Почетна » Економија » Имиграције ка развијеним земљама у паду, али незапосленост у порасту

Пад не доноси очекиване економске користи

Имиграције ка развијеним земљама у паду, али незапосленост у порасту

Миграције ка богатим земљама прошле године знатно су опале у односу на период 2022. и 2023. године. Иако су многе десничарске партије и актери на Западу добили на популарности, или чак освојили изборе обећањима о економском просперитету за домаће становништво када се смањи број страних радника, то се није десило, показује анализа британског Економиста.

Током прошле године нето миграција (разлика броја досељених и одсељених лица) у Британију се преполовила, популација земље порасла је за 431.000 људи, што је пад у односу на 860.000 у 2023. години.

У последњем кварталу 2024. године у Канаду се доселило око 60.000 људи више него што се из ње иселило, што је пад у односу на 420.000 средином 2023.

У априлу се нето миграција у Америку успорила на годишњи ниво од 600.000 људи, што је огроман пад у односу на око четири милиона у 2023.

Смањена имиграција ка богатим земљама последица је више глобалних фактора, од завршетка миграционог таласа након пандемије до јењавања масовног исељавања услед рата у Украјини.

Политике западних земаља такође су негативно утицале на имиграцију. Оне су најрадикалније у Америци, где је Трампова администрација повећала наџор на граници са Мексиком, отежала добијање виза и повећала број депортација.

У последњем кварталу прошле године, владе земаља Европске уније протерале су 30.000 страних држављана, што представља раст од 30 одсто у односу на исти период претходне године. У Мађарској се број депортација утростручио.

Многи политичари у богатим државама су на изборима победили обећањима о заустављању имиграција, али сада морају да се носе са последицама тих одлука.

Према показатељу који је саставила банка Голдман Сакс, укупни раст плата у развијеним економијама пао је са недавног врхунца од 4,8 одсто на годишњем нивоу на око 3,8 одсто, што је управо супротно од онога што су противници имиграције очекивали.

Просечна стопа незапослености је ниска, али полако расте. У Канади је незапосленост скочила за два процентна поена у односу на недавни минимум.

Ови подаци се не поклапају са идејом да су имигранти „отели“ послове локалном становништву. Вероватније је да су неки од имиграната који су отишли заправо запошљавали домаће раднике.

Кирије такође настављају да расту, поготово у Британији и Сједињеним Државама.

Искуства развијених земаља из претходне године, подсетила су да имигранти не представљају само трошак, већ да на различите начине подстичу економију.

Они стимулишу потражњу, чиме подстичу запошљавање за друштво у целини. Често раде послове које локално становништво не жели, а истраживања показују да то држављанима омогућава прелазак у боље плаћене професије. Такође, представљају значајан део радне снаге у грађевинском сектору, што омогућава изградњу приступачнијих домова.

Западни политичари обећали су строжу контролу граница и виши животни стандард, али би сада могли да се нађу у ситуацији да тешко испуне други део овог обећања.

Извор: Нова економија

Припремила редакција Компас инфо
Повезани чланци:

Портал Компас Инфо посебну пажњу посвећује темама које се тичу друштва, економије, вере, културе, историје, традиције и идентитета народа који живе у овом региону. Желимо да вам пружимо објективан, балансиран и прогресиван поглед на свет око нас, као и да подстакнемо на размишљање, дискусију и деловање у правцу бољег друштва за све нас.