Почетна » Традиција » Како је чувени португалски композитор постао ђакон Српске Православне Цркве

Пауло Брандао је композитор и ђакон СПЦ у Лисабону

Како је чувени португалски композитор постао ђакон Српске Православне Цркве

Пауло Брандао (66), после завидне музичке каријере, сада служи у нашој богомољи у Лисабону. Уместо компоновања музике за филмове, у седмој деценији изабрао да служи српском народу.

Рођени Португалац, чувени композитор и ђакон Српске православне цркве у Лисабону Пауло Брандао (66), после више од четири деценије бављења музиком и завидне каријере универзитетског професора и композитора, одлучио је да одложи нотне свеске и постане свештено лице српске цркве Христа Спаса у Лисабону. Тако је, како је испричао „Новостима“, тек у 66. години отпочео мисију свог живота.

У родном граду је завршио и римокатоличке богословске студије

Рођен у породици музичара, у Лисабону 1950. године, Брандао је наставио породичну традицију. Дипломирао је на португалском Националном конзерваторијуму, на одсеку за трубу и композицију. У родном граду завршио је и католичке богословске студије.

Жеља да богослужи испунила му се тек почетком јануара ове године, када се у португалској престоници, први пут у историји, „отворила“ српска црква.

Често се сетим баке која је, док сам био дечак, упорно говорила да ћу постати добар свештеник – прича Брандао. Надам се да ће ми Бог остварити и ту жељу. Да полако, поштујући каноне СПЦ, служећи предано и посвећено, од ђакона досегнем до чина свештеника. Када ће то да буде, одлучује Бог.

Отворена срца, са много радости, Ђакон Пауло је причао о свом животном путу, који је, како верује, ишао баш тако да га доведе до православне вере и српске цркве.

Кренуо родитељским стопама

Мој отац је био композитор и виолончелиста, а мајка музички текстописац, па не чуди што сам кренуо родитељским стопама – говори нам Брандао.  Убрзо после дипломирања, почео сам да компонујем музику за португалске и стране филмове. Од 1972. године, у Немачкој сам похађао студије музичке анализе код професора Ђерђа Лиђетија и Карлхајнца Штокхаузена у Дармштаду.

То је пресудно одредило правац моје каријере, а почео сам да добијам и прва признања на међународним фестивалима.

Кроз музику је открио теологију

Музика је, каже, у њему истовремено отварала и хоризонте духа, па је тако открио и теологију.

Одувек ме прожимала жеља да служим Христу – наставља ђакон Брандао.  Рођен сам и одрастао у римокатоличкој породици. Након што сам засновао породицу, није било могуће да постанем католички свештеник, али сам, ипак, завршио теолошке студије. Тада сам се и сусрео са питањем брака свештеника, и открио и православно учење о томе.

Прве контакте са православљем имао је 1974. године, после војног пуча и португалске Априлске револуције. Тада су у његову отаџбину почели да пристижу православни емигранти из источноевропских земаља, „ницале“ су прве православне цркве у Португалији, којима су почели да приступају и рођени Португалци.

Сусрет који је утицао да служи СПЦ

У православну веру примљен сам 1975. године, у време митрополита Гаврила, првог Португалца православног епископа у 20. веку – прича ђакон Брандао. Време је пролазило, али жеља да постанем свештеник није. Тако сам по промисли Божјој 2016. године сусрео оца Жоана, православног каталонског свештеника.

Тај сусрет је, каже, пресудно утицао на његову одлуку да служи српској православној цркви.

Тако сам у седмој деценији, пун елана и здравља прихватио мисију мог живота, да служим Српској цркви и народу – искрен је Брандао. Наша српска црква у Лисабону је заједница која жели да сва српска деца у Португалији имају место где ће се окупити и помолити на свом лепом језику, по православним предањима земље из које су потекли.

У Португалији живи око 200 српских породица. Са задовољством могу да кажем и да се број верника који нам прилазе, али и туриста који обилазе цркву, непрекидно увећава. Свакодневно их са радошћу дочекујем.

Ђакон Пауло Брандао имао је врло богату и успешну музичку каријеру, овенчану бројним португалским и међународним признањима. Осим што је 20 година предавао на Националном музичком конзерваторијуму у Лисабону, деценијама је компоновао музику за позоришне представе, цртане и документарне филмове од Португалије преко Немачке и Швајцарске до Јапана и Аустралије. С поносом, ипак, издваја то што је написао музику за португалску верзију чувеног цртаћа „Пчелица Маја“.

Прва васкршња Литургија

Црква Христа Спаса у Лисабону је прва српска црква у Португалији – каже ђакон Брандао.  У њој је за Васкрс служена прва Литургија у Лисабону и уопште у Португалији.

Добили смо је, два дана пре Божића, захваљујући дипломатској вештини господина Оливера Антића, амбасадора Србије у Португалији и залагањем наших епископа Луке и оца Жоана. Повод је било 135 година од успостављања дипломатских односа Србије и Португалије. Црква је изграђена 1517. године и о њој брине Завод за заштиту споменика културе Португалије.

Извор: Новости

Припремила редакција Компас инфо
Повезани чланци:

Портал Компас Инфо посебну пажњу посвећује темама које се тичу друштва, економије, вере, културе, историје, традиције и идентитета народа који живе у овом региону. Желимо да вам пружимо објективан, балансиран и прогресиван поглед на свет око нас, као и да подстакнемо на размишљање, дискусију и деловање у правцу бољег друштва за све нас.