Почетна » Наша Србија » Какву лекцију можемо научити у Тршићу

Тршић Вука Караџића

Какву лекцију можемо научити у Тршићу

Тршић, динарско српско село настало у 19. веку, успешно чува од заборава Вукa Стефановићa Караџићa, реформаторa српског језика и писца првог српског речника. Данас, заштићено законом као место културног, историјског и природног значаја, са свега 35 дрвених кућа, носи титулу музеја на отвореном.

Бежећи од турске освете, Вукова породица је напустила Херцеговину и населила се у Тршићу. Родну кућу творца најсавршеније азбуке на свету, такозвану „плетару“, подигао је његов деда -Јоксим Бандула.Кућа је спаљивана чак десет пута за време османских одмазда у Србији, а како би сачували од заборава, мештани Тршића поболи су велики храстов крст 1987. године, који и данас стоји у Вуковој спомен-кући.

За подизање Вукове куће, формиран је Одбор, који је 1932. године донео Проглас, позивајући све поштоваоце да дају средства и помогну изградњу. Актом из 1932. и 1933. године, Министарство просвете обавезало је и школе на територији Југославије да учествују.
Радови су завршени у септембру 1933. године, кућа је освештана, а у дворишту је одржан први „Вуков сабор“.

У овом малом селу, смештеном на само двадесетак километара од планине Гучево, путнике дочекује капија, на којој су написане Вукове речи: “Ја сам се у Србији родио и узрастао, зато ми се чини да на свијету нема љепше земље од Србије, ни љепшега мјеста од Тршића”.
Уска стаза води до куће – око ње качара, вајат, амбар и кош за кукуруз.

Над кровом покривеним шиндром, карактеристично за сеоска домаћинства из 19. века, кућа има огњиште, покућство и посуђе. У малој соби кревет, сто, клупа, иконе и Вуков портрет из 1816. године. На зиду гусле и икона Архангела Михаила, домаћег светитеља и породичног заштитника. Икона, троножац и гусле су припадале Вуку, а већина оригиналних предмета се чува у меморијалном Музеју Вука и Доситеја у Београду.
У једном од првих музеја на отвореном, у спомен-комплексу у Тршићу, 1934. године изграђен је амфитеатар, који се користи током културне манифестације “Вуков сабор”.

Уврштен у Национални регистар нематеријалног културног наслеђа Србије, Сабор који се традиционално одржава сваког септембра, посвећен је неговању успомене на српског књижевника, преводиоца и академика.
Централна манифестација “Вуковог сабора” одржава се на отвореној позорници – саборишту.

Програм почиње извођењем “Химне Вуку”, Стевана Мокрањца и подизањем заставе сабора. Репертоар је обогаћен концертима, позоришним представама, книжевним и филмским вечерима.
Тршић, мало место у Мачванском округу надомак Лознице, баш попут његовог највећег сина, може подарити српском народу још једну важну лекцију – како сачувати богато наслеђе и поносно неговати успомену на људе који су много учинли за свој народ.

„Чини ми се да на свијету нема љепше земље од Србије, ни љепшега мјеста од Тршића.“

Припремила редакција Компас инфо
Повезани чланци:

Портал Компас Инфо посебну пажњу посвећује темама које се тичу друштва, економије, вере, културе, историје, традиције и идентитета народа који живе у овом региону. Желимо да вам пружимо објективан, балансиран и прогресиван поглед на свет око нас, као и да подстакнемо на размишљање, дискусију и деловање у правцу бољег друштва за све нас.