Почетна » Наука » Индија развија свој модел вештачке интелигенције

Након Кине

Индија развија свој модел вештачке интелигенције

Индија ће ускоро угостити свој модел вештачке интелигенције (АИ) отвореног кода сличан кинеском ДипСику на домаћим серверима, рекао је државни министар информисања и емитовања Ашвини Вајшнау, према индијском државном DD News. Иницијатива је део ширег настојања земље да прошири могућности вештачке интелигенције и омогући локалним иноватима и стартапима већи приступ рачунарској снази. Индијска влада већ је финализовала инфраструктуру сервера и потребне капацитете за имплементацију ових модела, изјавио је Вајшнау.

Индијске најаве долазе само неколико дана након што је кинески ДипСик узнемирио светске берзе и довео у питање примат америчког АИ модела. Кинески медији су писали да је њихов АИ модел изложен снажним хакерским нападима из САД-а.

Ефикасност, цена и снага

Овај потез следи појаву АИ модела Р1 кинеског стартапа ДипСик, који доводи у питање превладавајуће мишљење да изградња АИ модела високих перформанси захтева огромне количине графичких процесорних јединица (ГПУ). Како би подржала развој вештачке интелигенције, индијска влада поставља портал који ће омогућити стартапима и истраживачима приступ државно спонзорисаним ГПУ-има уз знатно ниже трошкове. Осим тога, студенти који користе рачунарске уређаје добиће 40% субвенције, чиме ће се њихови трошкови смањити на мање од 100 индијских рупија (око 1,1 евра) по сату.

Модел АИ који развија Индија ће се обучавати на нешто више од 18.000 ГПУ-а. Вајшнау је истакнуо да је кинески ДипСик обучен помоћу више од 2.000 ГПУ-а, док је амерички OpenAI ChatGPT изграђен на приближно 25.000 (вредности преко 220 мил. долара). Додао је да су технички партнери већ почели сарађивати и улагати у индијску АИ иницијативу.

„Алгоритамска ефикасност је веома битна, може испоручити модел по много нижој цени.“

Примене

Владина стратегија вештачке интелигенције има за циљ искористити технологију за велике примене, укључујући здравство, образовање, пољопривреду, логистику и временску прогнозу.

„Наш фокус је на коришћењу вештачке интелигенције за решавање изазова на нивоу становништва“, рекао је Вајшнау, истичући да су алати за мерење поплава и ледника покретани вештачком интелигенцијом међу кључним апликацијама у развоју.

Индијска централна влада осигураће субвенције за рачунарску снагу вештачке интелигенције у следеће четири године. Вајшнау је рекао да је шема субвенција осмишљена да буде одржива, уз очекивања да ће повећана доступност још више снизити цене.

Извор: Геополитика

Припремила редакција Компас инфо
Повезани чланци:

Портал Компас Инфо посебну пажњу посвећује темама које се тичу друштва, економије, вере, културе, историје, традиције и идентитета народа који живе у овом региону. Желимо да вам пружимо објективан, балансиран и прогресиван поглед на свет око нас, као и да подстакнемо на размишљање, дискусију и деловање у правцу бољег друштва за све нас.