Администрација председника Доналда Трампа заузела је оштрији став према технолошком напретку Кине, упозоравајући компаније широм света да коришћење чипова вештачке интелигенције које производи компанија Huawei може довести до кривичних санкција због кршења америчких извозних контрола.
Huawei чипови под извозним контролама
Министарство трговине САД издало је смернице којима се појашњава да су Huawei Ascend процесори подложни извозним контролама јер готово сигурно садрже, или су направљени уз помоћ, америчке технологије.
Бирo за индустрију и безбедност, које надгледа извозне контроле, саопштило је у уторак да примењује строжи приступ страним AI чиповима, укључујући „издавање смерница да коришћење Huawei Ascend чипова било где у свету представља кршење америчких извозних контрола“.
Кршење правила извозне контроле
Људи упознати са ситуацијом нагласили су да Биро није донео ново правило, већ је само јавно потврдио тумачење да чак и само коришћење Huawei-јевих напредних интегрисаних кола (чипова) било где и од било кога представља кршење правила извозне контроле.
„Ове смернице нису нова контрола, већ јавна потврда тумачења да чак и само коришћење било где у свету чипа за напредно рачунање који је дизајнирао Huawei, представља кршење извозних правила“, изјавио је Кевин Вулф, искусни правник за извозне контроле из фирме Akin Gump.
Конкретни чипови под забраном
Бирo је навео да су три чипа из Huawei Ascend серије — 910B, 910C и 910D — подложна регулативама, напомињући да су ови чипови вероватно „дизајнирани уз употребу одређеног америчког софтвера или технологије, или произведени уз помоћ опреме за производњу полупроводника која је директан производ америчког софтвера или технологије, или оба.“
Растућа забринутост због Huawei-јевог напретка
Ове смернице долазе у тренутку када су САД све више забринуте због брзог напретка Huawei-а у развоју напредних чипова и другог AI хардвера.
Huawei је почео да испоручује AI „кластере“ клијентима у Кини, тврдећи да они надмашују производе водећег америчког произвођача AI чипова, компаније Nvidia, у кључним метрикама као што су укупна рачунарска снага и меморија.
Систем се ослања на велики број 910C чипова који појединачно заостају за најнапреднијим Nvidia моделима, али колективно пружају боље перформансе од конкурентног Nvidia кластер производа.
Huawei појачава домаћу производњу чипова
Компанија из Шенжена тренутно нуди своје Ascend процесоре, углавном моделе 910B и 910C, кинеским фирмама. Huawei повећава производне капацитете изградњом сопствених напредних производних линија за полупроводнике, јер кинеске фирме које су одсечене од Nvidia производа увећавају наруџбине.
САД страхују од пробоја Huawei-a на глобално тржиште
Расте забринутост у САД да ће кинески технолошки шампион ускоро почети да продаје AI процесоре и у Кини и у иностранству, који ће бити конкурентни производима компаније Nvidia и других америчких компанија.
Извршни директор Nvidia, Џенсен Хуанг, изјавио је прошлог месеца да је Huawei „једна од најмоћнијих технолошких компанија на свету“ и да би америчка политика требало да помогне компанијама попут његове да се такмиче на глобалном тржишту.
Nvidia је одбила да коментарише нове смернице америчког бироа, док Huawei није одмах одговорио на захтев за коментар.
Укидање правила о AI дифузији
Министарство трговине истовремено је укинуло такозвано „AI Diffusion“ правило, које је бивша Бајденова администрација планирала да уведе 15. маја.
Ово правило је било осмишљено да ограничи извоз AI чипова у друге земље и отежа Кини заобилажење постојећих америчких извозних контрола. Међутим, министарство је оценило да је правило превише бирократско — мишљење са којим се бивши Бајденови званичници не слажу — и најавило да ће у будућности донети замену.
Саудијски договори и забринутост о сарадњи са Кином
Ова објава се поклопила са посетом Доналда Трампа Саудијској Арабији, где је представио низ уговора, укључујући обавезу нове државне AI компаније Humain из Саудијске Арабије да изгради инфраструктуру вештачке интелигенције користећи стотине хиљада Nvidia чипова.
Извор упознат са ситуацијом навео је да је обим предложених уговора на Блиском истоку шокирао многе високе званичнике Трампове администрације. Забринути су због пребацивања великог броја AI инфраструктуре у иностранство, као и због занемаривања сарадње Саудијске Арабије и Уједињених Арапских Емирата са Пекингом.