Амерички државни дуг достигао је 35 хиљада милијарди први пут у историји, показују подаци америчког Министарства финансија.
Канцеларија за буџет америчког Конгреса процењује да ће државни дуг порасти са 99 одсто БДП-а у 2024. на 122 одсто БДП-а до 2034. године.
Истовремено, ММФ сматра да ће до 2032. године однос америчког јавног дуга према БДП-у премашити 140 одсто. Фонд је упозорио да такав раст угрожава и националну и глобалну економију и позвао власти у земљи да што пре почну да смањују дуг.
„Први пут у историји, амерички државни дуг премашио је 35 хиљада милијарди долара. Финансијски банкрот САД у комбинацији са декаденцијом Европе претвара сваки разговор о западњаштву као о јединој основи руске орјентације у гротеску“, написала је званична представница Министарства спољних послова Русије Марија Захарова на свом Телеграм каналу.
Амерички државни дуг представља укупан износ новца који је федерална влада Сједињених Држава позајмила током времена и који још увек није отплаћен. Овај дуг се састоји из две главне компоненте: дуг који држе јавни инвеститори и дуг који држе различити владини програми, као што су социјално осигурање и пензијски фондови. Према подацима из фебруара 2024. године, дуг који држи јавност пројектован је да порасте са 99% бруто домаћег производа (БДП) у 2024. на 116% у 2034. години, и даље ће расти ако се тренутни закони углавном не промене. Овај раст је последица повећања трошкова камата и обавезних расхода који премашују раст прихода и економије. Поред тога, старење демографије и растући трошкови здравствене заштите довели су до забринутости у вези са дугорочном одрживошћу фискалних политика федералне владе. Историјски гледано, јавни дуг САД-а као део БДП-а расте током ратова и рецесија, а затим се накнадно смањује. Однос дуга према БДП-у може се смањити као резултат владиног суфицита или кроз раст БДП-а и инфлације. Конгресни биро за буџет (CBO) проценио је у фебруару 2024. године да ће се федерални дуг који држи јавност повећати са 99% БДП-а у 2024. на 116% у 2034. години, и даље ће расти ако се тренутни закони углавном не промене. Ови фактори трају и после 2034. године, гурајући федерални дуг још више, на 172% БДП-а у 2054. години.