Превод и припрема: Редакција Компас инфо
Повезани чланци:

Портал Компас Инфо посебну пажњу посвећује темама које се тичу друштва, економије, вере, културе, историје, традиције и идентитета народа који живе у овом региону. Желимо да вам пружимо објективан, балансиран и прогресиван поглед на свет око нас, као и да подстакнемо на размишљање, дискусију и деловање у правцу бољег друштва за све нас.