Почетна » Геоаналитика » Поништавање избора у Румунији: Слика западне демократије

Избори поништени због "уплитања Русије"

Поништавање избора у Румунији: Слика западне демократије

Избори у Румунији су слика и прилика западне демократије. Одлука о поништавању првог круга румунских председничких избора од стране Уставног суда Румуније оголила је многе ствари. Оваква одлука одраз је пораза традиционалних медија, сматрају стручњаци.

Румунске власти оштро су оптужиле Русију да је, сајбер-нападима и преко друштвене мреже „тик-ток“, утицала на резултат председничких избора до мере да је Уставни суд те државе био принуђен да их поништи. Тужилаштво наводи да се ради о феномену какав никада раније није виђен. Присталице Ђорђескуа потез суда назвали „државним ударом“. Остатак румунске политичке сцене сматра да је поништавање изборе једини логичан потез. Саплитање, или битка за демократију.

Румунски уставни суд је председничке изборе поништио свега два дана пошто је председник Клаус Јоанис скинуо ознаку тајности са серије докумената министарства унутрашњих послова и тајне службе у којима се за хаотичан исход гласања директно оптужује Русија.

„Огромна герилска политичка кампања“ и „брутални сајбер-напад“, како су румунски обавештајци описали позадину изборног процеса после којег је кандидат десничара, проруски опредељени Калин Ђорђеску на свеопште изненађење освојио највише гласова и фаворита, премијера Марсела Чолакуа избацио из другог круга избора.

Неочекиван резултат првог круга избора, истерао је Румуне на улице, па су повицима „Спас Румуније“ и носећи избушене националне заставе, попут оних које су симболизовале пад режима Николаја Чаушескуа 1989. године, тражили подршку проевропским снагама.

Пораз традиционалних медија

Главни системски кандидати у земљама колективног Запада доживели су неуспехе на изборима, а заједно са њима поражени су и традиционални медији који су упадљиво игнорисали победнике.

Доналд Трамп убедљиво је победио Камалу Харис на председничким изборима у САД иако су сви мејнстрим медији били на страни губитника, док је победник своју кампању водио искључиво на друштвеним мрежама.

У првом кругу председничких избора у Румунији неочекивано је победио потпуни аутсајдер Калин Ђорђеску који је кампању водио искључиво преко друштвених мрежа, без иједног гостовања на телевизијама.

Међутим, Уставни суд Румуније поништио је резултате првог круга председничких избора, након што је скинута ознака тајности са безбедносних докумената, а изборни процес мораће да се понови у целини.

Пад западне демократије по совјетском моделу

Доналд Трамп и Калин Ђорђеску избачени су из система, а самим тим и из класичних средстава информисања која су део тог система и зато су били принуђени да се експонирају кроз друштвене мреже, каже Рељић за Спутњик.
А проблем класичних медија чија су средства ужасно моћна је то што је њихова могућност да некога наговоре све мања и мања, додаје Рељић.

„Они су дискредитовани зато што стоје иза система који пропада. Та демократија ни код кога више не производи уверења да је важна, а друго медији стоје иза група које покушавају да сачувају тај систем и протоком времена постају све мање утицајни. То је већ све, иначе, виђено у Совјетском Савезу. Имате власт која има сва средства информисања, али с друге стране постоји нешто што бих назвао кафанском пропагандом која иде од уста до уста у народу и ужива неупоредиво веће поверење од медија. И онда тај пропагандни механизам за ког док постоји верујемо да је непобедив и да може свашта да уради, почиње да трули, распада се, губи моћ и на крају побеђују ти који на почетку изгледају као периферни“.

Кафанска пропаганда друштвених мрежа

Ми данас присуствујемо том процесу, пошто су масовни медији потпуно под контролом власти као што су некад била у Совјетском Савезу и промовишу њихове идеје и људе, али ниво разумевања и потребе да се то што раде узима за озбиљно великом брзином пада, додаје Рељић.

Тако да превладава та кафанска пропаганда која се данас преноси преко друштвених мрежа и на крају постаје победничка, истиче Рељић.

Гласаће се док не победи амерички кандидат

Одлука Уставног суда Румуније да поништи председничке изборе два дана уочи одржавања другог круга на крају се своди на то да ће Румуни гласати док не победи амерички кандидат тако да је то циркус, каже за Спутњик адвокат Бранко Павловић.
То је потпуни циркус зато што их је изненадио кандидат на којег нико није рачунао, додаје Павловић.

„Али мислим да то може да изазове још већу подршку независном кандидату Калину Ђорђескуу, победнику првог круга. Не верујем да ће то моћи да иде тек тако у корист ових естаблишмент политичара у Румунији, осим уколико у међувремену не припреме неку енормну крађу. Ако буде иоле регуларних избора, мени се чини да то иде у погрешном правцу у односу на америчке жеље да имају контролу над политичким врхом у Румунији, као што имају жељу и прилично им успева да имају политичку контролу и у другим државама Европске уније“, сматра Павловић.

Аутогол америчких миљеника

Он додаје да се не може сетити да ли су икада игде поништени председнички избори, тако да је ово што се десило у Румунији крајње необично, поготово зато што су резултати првог круга такви да нико од кандидата није био ни близу победе.

„Дакле, кандидат који је добио највећи број гласова је испод четвртине и у том смислу је бесмислено поништавати процедуру јер се не ради о томе да неко може да победи у првом кругу и онда је, наравно, логично да се иде у други круг. Али је вероватно било питање ко иде у други круг и онда због тог намештања ко уопште да иде у други круг догађа се све ово што се догађа.“

Повезани чланци:

Портал Компас Инфо посебну пажњу посвећује темама које се тичу друштва, економије, вере, културе, историје, традиције и идентитета народа који живе у овом региону. Желимо да вам пружимо објективан, балансиран и прогресиван поглед на свет око нас, као и да подстакнемо на размишљање, дискусију и деловање у правцу бољег друштва за све нас.