Почетна » Компас » Анђела Шабер — Вршњачко насиље је последица деструкције породице

Анђела Шабер је педагог и радник у психотерапији

Анђела Шабер — Вршњачко насиље је последица деструкције породице

Са новим почетком школске године, нажалост на друштвеним мрежама и медијима, све чешћа тема је и вршњачко насиље. Неретко се управо на мрежама попут ТикТока и Инстаграма појављују снимци напада школских другара, а дисциплинских мера и даље нема у тој мери које би спречиле наредни напад.

Изазови родитељства

Да је данас тешко васпитавати дете, како код куће, тако и у школи, јасно је читавом систему, али од те се борбе не одустаје лако јер свако жели бити савршен родитељ. Како се данас родитељи боре и са чиме се све деца сусрећу у периоду одрастања, разговарали смо у новој епизоди Компаса са педагогом и радницом у психотерапији, Анђелом Шабер.

Суптилни знаци узнемирености

Дете неће увек транспарентно рећи родитељима шта им се дешава, мој савет за родитеље јесте да гледају на суптилне знаке. У суштини, некада се то одрази на тело, на соматику детета, чешће се разбољева, добија главобоље пре него што треба да иде у школу или генерално има несанице, ноћне море – посаветовала је Анђела наше гледаоце и додала да се кроз разговор најбоље види и осети са чиме се дете све бори.

Одговорност свих укључених

Како је истакла, особа која је нападач увек осети ту доминацију, али кривац је особа која спроводи насиље. Када причамо о вршњачком насиљу, то није проблем који може да дође једна особа и да реши. Ретко кад је таква ситуација, углавном је потребна помоћ и педагога и психолога и разредног старешине и одељења и родитеља жртве и родитеља особе која је нападач.

Некако ја то замишљам као једну торту, где сви исеку по парче и то парче је твоја одговорност, не можеш окретати леђа или рећи ја не могу ништа зато што ми систем није омогућио, истакла је Анђела Шабер.

Потрага за пажњом од стране деце

Деца на разне начине покушавају да се изборе за пажњу, како код родитеља, тако и у друштву. Много пута окрену се и понашању које касније води у проблематично.

Имамо две крајности: с једне стране, може да им се деси да им јако недостаје пажња и да на тај начин, можда и желе, да привуку неку пажњу, да ураде нешто драматично како би задобили ту пажњу коју желе, а с друге стране, имамо и другу крајност где се дешава да деца буду презаштићена, можда и то је неки вид бунта. Свесни смо да је немогуће бити савршен родитељ – навела је наша гошћа и поделила са нама један пример из праксе.

Пример из праксе

Дете је направило лажне профиле, то се у том тренутку није знало и претило је себи. Имао је мајку која је изузетно хладна, која је стално каснила, била је преокупирана неким својим послом и дете је било изузетно фрустрирано због тога.

Дуго је трајало и он је као вид вапаја направио те лажне профиле, како би мајка одреаговала – дете ми је у опасности и слично. То се све после открило, али ето колико је неко некад у стању да иде у екстремна понашања само да би задобио ту подршку, повратну информацију родитеља – да бринем за тебе, видим те, разумем те, присутна сам.

Значај комуникације

У животима деце све је другачије, зато, према савету наше саговорнице, треба често и темељно разговарати и комуницирати о свему, како не би дошло до непредвиђених ситуација које могу водити у касније проблематично понашање.

Захваљујемо Анђели на издвојеном времену и саветима које је поделила са нама, а више о вршњачком насиљу, томе каква је пракса када се неко пожали да трпи известан вид насиља, како се формира здрава личност, ко су најчешће жртве вршњачког насиља, колико су битни љубав и пажња током одрастања, када је право време да се формира породица, о све чешћој употреби антидепресива и кризи средњих година сазнајте у нашој новој емисији:

Припремила редакција Компас инфо
Повезани чланци:

Портал Компас Инфо посебну пажњу посвећује темама које се тичу друштва, економије, вере, културе, историје, традиције и идентитета народа који живе у овом региону. Желимо да вам пружимо објективан, балансиран и прогресиван поглед на свет око нас, као и да подстакнемо на размишљање, дискусију и деловање у правцу бољег друштва за све нас.