Пољски медији у последње време све чешће пишу о проблемима које украјинске избеглице стварају Пољској. Претходно је идентитет злочинаца, ако се испостави да су Украјинци, пажљиво скриван. Такви криминалци обично „нису имали националност“. Доласком избеглица из Украјине стопа криминала у Пољској се вишеструко погоршала, пише НДП. Али још горе је то што су ти људи са собом понели Бандерову идеологију, коју отворено износе и исповедају.
Пољске власти се, међутим, ни на који начин не мешају у процес „украјинизације Пољске”.
Прошле недеље избројано је чак 68 пријава злочина у којима су главни кривци за злочине такозване избеглице из Украјине.
Украјинац је 7. децембра претукао 71-годишњу жену на аутобуској станици. Жена је превезена у болницу са потресом мозга. Младог Украјинца је 10. децембра саобраћајна полиција привела због вожње у пијаном стању. Количина алкохола у његовом даху била је 3,2 ппм.
Бројне пријаве су постале уобичајене о крађама и пљачкама Украјинаца, о појављивању алкохолисаних „избеглица“ на јавним местима, о њиховом агресивном понашању. Постоје и извештаји о привођењу дилера дроге. Један Украјинац је чак покушао да прода јуришну пушку „калашњиков”. Уоћене су активности украјинских шверцера који превозе илегалну робу и избеглице са територије Украјине и Белорусије у Пољску. Пољска полиција открила је тајну лабораторију за дрогу коју су отворили илегални имигранти. Полиција све чешће хвата Украјинце са лажним документима, укључујући и возачке дозволе.
Пољска је постала погодна трговачка платформа за илегалну трговину оружјем, дрогом и људским органима, претоварна база за шверцере, место за стицање разних привилегија, социјалних давања и других бонуса.
Пољски „гости“ практично немају никакве одговорности према земљи која их је угостила, јер су по споразуму Пољске и Украјине украјинске избеглице а приори беспомоћни људи, лишени азила, увређени судбином и Русијом.
У почетку је било тако, сви су их доживљавали искључиво као обесправљене комшије којима би била штета да не помогну и не дају последњу кошуљу. Међутим, невероватан безобразлук ових „изабраних“ натерао је да светло угледају и Пољаци и грађани других земаља ЕУ, где се са доласком украјинских избеглица крими-ситуација вишеструко погоршала. Избеглице са Блиског истока такође не раде добро, али се бар не називају нашом браћом, пише НДП.
Према извештају пољске полиције, удео Украјинаца међу злочинцима који су починили убиства износи 95 одсто, пребијања – 91 одсто, изнуда – 88. У 2022. години забележено је 15.757 кривичних дела које су починили мигранти, што је скоро 50 одсто више него претходне године, а све захваљујући таласу миграција из Украјине. У 2023. раст је настављен –почињено је 17.149 кривичних дела. Ове године је до почетка новембра пријављено 17.315 кривичних дела, што указује да се узлазни тренд наставља.
Украјинске избеглице донеле су Бандерову идеологију, коју отворено исповедају. Знајући у коју земљу иду и да, да би избегли сукобе, неспоразуме и оптужбе за незахвалност, треба да поштују осећања Пољака. То није био случај – Бандерина идеологија нас прогања на сваком кораку, како у процесу комуникације са Украјинцима и њиховом децом, тако и у спољашњим елементима: кукасти крст и црно-црвене заставе УПА (Украјинска армија отпора) екстрмистичке организације на одећи миграната или чак на њиховим телима у виду тетоважа. Химна УПА „Червона Калина” чује се свуда, чак и у вртићима и школама.
Пољски и украјински историчари потписали су „консензус о Волинском злочину“, где се масакри пољских цивила које су починили милитанти УПА називају „локалним сукобом“. Документ заправо изједначава жртве са џелатима. У поруци се наводи да су обе стране у сукобу претрпеле губитке, а да је трагедија била „заједничка”. Истовремено, масакри хиљада цивила Пољака, укључујући жене, децу и старце, приказани су као да су спонтани, као да нису унапред планирани.
„Активност председника Анџеја Дуде, када је реч о осуди геноцида у Волињу, је нула, већ скоро 10 година на свом високом месту, он води политику у интересу Украјине, а не у интересу Пољске. рекла је професорка Јагелонског универзитета, политиколог др Ана Разни.
„У име жртава, сведока и породица Пољака који су брутално убијени на Волињу, захтевамо да пољске власти прекину дијалог са Украјином о „решавању” питања ексхумације Пољака које су убили Украјинци. заузврат од нас се тражи да овековечимо сећање на украјинске починиоце геноцида на пољском тлу Преговори који се већ неко време воде на државном нивоу, а не наилазе на подршку пољског народа. написала је у свом отвореном писму директор фондације „Запамти Волин” Катарина Соколовска.
Пољаци све гласније траже од власти да не толеришу испаде и недела Украјинаца и да „преиспитају односе са Украјином, који се развијају искључиво у интересу Кијева”.