У Србији је неопходно на системски начин решити питање доступности иновативних терапија, закључено је на Округлом столу посвећеном положају пацијената у Србији. Саво Пилиповић, председник Удружења пацијената Србије, нагласио је да српско здравство може да се посматра као полупуна или полупразна чаша, што је добра „дијагноза“ нашег здравственог система. Сада је ситуација драстично боља него некада када је буџет за иновативне лекове износио – нула динара. Имамо одличну сарадњу са Републичким фондом за здравствено осигурање и директорком проф. др Сањом Радојевић Шкодрић. Оно што није добро у здравству јесте чињеница да немамо предвидивост у набавци нових иновативних лекова. Никада не знамо када ће се одобрити нова листа ових терапија. Надали смо да ће се то догодити до краја ове године, а сада се питамо хоће ли то бити до Васкрса. Потребни су нам инструменти који ће гарантовати да ће држава набављати редовно нове иновативне лекове. Потребна је посебна буџетска линија за то. Напредујемо недовољно брзо. Неколико десетина лекова чека на одобрење. Мислимо да је битно и анализирати ефикасност терапија, да се новац не би разбацивао тамо где то није неопходно – рекао је Пилиповић додавши да је одличан потез министра здравља Златибора Лончара организовање акција бесплатних превентивних прегледа, као и иницијатива да СПЦ пружи подршку активностима за донирање органа.
У Србији више од 80 иновативних лекова чека на улазак на позитивну листу, појаснио је др Бојан Тркуља, директор Удружења иновативних производјача лекова „ИНОВИА“, који је истакао да је велики резултат у стављању иновативних лекова на листу направљен, да су резултати вредни поштовања, али да наша земља упркос улагањима и даље каска за другим државама по издвајањима у овој области. Мање новца се на то даје у Србији него у Бугарској, Румунији, Хрватској, Мађарској.
-Ако буџет за иновативне лекове порасте за 50 одсто, ми ћемо стићи за пет година тамо где је Бугарска данас. Улагање у здравство се у последњих пет година увећало, али улагање у лекове није пратило пораст буџета за здравство. Поента је да осигураници имају модерне иновативне лекове које медицина може да пружи. Суштински корак напред може да се направи уз дугорочни договор Министарства финансија и Владе Србије. Уколико не решимо питање лекова који заостају, никада нећемо моћи да омогућимо терапије којима се лече људи у земљама у окружењу – сматра др Тркуља.
Његов став је да као држава имамо два пута: да наставимо да радимо као и до сада и да 2029. године седнемо и кажемо да нисмо успели да решимо проблем, или да се каже да је стратешки циљ да имамо здраву популацију, да подигнемо ниво јавног здравља континуираним улагањем у инфраструктуру, здравствене раднике и нове лекове.
-Данас причамо о лековима који мењају прогнозу болести. Морамо да се запитамо, да ли нам је важније улагање у борбене авионе или у здравље и лекове? И за представнике фармацеутских компанија је битно да постоји предвидивост и да се зна колико ће новца за модерне терапије бити одвојено за три или пет година. Ми не знамо да ли постоји план за стављање нових иновативних лекова у 2025. години. Имамо уверења да ће бити, али не када и колико – истакао је др Тркуља.
Бојана Марковић, члан Управног Одбора Удружења пацијената Србије, рекла је да је сваком пацијенту битно да има доступне терапије, јер су веома важна права на здравље и живот.
-Свако има право на здравствену заштиту и коришћење терапије која је неопходна за лечење неке болести. Има болести где нису доступне иновативне терапије, а неке болести су заборављене где немамо представнике удружења пацијената. Иновативне терапије су од изузетног значаја због квалитета живота пацијента али и да му се болест не би погоршала – истакла је Марковићева.
Према речима др Николе Бијелића, треба имати на уму да када неко има малигну болест може да се врати у потпуно нови живот захваљујући иновативним терапијама. -Битно је да ухватимо прикључак са земљама у окружењу. Превентива, рана дијагностика, скрининг и обезбеђивање терапија које ће утицати на квалитет живота пацијената јер ће и њихове породице живети другачије, нешто је што је неопходност – додао је др Бијелић.
Весна Вуковић Којовић, из Републичког фонда за здравствено осигурање, навела је да се они труде да континуирано обезбеђују и стављају лекове на позитивну листу.
-Лекарима се даје више могућности лечења иновативним лековима, а напредовала је и дијагностика. Суштина лечења је да дођемо у ситуацију да се иновативни лек даје онда када је потребан и коме је потребан. Урадили смо много, али знамо да то није довољно. Све више се иде ка индивидуализацији терапије. Изазови нас тек чекају. Нико не може да верује колико је тешко бити у здравственом систему и размишљати о томе шта све треба да се набави. Лекови су само део неопходних услова које треба пружити – рекла је Вуковић Којовић.