Почетна » Култура » Ново репрезентативно издање прве штампане књиге

Ново репрезентативно издање прве штампане књиге

Подухват од нарочитог значаја остварен је у Ужицу, како и приличи овогодишњој националној престоници културе. Објављено је ново фототипско издање Рујанског четворојеванђеља, прве књиге штампане (1537. у оближњем манастиру Рујно) на простору Србије. За остварење су заслужни град Ужице и овдашња библиотека, у сарадњи са амбасадом Чешке (у Прагу се чува оригинални примерак), Институтом за српски језик САНУ и Народном библиотеком Србије. Ово издање је репрезентативно, у колору, за разлику од претходног фототипског из 1987. (објављеног поводом 450 година Рујанског четворојеванђеља), које је у црнобелој техници. Промоција најновијег издања је 5. децембра у читалишту ужичке библиотеке, уз најављено учешће градоначелнице Јелене Раковић Радивојевић, заменице управника Народне библиотеке Србије Драгане Милуновић, приређивача Мирослава Лазића, уредника Виктора Савића и Владана Тријића, рецензенткиње Миланке Убипарип и директорке НБУ Душице Мурић.

Тако „ера културе”, чији је један од лучоноша монах Теодосије, који је одштампао прву књигу, оставља вредан траг и продужује сећања на тај историјски чин. Теодосије је 1537. у манастиру Рујно у селу Врутци на Ђетињи четворојеванђеље печатао на 250 дрвених плоча, стрпљиво урезујући слова под воштаницом. Био је одлучан да заврши започето, мада је турска власт спречавала било какав сличан подухват међу Србима. Књигу је Теодосије сачинио, а Турци су ипак дознали за ту манастирску штампарију, па је уништили. Боље среће није био ни манастир, зулумћари су га срушили коју деценију затим. Само камени остаци у Врутцима столећима су подсећали на срушени храм (осамдесетих година 20. века остали су под водом тада формираног акумулационог језера). Да би у овом миленијуму заслугом СПЦ и верника манастир био обновљен у пуном сјају на оближњем брду. С низом здања, као и спомеником првом штампару Теодосију.

А оригинали прве књиге Рујанског четворојеванђеља нестајали су у вихорима ратова, страдања и сеоба на нашим просторима. Само два су правим чудом сачувана, и то у далеким градовима: Санкт Петербургу и Прагу. Примерак из Чешке, како каже Бранислав Митровић, координатор пројекта „Ужице, престоница културе Србије 2024”, послужио је као основа за ово фототипско издање.

– Захваљујући амбасади Чешке у Србији, граду Ужицу достављене су копије свих 300 страна јединог целовитог примерка Рујанског четворојеванђеља, који се налази у Народном музеју у Прагу, као део колекције старих књига Павела Јозефа Шафарика. Настао је значајан документ приређен од стручњака из ове области, издање које остаје на корист будућим генерацијама. Свакако да фотототипско не може имати вредност оригинала, али млади људи и на основу њега треба да стекну увид да Србија није земља која постоји неколико деценија, већ земља са озбиљном прошлошћу и озбиљним стваралаштвом кроз векове – рекао нам је Митровић.

Повезани чланци:

Портал Компас Инфо посебну пажњу посвећује темама које се тичу друштва, економије, вере, културе, историје, традиције и идентитета народа који живе у овом региону. Желимо да вам пружимо објективан, балансиран и прогресиван поглед на свет око нас, као и да подстакнемо на размишљање, дискусију и деловање у правцу бољег друштва за све нас.