Почетна » Наука » Ајнштајн је био у праву?

Ајнштајн је био у праву?

Више од 100 година касније, научници су коначно потврдили једну од теорија Алберта Ајнштајна о природи црних рупа. Године 1915. Ајнштајн је предвидео да црне рупе треба да имају „подручје које тоне“, где су силе гравитације превелике да би материја могла да крене кружним путем.

Сада су научници открили да овај регион не само да постоји, већ садржи и неке од најјачих гравитационих сила у универзуму.

Ново знање

Истраживачи са Универзитета у Оксфорду ухватили су прва запажања тренутка када материја нестаје кроз ову чудну границу.

Др Ендрју Мемери, физичар из Оксфорда који је водио студију, рекао је: „Ово је први поглед на то како плазма, скинута са спољне ивице звезде, пролази кроз свој коначни пад у центар црне рупе. Црне рупе су неки од најчуднијих објеката познатих науци и чини се да класична физика не важи на њиховим ивицама. Како се материја вуче ка невероватно густом центру црне рупе, она се приближава области познатом као хоризонт догађаја, пише Дејли мејл. Како све више материје пада према црној рупи, она се повлачи у спиралну орбиту, где се дроби у ужарени прстен супервруће плазме. Према њутновском погледу на Универзум, ова материја би требало да настави да путује закривљеном путањом све док заправо не сретне хоризонт догађаја.

Међутим, према Ајнштајновим прорачунима, гравитационе силе око црне рупе су толико моћне да ће честице које се превише приближе напустити своје закривљене путање и уронити директно у црну рупу.

Значај у будућим истраживањима

„Ајнштајнова теорија је предвидела да ће овај коначни пад постојати, али ово је први пут да смо у могућности да покажемо да се то дешава. Замислите то као реку која се претвара у водопад. Видели смо реку и раније. Ово је наш први поглед на водопад“, рекао је др Мамери.

Истраживачи су провели године развијајући математичке моделе да предвиде шта ће се догодити када светлост падне у понор црне рупе. Ова предвиђања су затим упоређена са рендгенским телескопима који су посматрали црне рупе удаљене око 10.000 светлосних година од Земље. Током деценија било је много дебата међу астрофизичарима о томе да ли се такозвани регион понирања може открити. Али у свом раду, објављеном у „Месечним обавештењима Краљевског астрономског друштва“, истраживачи тврде да је ово први пут да су емисије из овог региона икада откривене. Ови резултати нам дају примамљив увид у последње тренутке путовања материје у срце црне рупе.

„Ова последња кап плазме се јавља на самој ивици црне рупе и показује да материја реагује на гравитацију у свом најјачем могућем облику“, каже др Мамери.

„Оно што је заиста узбудљиво је да у галаксији има много црних рупа, а сада имамо моћну нову технику за њихово коришћење за проучавање најјачих познатих гравитационих поља“, додаје Мамери.

Извор: Б92

Превод и припрема: Редакција Компас инфо
Повезани чланци:

Портал Компас Инфо посебну пажњу посвећује темама које се тичу друштва, економије, вере, културе, историје, традиције и идентитета народа који живе у овом региону. Желимо да вам пружимо објективан, балансиран и прогресиван поглед на свет око нас, као и да подстакнемо на размишљање, дискусију и деловање у правцу бољег друштва за све нас.